Newsletter serwisuDomowe paprocie doniczkowe

Paprocie to liczna grupa roślin, obejmująca tysiące gatunków, których korzeni należy doszukiwać się w bardzo odległych czasach. Setki milionów lat temu królowały na Ziemi, tworząc rozległe lasy. Obecnie  w porównaniu ze swoimi przodkami mają niewielkie rozmiary i występują  w bardzo ograniczonym zakresie, w porównaniu z okresem ich największej świetności. Są to przede wszystkim rośliny zielne, których dekoracyjność wynika z kształtu i barwy ulistnienia. Znalazły szerokie zastosowanie przy dekoracji naszych mieszkań.  Dostępne w sprzedaży paprocie zachwycają zróżnicowanymi- pierzastymi liśćmi oraz barwą w odcieniach jasnej i ciemnej zieleni oraz czerwieni i srebra.

Miłośników paproci doniczkowych nie brakuje i wciąż ich przybywa. Taki trend wcale nie dziwi, ponieważ paprocie należą do bardzo dekoracyjnych i zróżnicowanych roślin. Chcąc je uprawiać powinniśmy zadbać o dostateczną wilgotność oraz odpowiednie światło. Przede wszystkim należy postarać się o odtworzenie warunków panujących w ich naturalnym środowisku . Paprocie to rośliny poszycia, a więc w stanie naturalnym występujące głównie w poszyciu lasu. Takie a nie inne stanowisko pozwala im na przystosowanie się do skąpo oświetlonych i chłodniejszych mieszkań. W uprawie najczęstszym problemem staje się zbyt niska wilgotność powietrza, która objawia się brunatnieniem i zasychaniem końcówek liści. W pomieszczeniach o naprawdę niskiej wilgotności warto zainstalować nawilżacz powietrza bądź też zraszać roślinę miękką, a zarazem letnią wodą. Podlewanie paproci powinno być umiarkowane, a więc podłoże powinno być lekko wilgotne choć nie mokre ! Paprocie najlepiej czują się w pomieszczeniu widnym, ale nie w bezpośrednim kontakcie z palącym słońcem. One preferują stanowiska z rozproszonym światłem oraz półcieniste. Temperatura pokojowa w zupełności im wystarczy, jednak w przypadku centralnego ogrzewania, w okresie zimowym, ciężko jest utrzymać w mieszkaniu nieco niższą temperaturę, zazwyczaj wymaganą przez paprocie w tym okresie. Nawozimy je od wiosny do jesieni w co dwutygodniowych odstępach, płynnym nawozem, ale ostrożnie, ponieważ paprocie są bardzo wrażliwe na przenawożenie. Paprocie tak jak większość roślin doniczkowych przesadzamy w okresie wiosennym, kiedy zauważymy, że doniczka jest zbyt przerośnięta korzeniami. Jako podłoże należy stosować bardzo próchniczy substrat o lekko kwaśnym odczynie.

Nefrolepis

Nefrolepis - zdjęcie kropkaaga


Do najpopularniejszych paproci uprawianych w naszych mieszkaniach należy nefrolepis- Nephrolepis. Wyróżniamy około kilkudziesięciu gatunków tego rodzaju, aczkolwiek najbardziej popularnym gatunkiem jest Nephrolepis exaltata, a więc nefrolepis wyniosła. W sprzedaży możemy spotkać się z licznymi odmianami tego gatunku, zróżnicowanymi pod względem wielkości jak i odmiennymi liśćmi. Innym gatunkiem wartym naszej uwagi jest Nephrolepis cordifolia, charakteryzujący się wzniesionym pokrojem i sztywnymi liśćmi. W uprawie pamiętajmy, że wymagają one światła rozproszonego, nie tolerują stanowisk na pełnym słońcu. Doskonale sobie radzą także w miejscach półcienistych. W okresie wzrostu odpowiada im temperatura pokojowa, jednak w okresie zimowym najlepiej czują się w temperaturze 10- 15ºC. Nefrolepisy uwielbiają wilgoć, tak więc należy zadbać, aby im jej nie brakowało. W okresie letnim często je podlewamy, nawet 2-3 razy w tygodniu, miękką, a zarazem letnią wodą. Mimo, że preferują wilgoć, nie znoszą „mokrych stóp”. Pamiętajmy, aby między kolejnym podlaniem podłoże troszkę przeschło. Przy zbyt niskiej wilgotności może pomóc codzienne zraszanie rośliny oraz umieszczenie jej na podstawce wypełnionej np. grubym żwirem i wodą. Jeżeli chodzi o nawożenie, to pamiętajmy, że rozpoczynamy nawozić w okresie wiosennym i kontynuujemy aż do października. Nawozimy je co około dwa tygodnie, najlepiej płynnym nawozem, specjalnym do paproci. Bardzo ważne jest także przesadzanie, które wykonujemy każdego roku wiosną, wymieniając pojemnik o jeden numer większy. Podłoże dla nefrolepisów powinno być bardzo próchnicze, świeże, przepuszczalne o kwaśnym odczynie. Na dnie doniczki warto wykonać drenaż np. z rozbitej glinianej donicy. Przy przesadzaniu możemy od razu podzielić roślinę na mniejsze części, odcinając odrosty z korzeniami.

Bardzo ciekawą paprocią wartą polecenia, do uprawy w mieszkaniach jest zanokcica gniazdowa Asplenium nidus. To tropikalna roślina występująca m.in. w Azji i Afryce. Rodzaj Asplenium obejmuje setki gatunków, a Asplenium nidus jest przykładem epifita. Przy sprzyjających warunkach uprawy jej liście mogą osiągnąć ponad metr długości i kilkanaście centymetrów szerokości. Przy uprawie tej paproci niezbędne jest zapewnienie wysokiego poziomu wilgoci. W okresie letnim pozytywnie na roślinę wpływa codzienne zraszanie, nawet do dwóch razy dziennie. Dodatkowo doniczkę z Asplenium nidus można postawić na podstawce z keramzytem i wodą. Podlewamy w okresie wzrostu bardzo intensywnie, nawet dwa razy w tygodniu, zapewniając stale wilgotne podłoże. W okresie spoczynku nie przesadzajmy z podlewaniem, niech podłoże będzie tylko lekko wilgotne. Roślina nie toleruje stanowisk silnie nasłonecznionych, należy jej zapewnić stanowisko półcieniste, gdzie będzie docierać rozproszone światło. W okresie letnim wystarczy temperatura pokojowa, jednak w zimie starajmy się, aby temperatura nie spadała poniżej 15ºC. Nawozimy ją nawozem płynnym  co dwa tygodnie, zaprzestając w okresie zimowym.

zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa - zdjęcie allicja


Do paproci zaliczamy także bardzo delikatne i subtelne Adiantum, do których należy bardzo popularna Adiantum capillus veneris. O jej wyjątkowości świadczą łukowato wygięte liście, składające się z licznych wachlarzykowatych listków. Paprotka dość odporna na niekorzystne warunki, tak więc może być uprawiana również w kuchni oraz łazience. Tak jak większość paproci nie lubi pełnego słońca. Preferuje światło rozproszone, temperaturę pokojową, ale w okresie zimowym znosi jej spadki nawet do 10ºC. Podlewamy wodą odwapnioną z taką częstotliwością, aby podłoże było stale wilgotne. Przy niedoborach wody liście bardzo szybko zaczynają się zwijać i schnąć. W bardzo ciepłych pomieszczeniach zaleca się podlewanie dwa razy w  tygodniu. Dokarmiamy ją co dwa tygodnie, płynnym nawozem w okresie od wiosny do jesieni. Rozmnażamy ją poprzez podział.

Z pewnością na uwagę zasługuje także cyrtomium  sierpowate Cyrtomium falcatum, zaliczane do rodziny Aspidiaceae. Gatunek charakteryzuje się pierzastymi, bardzo mocnymi i skórzastymi liśćmi. Może nie przypomina za bardzo paproci, ale  jest bardzo dekoracyjna i wytrzymała na niekorzystne warunki otoczenia. Lubi stanowiska widne, ale nie pełne słońce. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, a w okresie zimy toleruje spadki temperatury nawet kilkustopniowe. Tak jak przystało na paprocie musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność, tak więc w okresie wzrostu zapewnijmy jej stale wilgotne podłoże. W okresie zimowym przy niskiej temperaturze, nie ma potrzeby tak intensywnego podlewania jak w okresie największego wzrostu, tak więc nim podlejemy, poczekajmy aż podłoże trochę przeschnie.

Platycerium

Platycerium - zdjęcie Arietta

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo atrakcyjnej i wyjątkowej w swojej oryginalności paproci zwanej łosie rogi. Jej łacińska nazwa to Platycerium. Możemy się spotkać także  z nazwą płaskla. Pochodząca z Australii, zachwyca oryginalnością ulistnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje liści tej rośliny, a mianowicie dolne, brązowawe i pomarszczone stanowią podstawę dla liści górnych, głęboko wyciętych, zarodnikonośnych. Doskonale poradzi sobie w temperaturze pokojowej, jednak w okresie zimowym zadbajmy, aby temperatura nie spadła poniżej 15ºC. Podlewanie często bardzo utrudnione przez dolne liście, pokrywające całą powierzchnię pojemnika. Wówczas należy zanurzyć całą doniczkę w pojemniku z wodą. Można także uzupełniać niedobory wody poprzez podstawkę. Nim podlejemy kolejny raz roślinę niech podłoże lekko przeschnie. W okresie wiosenno- letnim co około 2- 3 tygodnie zasilamy roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Jako podłoże sprawdza się podłoże dla storczyków.


Ostatnią opisaną w niniejszym artykule paprocią, doskonałą do uprawy w mieszkaniu będzie ciemnotka okrągłolistna  Pellaea rotundifolia. Ten gatunek paproci doskonale sobie radzi na półcienistym stanowisku. Nie preferuje słonecznej wystawy i woli chłodniejsze pomieszczenia. W okresie letnim optymalna temperatura dla jej uprawy wynosi 13- 18ºC, a w okresie zimowym nie powinna spadać poniżej 7ºC. Lubi wilgotne podłoże, przy suchym powietrzu. Dokarmiamy ją wiosną i latem co dwa tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przy przesadzaniu- w razie potrzeby, zapewnijmy jej dobry drenaż.

Paprocie to doskonałe rośliny doniczkowe, świetnie sprawdzające się w uprawie domowej. Mnogość rodzajów, gatunków, odmian sprawia, że mamy spore możliwości w doborze tych roślin, które swoimi wymaganiami w pełni będą dopasowane do warunków, panujących w naszym mieszkaniu. Przede wszystkim paprocie muszą mieć odpowiednią wilgoć oraz nie powinny być wystawiane na w pełni nasłonecznione stanowiska.
   
Pozostałe, wybrane paprocie, do uprawy w warunkach domowych:

- Alsoila (Alsophila Australis)

- Anemia (Anemia phyllitidis)

- Blechnum (Blechnum)

- Dawalia (Davallia mariesii)

- Didymochlaena (Didymochlaena)

- Dodia (Doodia)

- Doryopteris (Doryopteris pedata)

- Mikrolepia (Microlepia spelunce)

- Phlebodium (Phlebodium)

- Orliczka (Pteris)

- Rumohra (Rumohra adiantiformis)


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.60 / 10 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Paprocie,pielęgnacja

Bardzo cenne informacje.W tym roku nie mam "szcześcia" do paproci,którą kupię po 1-2 m-cach marnieje(schnie)nie znam przyczyny.Może zastosowanie tych wzkazówek pomoże.Dziękuję

dodał: Władysław 2011-11-09 13:05:49

Tytuł: paprocie domowe

kupiłam przed świętami paprotkę w doniczce była bardzo piękna ,niestety już jest chyba do wyrzucenia bo liście posechły napiszcie czemu tak się stało i jak dbać o te mniejsze paprocie?

dodał: agnieszka 2012-01-09 19:13:46

Tytuł: paprocie w kuchni

U mnie paproć rośnie dobrze tylko w kuchni (większa wilgotność od gotowania, zmywania), po przeniesieniu do pokoju liście zaczynają usychać.

dodał: Justyna 2012-01-25 18:12:39

Tytuł: paprotka zasycha

Witam mi się też bardzo podobają paprotki ale co kupie to mi uschnie pomimo spryskiwania i nawożenia specjalnym nawozem do paprotek jedna mi się utrzymała trochę dłużej ale gdy ą podzieliłam na dwie doniczki prawie cała zaschła zostały 3 łodyżki na razie jej nie wyrzucam może na wiosnę odpuści.

dodał: Marzena 2012-02-28 10:15:10

Tytuł: brazowienie lisci

Mam Zanoknice Gwiazdkowa przez okres zimy zabrazowily jej sie brzegi lisci.Co moze byc tego powodem,wydaje mi sie ze postepuje zgodnie z jej wymogami ,a jenak cos jest nie tak.Prosze o porade

dodał: elan06 2012-02-29 12:42:59

Tytuł: dziwna paproć

Mam od dłuższego czasu paproć która bardzo dobrze rośnie ale bardzo"pragnie" słońca,nie lubi miejsc zacienionych ?.

dodał: Bogdan 2012-03-28 09:21:23

Tytuł: Dziwna paproć

Już wiem To tandetna roślina spaliłem ja .............................

dodał: Bogdan 2012-04-28 21:08:22

Tytuł: nawozy do paproci

Kobietki jakiej firmy uzywacie nawozu do paproci? Byłam ostatnio w ogrodniczym i widziałam kilka nowości.

dodał: Gosia 2012-05-01 22:27:20

Tytuł: PAPROC DOMOWA

JA MAM 5 PAPROCI ROSNA MI PIEKNIE KUPILAM NAWUZ DO PAPROCI PODLEWAM JE 2 RAZY NA TYDZIEN A LUBIA TEZ KAPIELE W DWSZCZU JAK PADA TRZEBA WYSTAWIC NIECH JE DOBRZE ZROSI I WTEDY NIE PODLEWAC ZBIERAM TEZ DESZCZOWKE I PODLEWAM WSZYSTKIE KWIATY W DOMU

dodał: WANDA 2012-08-17 15:08:52

Tytuł: paproć domowa

moja paprotka została kupiona miesiąc temu była piękna podlewam tak jak opisano w artykule zraszam codziennie liście ciepła miekkaa wodą a i tak brązowieją i schna liście już ponad połowa odpadła nie wiem co robić

dodał: marta 2012-09-16 19:24:22

Tytuł: jak się uprawia paproć

pokaszcie jak sie uprawia p a p r o c ludzie tak sie nieda to w brew pozorom

dodał: angelika kossakowska 2012-10-21 18:47:33

Tytuł: szczeguły!!!!!!!!!

gdzie jest podlewanie i oświetlenie to wymagane

dodał: gargamel 2012-11-01 16:05:01

Tytuł: Paprocie domowe:)

Witam paprocie nie lubią przeciągów bo też będą gubić liście i nie mogą być przelane wodą .Ładnie rosną w półcieniu a nawóz do paproci ja nie zwracam uwagi jaki mam takim podlewam i rosną dobrze jest też podlać mlekiem będa ciemniejsze .POZDRAWIAM :)

dodał: Barbara 2012-11-05 22:09:41

Tytuł: paproc domowa

szukam paproci holli fern gdzie mogę kupić prosze o adresy sklepów z paprociami

dodał: jadhen 2013-02-06 18:47:57

Tytuł: paproc domowa

Proszę paprotkę podlewać na podstawkę i będzie pięknie rosła :-)*

dodał: Destyna 2013-05-25 21:56:28

Tytuł: Paproć domowa

Paproć najlepiej psikać, a będzie pięknie rosła.Najlepiej postawić ją na jakiejś szafie nie za blisko okna.

dodał: Natka 2014-10-23 20:24:28

Tytuł: paproć doniczkowa chodowana w domu

proszę o opis jednej z paproci jak ona zmienia się od początku do dorosłej paproci

dodał: Sylwester 2015-05-12 15:20:24


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]