Ziemiórki - Sciaridae

Ziemiórki - Sciaridae

Skomentuj artykuł

Zapobieganie

Obecność ziemiórek w roślinach doniczkowych jest konsekwencją zakażonego podłoża, a więc zawierającego jajeczka szkodnika, które dają początek nowemu pokoleniu ziemiórek. Szkodniki mogą być także sprowadzone wraz z nowo zakupionymi roślinami, które dołączymy do nowej kolekcji. Bardzo ważna jest kwarantanna nowo zakupionych roślin, aby uniknąć tak niemiłych niespodzianek.

Na poważne uszkodzenia, wynikające z obecności ziemiórek narażone są młode rośliny, ze słabo jeszcze wykształconym systemem korzeniowym bądź też będące w fazie ukorzeniania.

Uprawiane rośliny powinny być także cały czas monitorowane, aby w przypadku pojawienia się problemu, zostały jak najszybciej zlikwidowane. 

Zwalczanie

Najlepsze rezultaty w zwalczaniu ziemiórek osiągniemy w początkowej fazie rozwoju populacji. Aby nie dopuścić do zbytniego namnożenia się szkodnika, należy zastosować żółte tablice lepowe, dzięki którym zaobserwujemy, kiedy nasza roślina zostanie zasiedlona przez muchówkę. Można zastosować także żółte pojemniki  wypełnione wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Wabią one szkodniki, które topią się w cieczy. Tablice lepowe oraz pojemniki z wodą można uznać za niechemiczne sposoby zwalczania ziemiórek.

Czy wiesz że …

Przy uprawie roślin w szklarni, można zastosować naturalnego wroga ziemiórek- nicienie Steinernema feltiae.

Z chemicznych środków przeznaczonych do zwalczania ziemiórek można zastosować Nomolt150 SC , Actellic 500 EC, a także Provado Combi PIN 02 PR. Pierwszy i drugi stosujemy w formie roztworu, a drugi w formie pałeczek, które umieszczamy w podłożu.

Tekst: Grzegorz Bogucki

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: