Modrzew europejski

Modrzew europejski

Skomentuj artykuł

Mimo, że jego nazwa mogłaby wskazywać, iż od zawsze występuje on naturalnie na terenie całej Europy, nie do końca tak jest. Początkowo występował wyłącznie w europejskich górach, takich jak Karpaty, czy Alpy, a na terenie Polski w Tatrach, jednak szybko rosnąca popularność oraz częste wykorzystywanie przez człowieka, nie tylko dla ozdoby, ale również ze względu na jego drewno, sprawiły, iż rozpowszechnił się bardzo żwawo po różnych zakątkach kontynentu, a nawet świata. Główną zaletą tej rośliny jest jej bardzo łatwe przystosowanie nawet do najsłabszych gatunków gruntów, dzięki czemu stosowana może być tam, gdzie inne plantacje nie miałby szans.

Modrzew europejski - charakterystyka

Przede wszystkim modrzew europejski potrafi osiągać znaczne rozmiary. Według dostępnych nam źródeł dorasta nawet do ponad 40 metrów wysokości, osiągając nieraz wiek kilkuset lat. Posiada pojedynczy pień, pokryty u młodszych okazów zielono-brązową, gładką korą, która z wiekiem staje się coraz bardziej zdrewniała, ciemnobrązowa, popękana, a także łuszczy się, nieraz odchodzi i odpada. Wyrastające gałęzie są poziome, jednak z wiekiem zaczynają chylić się ku dołowi, dzięki czemu korona modrzewia europejskiego jest dość charakterystyczna - rzadka, z górnym gałęziami prostopadłymi do pnia, a dolnymi bardziej zwisającymi.



Cechą łatwo rozpoznawalną u modrzewia są jego igły. Wyrastają w pękach po kilkadziesiąt sztuk lub pojedynczo na krótkopędach. Nie kłują po dotknięciu, lecz raczej wyginają się - są dość miękkie, delikatne, w kolorze jasnej zieleni. Modrzew jako jedyne drzewo iglaste występujące w Polsce zrzuca swoje igły na zimę, co jest bardzo uciążliwe dla ogrodników, gdyż co roku trzeba owe igły zbierać, a ich grabienie jest trudniejsze od grabienia liści.

Modrzew europejski

Modrzew europejski

Modrzew europejski jest rośliną jednopienną, której kwiaty męskie są okrągłe i mają żółtą barwę, wyrastają na pędach starszych, natomiast żeńskie są purpurowe, z czasem zmieniające się w zielone. Jedne i drugie pojawiają się razem z igłami na wiosnę. W późniejszej części roku pojawiają się szyszki z nasionami, które mają wydłużony kształt, długość do kilku centymetrów oraz początkowo zieloną barwę. Wraz z upływem czasu stają się bardziej brunatne i zwisają, wyrzucając przechowywane w sobie nasiona, a następnie opadając. Kwiaty żeńskie i szyszki mogą być różne, w zależności od formy modrzewia, gdyż ten posiada ich całkiem sporo w środowisku naturalnym.

Modrzew europejski

Modrzew europejski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: