Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola)

Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola)

4 komentarzy

Podobnie jak wiele popularnych roślin biurowych także szeflera jest w swojej ojczyźnie okazałym drzewem. Swoją nazwę zawdzięcza XVIII-wiecznemu niemieckiemu botanikowi Jacobowi Christianowi Schefflerowi. Zalicza się ona do rodziny araliowatych. Do rodzaju szeflera należy około 700 gatunków roślin szeroko rozpowszechnionych na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Są wśród nich zarówno drzewa, duże krzewy, jak również rośliny pnące oraz epifity. Rośliny dostępne w kwiaciarniach są młodymi okazami i zazwyczaj wyglądają jak małe krzewy. Przyciągają wzrok dekoracyjnymi listkami, które wyrastają po 7 na długich ogonkach liściowych. Szeflera jest odporną rośliną, która dobrze znosi suche powietrze, nadaje się też do uprawy hydroponicznej. Nie znosi jedynie wody stojącej w korzeniach.

Szeflera drzewkowata pochodzi głównie z Tajwanu i chińskiej wyspy Hainan. W naturze rośnie w formie wiecznie zielonego krzewu, zazwyczaj samodzielnie, czasem jako pnącze lub epifit. Osiąga do 4 m wysokości. Wykształca naprzemianległe liście na długich ogonkach. Liście te są dłoniaste, składają się zazwyczaj z 7-9 listków, mierzących 6-10 cm długości i 1,5-3,5 cm szerokości. Są one odwrotnie jajowate do podłużnych lub eliptycznych. Szeflera wykształca groniaste kwiatostany o długości do 20 cm. Kwiaty są niepozorne, zielonkawe. W uprawie doniczkowej pojawiają się bardzo rzadko.


Stanowisko

Dla szeflery najodpowiedniejsze będzie stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Odpowiednia ilość światła ma szczególne znaczenie w przypadku odmian o barwnych liściach, które w zbyt ciemnym stanowisku będą zieleniały. Szeflera o zielonych liściach może rosnąć w półcieniu. Latem można roślinę wystawić na dwór, ale tylko do miejsc półcienistych. Należy ja też stopniowo przyzwyczajać: najpierw przez 10 dni ustawić w cieniu stopniowo przenosząc w coraz jaśniejsze miejsca. Temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C.

Szeflera

Szeflera

Podłoże

Ziemią odpowiednią dla szeflery jest substrat torfowy lub uniwersalna ziemia ogrodnicza o neutralnym pH. Na spód doniczki zawsze wysypujemy warstwę drenażu.

Podlewanie

Szeflera nie wymaga zbyt wiele wody. Ziemia nie może być stale mokra. W przypadku tej rośliny zamiast podlewania konewką można zanurzyć doniczkę w wodzie do momentu, aż przestaną pojawiać się w niej pęcherzyki powietrza. Pozostała woda powinna wypłynąć na podstawkę, należy ją wtedy wylać. Przed następnym nawadnianiem czekamy aż ziemia dość mocno wyschnie. Zimą, w zależności od rozmiaru doniczki, może to trwać nawet kilka tygodni. Szeflera bardzo lubi spryskiwanie miękką wodą. Liście warto regularnie przecierać wilgotną ściereczką, aby usunąć z nich kurz. Raz na 3 miesiące można stosować także nabłyszczacz w aerozolu.

Szeflera

Szeflera

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: hania, Tytuł: kwitnienie

    co z tym kwiatem ,kiedy kwitnie,jak dlugo czy z niego można rozmnażać

  2. Dodał: Zyta, Tytuł: kwiat szeflery

    Czy kwiat szeflery jest alergizujący? od miesiąca męczy mnie kaszel,mam płytki oddech. Dodam ,że jestem astmatyczka a tu w pracy - kiedy wróciłam po swietach zakwitły naraz dwie szeflery! co robic?

  3. Dodał: Robert, Tytuł: opadanie listków

    Witam jak zapobiec opadaniu listków z mojego kwiatka proszę o poradę pozdrawiam

  4. Dodał: Agata, Tytuł: Tarczniki na tym kwiatku

    Witam, już od kilku lat zmagam się z tarcznikami na tym kwiatku. Moje drzewko było piękne, jest duże, ma koło 1,5 metra wysokości, ale ten "robal" strasznie go zniszczył. Macie może jakiś sposób, żeby zregenerować kwiateczka i całkowicie pozbyć się tego drania - tarcznika?? Pozdrawiam,

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: