Pióropusznik- Matteuccia

Pióropusznik- Matteuccia

2 komentarzy

Pióropusznik- paproć rodzima

Pióropusznik jest paprocią rodzimą, ale bardzo rzadko spotykaną, występującą na południu kraju (m.in. Karpaty, Sudety Zachodnie) oraz na niżu, jednak już z mniejszą częstotliwością (Warmia i Mazury). Występuje w dolinach rzek, wzdłuż potoków, w lasach, zaroślach, miejscach o podwyższonej wilgotności.

Czy wiesz że …

Pióropusznik strusi jest paprocią ściśle chronioną, dlatego też nie można sadzonek pozyskiwać z naturalnych stanowisk, których nie ma za wiele. Najpiękniej prezentują się liczne skupiska tej paproci, do kilkuset okazów. Warto odwiedzić rezerwat „Pióropusznikowy Jar” powstały w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Stanowisko

Paproć bardzo tolerancyjna, jednak preferująca półcieniste do cienistych zakątki w ogrodzie, na których lepiej rośnie, osiąga większe rozmiary i dłużej utrzymuje zielone liście. Podłoże najlepiej wilgotne, próchnicze, lekkie, ale radzi sobie nawet w zwykłym, przeciętnym.

Pióropusznik

Pióropusznik

Zasady uprawy

Pióropusznik strusi nie należy do roślin, na które należy chuchać i dmuchać, aby dobrze rosły. To wytrzymała w pełni mrozoodporna bylina, która poradzi sobie na różnych, zmiennych stanowiskach, nawet słonecznych, przy zapewnieniu dostatecznej wilgotności podłoża. Na gorszym  stanowisku będzie wolniej się rozrastać, nie będzie tak ekspansywna,  jak na stanowisku optymalnie dopasowanym do potrzeb rośliny.

Chcąc uprawiać Matteuccia struthiopteris w ogrodzie należy odpowiednio przygotować stanowisko oraz pozyskać sadzonki. Pióropusznik strusi najłatwiej rozmnożyć poprzez rozłogi. Rozmnażanie generatywne poprzez zarodniki jest bardziej pracochłonne. Zebrane i wysiane zarodniki w podłożu torfowym, kiełkują po około miesiącu. Aby ułatwić sobie zbiór zarodników, dojrzewające liście z brązowiejącymi kupkami zarodnikowymi, możemy ściąć i umieścić w torebce foliowej.

Przed posadzeniem roślin stanowisko dokładnie oczyszczamy z chwastów, przekopujemy z dobrze rozłożonym kompostem. Sadząc rośliny pamiętajmy, że pióropusznik rozrasta się nawet do metra, tak więc tworzy potężne kępy. W małym ogrodzie jego ekspansywność należy ograniczać. Posadzone rośliny należy wyściółkować rozdrobnioną korą bądź ściółką leśną.

Liście paproci w stylistyce naturalistycznej nie wymagają ścinania. Nie tylko będą stanowić zimowe okrycie dla płytko korzeniących się roślin, ale rozkładając się będą dostarczać paproci niezbędnej próchnicy. Jeżeli za bardzo będzie nam przeszkadzał ten widok to można usunąć zwiędnięte liście, jednak wyłącznie w okresie wiosennym.

Pióropusznik

Pióropusznik

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dana, Tytuł: Pióropusznik

    W moim ogródku pióropusznik strusi tak bardzo się rozpanoszył, że mam go za dużo. Ciągle go usuwam a on nadal rośnie. Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę oddać sadzonki.

  2. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Pióropusznik

    Chciałabym w ogrodzie stworzyć kącik obsadzony pióropusznikami - planuje je posadzić na kawałku terenu o dł. ok. 5,5 m i szer. ok. 1,5 m. Czy 20 roślin na taki kawałek to będzie za dużo? Chciałam posadzić w dwóch rzędach po 10, naprzemiennie. Będę wdzięczna za radę :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie