Bodziszek - Geranium

Bodziszek - Geranium

Skomentuj artykuł

Bodziszek himalajski

Kępiasta bylina, szybko zadarniająca dzięki rozłogom (aby bylina ładnie okryła powierzchnię, na jeden metr kwadratowy, należy wysadzić około siedmiu sadzonek). Osiąga do około 40 cm wysokości. Dekoracyjna z liści i kwiatów. Kwiaty fioletowawe oraz żyłkowane. Bodziszek himalajski kwitnie od czerwca do lipca. Ciekawą odmianą bodziszka himalajskiego jest ‘Plenum’  o pełniejszych kwiatach.

Bodziszek oksfordzki

Gatunek osiągający do około 50 cm wysokości. Liście klapowane, kwiaty pojawiają się późną wiosną i latem. Tak jak większość bodziszków może pełnić funkcję rośliny ozdobnej okrywającej, a także być częścią bylinowej rabaty. Rośnie na stanowiskach słonecznych do półcienistych, preferując bardziej próchnicze podłoże. Z odmian bodziszka oksfordzkiego warto polecić ‘Katherine Adele’ o delikatnie różowych kwiatach z wyraźnym żyłkowaniem.

Bodziszek Wallicha

Kwitnie w okresie letnio- jesiennym, osiągając do około 30 cm wysokości. Gatunek nadaje się na rabaty, może zostać potraktowany jako roślina okrywowa. Kwiaty w odcieniach fioletu i barwy różowej. Wymaga przepuszczalnego podłoża, stanowiska słonecznego do półcienistego.
Z pozostałych gatunków warto wspomnieć o bodziszku błotnym, który nadaje się do posadzenia w pobliżu zbiornika wodnego oraz bodziszku Renarda, charakteryzującego się kępiastym pokrojem.


Jak zadbać o bodziszki ?

Bodziszki nie są wymagające, tak więc doskonale rosną bez naszej ingerencji, zwłaszcza, jeżeli ogród utrzymany jest w naturalistycznej stylistyce. Gatunki ekspansywne, należy ograniczać, aby nie zdominowały rabaty, chyba że potraktujemy roślinę jako okrywową i przeznaczymy wystarczającą przestrzeń do wypełnienia tymi delikatnymi z wyglądu, a  silnymi w rzeczywistości roślinami.

Bodziszki zazwyczaj radzą sobie na stanowiskach słonecznych do półcienistych, w większości przypadków nie mając szczególnych wymagań odnośnie podłoża. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, warto zapoznać się z podstawowym opisem, konkretnego gatunku Geranium.
Chcąc rozmnożyć bodziszka, należy dobrać odpowiedni sposób dla danego gatunku. Ogólnie bodziszki możemy rozmnożyć wegetatywnie poprzez podział oraz sadzonki korzeniowe, jak również generatywnie poprzez wysiew nasion (gatunki).

Bodziszek

Bodziszek

Zróżnicowane zastosowania Geranium

Tak jak już to zostało wielokrotnie podkreślone w przypadku poszczególnych gatunków rodzaju Geranium, większość bodziszków to rośliny okrywowe, niezwykle wdzięczne i doskonale wpisujące się w stylistykę naturalistycznych założeń. Tolerancyjność roślin pozwala na tworzenie zwartych skupisk pod koronami drzew i krzewów. Duże przestrzenie obsadzone kwitnącymi bodziszkami wyglądają zjawiskowo. Poza funkcją okrywową wiele gatunków może zostać potraktowanych jako rośliny obwódkowe, a także pojemnikowe. Niewielkie bodziszki odnajdą się także w ogrodach skalnych oraz przy obsadzaniu skarp.

Uwagi końcowe

Większość gatunków Geranium traktowanych jest jako rośliny ozdobne, choć ze względu na zawartość wybranych substancji chemicznych, wybrane gatunki bodziszka postrzegane są jako rośliny lecznicze. Przykładem takiego gatunku jest m.in. bodziszek łąkowy oraz bodziszek czerwony.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: