Bodziszek - Geranium

Bodziszek - Geranium

Skomentuj artykuł

Bodziszek łąkowy

Kolejny gatunek o delikatnym wyglądzie, ale doskonale radzący sobie w nieprzyjaznych warunkach. To silna roślina, której piękno wydobędziemy przede wszystkim w naturalistycznych ogrodach. Może osiągnąć więcej jak pół metra wysokości, zachwycając przy tym swoimi kwiatami, które  doskonale prezentują się na tle dekoracyjnych liści.

Wadą tego gatunku jest krótkie kwitnienie, które przypada na czerwiec.

Bodziszek łąkowy nie jest wymagający, poradzi sobie na przeciętnej glebie , na stanowisku słonecznym.

Do ciekawych odmian bodziszka zaliczymy odmianę ‘Splish Splash’, charakteryzującą się biało- fioletowymi kwiatami. Dominującą barwą kwiatów jest biel, która urozmaicona jest fioletowymi smugami. Natomiast odmiana ‘Double Jewel’, charakteryzuje się podwójnymi kwiatami.

Bodziszek

Bodziszek

Bodziszek popielaty

Niewielki gatunek, który z powodzeniem można uprawiać na skalniaku, a więc w warunkach w pełni nasłonecznionych przy mało zasobnym podłożu, dobrze przepuszczalnym. Bodziszek popielaty osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości, a jego kwiaty są w barwie od białej do różowawej.
Z odmian bodziszka popielatego o których warto pamiętać przy aranżacji skalniaka należy wspomnieć o ‘Coral’ (kwiaty ciemno-różowe) oraz ‘Purple Pillow’ (bardzo dekoracyjna odmiana, ze względu na ciemno-purpurowe, bardzo wyraziste kwiaty).

Bodziszek dalmacki

Gatunek okrywowy, którego wysokość osiąga do około 10- 20 cm,  dekoracyjny ze względu na liście oraz różowawe kwiaty. Kolejny okaz, który sprawdzi się przy obsadzaniu skalniaka, skarp oraz rabat. Kwitnienie bodziszka dalmackiego przypada na czerwiec i lipiec. W sprzedaży można nabyć odmianę o białych kwiatach.

Bodziszek Endresa

Mało wymagający gatunek bodziszka, który radzi sobie na stanowisku słonecznym do półcienistego. Doskonale się czuje u podnóża drzew i krzewów, gdzie warto pozwolić mu się rozrosnąć. Stworzy wówczas ładny kobierzec, który w okresie letnim aż do jesieni, zdobią różowe kwiaty. Optymalne podłoże dla bodziszka Endresa powinno być próchnicze, zasobne i dość wilgotne, choć dobrze sobie radzi w okresie  suszy.

Bodziszek

Bodziszek

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: