Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
3 z 3

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Lubczyk, lubczyk ogrodowy

Lubczyk, lubczyk ogrodowy

0 komentarzy

Opis:

Lubczyk bywa również nazywany lubczyk lekarski, lubiśnik lekarski, łakotne ziele, mleczeń Wieloletnia bylina należąca do roślin baldaszkowatych. W naturze występuje w południowej Europie, ale obecnie jest uprawiany prawie na całym świecie. Liście lubczyku są zielone, długoogonkowe, pierzaste i lśniące. Drobne, zielonkawo-żółtawe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany umieszczone na szczycie długich, rozgałęzionych pędów. Lubczyk osiąga nawet do 2 metrów długości. W pierwszym roku nie ma liści, a cała roślina przyjmuje formę zielonej rozetki. W następnych latach dopiero pnie się do góry tworząc sieć długich pędów. Po przekwitnięciu pojawiają się spłaszczone owalne owoce, które bardzo łatwo się rozpadają na dwie niełupki. Lubczyk ogrodowy ma silnie rozwinięty system korzeniowy. Składa się z korzeni głównych i bardzo licznych korzeni bocznych.

Uprawa:

Najdogodniejsze podłoże to gleba przepuszczalna i nie zbita, ciepła, z dodatkiem wapnia. Dobrze czuje się na glebach ilastych, gorzej na piaszczystych, ale też sobie z nimi radzi. Należy go regularnie podlewać. Nasiona siejemy na rozsady jesienią, a wczesną wiosną możemy wsadzać już do ziemi. Zbiór kłączy powinien mieć miejsce wiosną lub jesienią. Wycina się pędy o długości do 20 cm.

Zbiór i Konserwacja:

Surowiec lekarski to korzeń, przyprawa młode liście i susz z liści. Lubczyk na surowiec zbiera się jesienią najlepiej w drugim i trzecim roku uprawy. Po oczyszczeniu kroi się podłużnie i suszy w temperaturze do 30 stopni. Susz trzeba przechowywać w zaciemnionych pojemnikach bez bezpośredniego dostępu powietrza, gdyż ziała szybko wietrzeją.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Lubczyk ogrodowy ma charakterystyczny korzenny, lekko gorzki smak określanym jako "maggi". Bardzo często jest używany w celach kulinarnych jako dodatek do wszelkiego rodzaju potraw. Jako przyprawy używamy w potrawach mięsnych, siekane i mielone mięsa (baranina, jagnięcina), do sosów, twarogów, zup i sałatek. Przyprawa jest bardzo aromatyczna dlatego używamy go oszczędnie i w niewielkich ilościach. Bywa dodawany w procesie produkcji alkoholi.

Właściwości i działanie lecznicze:

Lubczyk ogrodowy stosowany jest w celach medycznych, jako środek wykrztuśny, zmniejszający fermentację jelitową, na choroby wątroby oraz nerek (jest moczopędny). Zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, żywice, cukry. Korzeń lubczyku pobudza krwawienie miesiączkowe, łagodzą bóle menstruacyjne oraz zwiększa pobudliwość seksualną.

Kwitnienie:

Kwiaty tej rośliny możemy podziwiać w czerwcu i lipcu.

Zimowanie:

Byliny mrozoodporne.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

  • Rośliny odstraszające komary HIT
    Rośliny odstraszające komary

    Komary są koszmarem nie jednego ogrodnika. O ile w dzień, przy pełnym słońcu nie są takie straszne to niejeden letni wieczór może zostać doskonale zepsuty przez te natrętne owady. Stosując moskitiery i różnego rodzaju środki owadobójcze (nawet elektryczne) mo

    Przeczytaj więcej...
  • Stonka ziemniaczana – zwalczenie stonki
    Stonka ziemniaczana – zwalczenie stonki

        Każdego roku uprawiający ziemniaki mają problem z pojawiającą się stonką ziemniaczaną  (Leptinotarsa decemlineata). Ten niewielki chrząszcz z rodziny stonkowatych, jako dorosły owad może osiągać około centymetra długości. Charakteryzuje się owalną budową o wy

    Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha