Brama ogrodowa

Brama ogrodowa

Skomentuj artykuł

Brama ogrodowa to coś więcej niż tradycyjny wjazd na teren zamknięty, to szczególny element ogrodzenia, który przy odrobinie estetycznego wyczucia, może zadziwić, oczarować, zachęcać do odwiedzin, być przedsmakiem ogrodowych aranżacji, a także stać się częścią wewnętrznej, ogrodowej przestrzeni, stanowiąc podstawowy element zróżnicowania  przestrzeni.

Czy wiesz że …

Brama to jeden z podstawowych elementów architektonicznych, umożliwiający, a zarazem ograniczający dostęp na posesję. Powszechny element ogrodzenia, choć może stanowić także element budynku. 

W sprzedaży dostępne są m.in. bramy skrzydłowe oraz przesuwane.

Brama ogrodowa elementem małej architektury

Zależnie od położenia oraz charakteru ogrodu, brama ogrodowa może charakteryzować się  zmienną formą, a także pełnić zróżnicowane funkcje. W ogrodach stanowiących fragment posesji, brama ogrodowa nie jest konieczna, ale z pewnością może dodać wiele uroku. Zazwyczaj, brama ogranicza dostęp do posesji, stanowiąc fragment ogrodzenia. W przypadku ogrodów działkowych, dostęp na działkę ograniczony jest furtką. Nie jest przeszkodą, aby stała się ona częścią bramy, co zostało przedstawione na poniższym schemacie.

Brama ogrodowa

Schemat- Pergola pełniąca funkcję bramy, ustawionej przy samej furtce wejściowej
 
Brama ogrodowa może pełnić funkcję głównego wejścia do ogrodu, jak również stanowić element aranżacji wewnątrz ogrodu, dzieląc go na różne zakątki. W przypadku bramy ogrodowej czy też furtki, należy zauważyć, że zazwyczaj stanowią one początek ciągu komunikacyjnego i szerokość wspomnianych konstrukcji, powinna być w miarę spójna z szerokością ścieżki czy też chodnika, prowadzących odwiedzających w głąb zielonego azylu.

Szerokość furtki, bramy ogrodowej, powinna zapewnić swobodne przejście, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 80- 100 cm. Z wysokością może być różnie, ponieważ w przypadku tradycyjnych bram wjazdowych, wysokość powinna być w miarę zgodna z pozostałą częścią ogrodzenia. W przypadku bram ogrodowych, mamy większe możliwości i zazwyczaj należy je dostosować do własnych potrzeb. Przejście przez bramę ogrodową nie powinno być niższe niż 2 m wysokości.

Wykonując bramę ogrodową, należy szczególną uwagę zwrócić na jakość materiałów, wykonanie, osadzenie w podłożu, a w przypadku chęci obsadzenia bramy ogrodowej  pnączem, koniecznie należy zapoznać się z potrzebami wybranego gatunku.

Przepięknie prezentują się żywe bramy ogrodowe, stanowiąc m.in. część żywopłotu (przejście w żywopłocie). Bardzo często bramy ogrodowe widuje się w żywopłotach, wykonanych z ligustru pospolitego.



Czy wiesz że …

Rodzaj Ligustrum obejmuje kilkadziesiąt gatunków krzewów, rzadziej drzew, z których najpopularniejszym gatunkiem jest ligustr pospolity Ligustrum vulgare, powszechnie wykorzystywany w ogrodowych nasadzeniach. Zazwyczaj sadzony w formie żywopłotu. Jego wysokość, osiąga do około 3 m, ma niewielkie wymagania, a poza tym jest tolerancyjny na częste cięcie.

Bramy broniące dostępu do ogrodu nieproszonym gościom, powinny być mocne, stabilne i trwałe, spójne ze stylistyką samego ogrodzenia. Wewnętrzne przejścia dostosowujemy do konkretnej stylistyki, wykorzystanej przy aranżacji ogrodu. Rolę bram ogrodowych, mogą spełniać także łuki, pergole i trejaże – elementy funkcjonalne i zazwyczaj estetyczne.

Czy wiesz że …

Pergola- element małej architektury, dostępny w zmiennej stylistyce oraz w dużym zróżnicowaniu. Wykorzystanie jej jako wewnętrznego przejścia w ogrodzie, jest jak  najbardziej uzasadnione, podobnie jak obsadzenie konstrukcji przez wybrane pnącza.

Funkcje bramy ogrodowej

Brama ogrodowa pełni wiele bardzo istotnych funkcji, o których wspomniałem już częściowo wcześniej. Może stanowić mniej lub bardziej estetyczne uzupełnienie wejścia do ogrodu, co zostało ukazane w schemacie. W sprzedaży nie brakuje typowych bram skrzydłowych, które jako bramy wjazdowe, stanowią doskonałe, estetyczne uzupełnienie ogrodzenia. Wewnątrz ogrodu, funkcję bramy ogrodowej mogą pełnić łuki, pergole, trejaże i to właśnie dzięki nim, możliwości aranżacyjne znaczącą wzrastają. Estetyka każdego z rozwiązań jest zmienna, a poziom dekoracyjności uzależniony od wybranych materiałów, wykonania, a także otoczki roślinnej. Podział ogrodu na mniejsze fragmenty, to nie tylko zróżnicowanie, to także złudzenie jego optycznego powiększenia- co jest szczególnie istotne w niewielkich ogrodach. Przechodzenie przez konstrukcje oplecione kwitnącymi pnączami to sama przyjemność i idealne przejście z jednej roślinnej aranżacji do drugiej. Wewnętrzne żywopłoty i przejścia,  mogą zaprowadzić nas do miejsca wypoczynku, części warzywnej, wszędzie tam, gdzie tworzący uzna to za konieczne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: