Ostrokrzew kolczasty uprawa, choroby, rozmnażanie

Ostrokrzew kolczasty uprawa, choroby, rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Wymagania uprawowe

Ostrokrzew kolczasty rośnie dobrze na stanowisku półcienistym do cienistego, osłoniętym od wiatru. Gleba musi być żyznych, dostatecznie wilgotna (ale nie mokra) o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Warto je sadzić pod drzewami, na zacisznych stanowiskach, co sprzyja lepszemu zimowaniu roślin.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzewy można uprawiać również w pojemnikach, jednak wymagają one starannego zabezpieczenia na zimę. Pojemnik wraz z rośliną można zakopać na zimę w glebie. W przypadku odmian bardziej wrażliwych rośliny powinny jednak zimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Zabiegi pielęgnacyjne

Cięcie ostrokrzewu ogranicza się jedynie do cięcia formującego do pożądanej formy oraz do usuwania pędów z zieleniejącymi liśćmi u odmian pstrolistnych. Pędy przycina się dwa razy w roku – wiosną przed rozpoczęciem wegetacji oraz po zakończeniu wzrostu, na przełomie czerwca i lipca.  Rośliny przed zimą starannie okrywamy kopczykiem z kory lub słomą u nasady krzewu, a także słomą lub agrowłókniną, w celu ograniczenia nagrzewania korony i wysuszania liści. Przed nastaniem mrozów rośliny trzeba porządnie podlać, aby nie dopuścić do suszy fizjologicznej.

Choroby

Ostrokrzew kolczasty zazwyczaj nie jest podatny na porażenie przez organizmy chorobotwórcze. Jednak w niekorzystnych warunkach, przy wysokiej wilgotności podłoża, mogą u niego wystąpić objawy zgnilizny korzeni wywoływanej przez grzyby.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: