Modrzew japoński

Modrzew japoński

Skomentuj artykuł

Modrzew japoński jest drugim najczęściej uprawianym gatunkiem modrzewiu w Polsce, zaraz po modrzewiu europejskim. Modrzew japoński, niegdyś zupełnie nieznany, zyskał na popularności ze względu na ciekawy pokrój i łatwość uprawy. Siedliskiem naturalnym tego pięknego drzewa są góry wulkaniczne na wyspie Hosniu w Japonii. W Polsce można go spotkać w parkach, ogrodach, na terenach przemysłowych i miejskich, ponieważ dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i jest odporny ja kwaśne deszcze. Kolejną zaletą modrzewiu japońskiego są wysokie walory dekoracyjne. Modrzew jest gatunkiem iglastym o szeroko stożkowatym, rozłożystym pokroju. W naszym klimacie dorasta do 20 m wysokości. Pień modrzewia japońskiego ma kolor czerwonobrązowy i ten sam kolor przybierają pędy, na których wyrastają płaskie, miękkie igły, zebrane w pęczki o barwie szaro- lub niebieskawozielonej oraz kuliste, brązowe szyszki. Jesienią igły przebarwiają się na kolor złocistożółty, po czym opadają. Przebarwiające się igły są najbardziej dekoracyjnym elementem drzewa: wiosną modrzew japoński cieszy oczy soczystą zielenią, latem – odcieniami zieleni, szarości i błękitu, natomiast jesienią – czerwienią, żółcią i brązem. Oprócz szerokiej gamy kolorystycznej w jakiej występuje to drzewo iglaste, modrzew japoński może również przybierać różne kształty i rozmiary w zależności od odmiany.


Odmiany

Modrzew iglasty „Diana” – bardzo ciekawa odmiana modrzewia japońskiego ze względu na powykręcane i powyginane pędy. Ma pokrój krzewu lub małego drzewa. Jest to odmiana wolnorosnąca o igłach niebieskawozielonych i jesienią intensywnie żółtych. Po wielu latach może osiągnąć nawet 10 m wysokości, chociaż najczęściej nie przekracza rozmiarów małego drzewa. Najlepiej wygląda jako soliter.

Modrzew japoński

Modrzew japoński

Modrzew iglasty „Blue Dwarf” – odmiana karłowata o pędach skierowanych w różnych kierunkach. W celach dekoracyjnych najczęściej wykorzystuje się formy szczepione, które przybierają kuliste, dobrze zagęszczone, regularne formy o igłach w kolorze zielononiebieskim. Blue Dwarf jest odmianą wolnorosnąca: po 10 latach osiąga wzrost 60 cm. Nadaje się do sadzenia w przydomowych ogródkach, ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.

Modrzew japoński

Modrzew japoński

Modrzew iglasty „Pendula” – bardzo oryginalna odmiana ze względu na płożące się pędy. Ta odmiana jest szczepiona na wysokim pniu, do którego silnie przylegają przewieszające pędy boczne. Igły miękkie, szarawozielone. Stosowany do kompozycji ogrodowych z innymi iglakami płożącymi lub roślinami kobiercowymi.

Modrzew japoński – zdjęcia aniasyp1

Modrzew japoński – zdjęcia aniasyp1

Modrzew japoński „Wolterdingen” – Karłowata, wolnorosnąca odmiana o igłach niebieskozielonych. Po 10 latach osiąga zaledwie 0,5 m wysokości. Pędy są regularnie rozłożone i silnie zagęszczone. „Wolterdingen” podobnie jak odmiana „Blue Dwarf” jest bardzo odporna na mrozy. Dobrze wygląda w przydomowych ogrodach, ogródkach skalnych i wrzosowiskach.

Modrzew japoński

Modrzew japoński

Uprawa

Uprawa modrzewia japońskiego nie należy do skomplikowanych. Modrzew wymaga  jedynie słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę należy regularnie podlewać, ale nie przelewać, ponieważ nie lubi stanowisk podmokłych. Drzewa są całkowicie mrozoodporne i dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza, ponieważ liście, w których są nagromadzone toksyny co roku opadają. Na wiosnę zawsze wyrasta nowe, młode ulistnienie. Modrzew japoński bardzo dobrze znosi również cięcie, chociaż odmiany wolnorosnące w ogóle nie wymagają przycinania. Rośliny rozmnaża się przez szczepienie. Jeżeli chodzi o szkodniki i choroby, modrzew japoński najczęściej jest atakowany przez ochojnika świerkowo – modrzewiowego. Żerującej larwy najlepiej się pozbyć za pomocą spryskania drzewa preparatem przeciwko mszycom.


Zastosowanie

Modrzew japoński stosuje się do zadrzewień krajobrazowych oraz do zagospodarowania przestrzeni publicznej. Wyższe odmiany nadają się na szpalery i żywopłoty, natomiast niskie można zasadzać w ogródkach skalnych, orientalnych, wrzosowiskowych i przydomowych. Miniaturowe odmiany nadają się do uprawy doniczkowej.

W meblarstwie często jest wykorzystywane drzewo modrzewia ze względu na jego wysoką trwałość.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: