Gasteria

Gasteria

Skomentuj artykuł

Sukulenty to lubiane i mało wymagające rośliny ozdobne, które doskonale sobie radzą w uprawie domowej. Gasteria jest rodzajem obejmującym niewiele gatunków, ale wiele z nich to cenne gatunki roślin ozdobnych. Nie brakuje także licznych mieszańców, dlatego też oferta tych roślin jest niezwykle bogata, a miłośników gasterii wciąż przybywa.

Poszukując przedstawicieli rodzaju Gasteria, z pewnością natrafimy na bardzo popularną gasterię brodawkowatą Gasteria verrucosa (Gasteria carinata var. verrucosa), ale to nie jedna gasteria, która może dołączyć do naszej domowej kolekcji roślin ozdobnych.

Czy wiesz że …

Sukulenty to wyjątkowe rośliny, które doskonale przystosowały się do życia w gorącym i suchym klimacie. Charakteryzują się mięsistymi liśćmi, łodygą, a nawet korzeniami, w których gromadzą wodę. Dzięki nim mogą przetrwać dłuższe okresy bez opadów. Gasterie to niewielkie sukulenty, które doskonale odnajdują się w warunkach domowych, nie zajmują dużo miejsca, a stanowią ciekawe uzupełnienie sukulentowej kolekcji.

Zaliczana do rodziny Asphodeloideae Gasteria skupia liczne gatunki  roślin oraz  mieszańce, których także nie brakuje. Warto zaznaczyć, że wiele okazów zostało otrzymanych w wyniku krzyżowania gasterii z jej bliskim kuzynostwem, a więc aloesem (Gasteria x Aloe – Gasteraloe) czy też haworsją (Gasteria x Haworthia- Gasterworthia).

Naturalne siedliska rodzaju występują w Afryce Południowej, a poszczególne gatunki charakteryzują się językowatymi liśćmi, ustawionymi dwurzędowo, czasem rozetowo. Liście często z plamkami, brodawkami. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w luźne kwiatostany. Kwitnienie w okresie wegetacji po kilku latach uprawy.


Czy wiesz że …

Nazwa gasteria pochodzi od kwiatów, które rozdęte u podstawy, wykazują podobieństwo do kształtu żołądka. Nazwa żołądek z języka łacińskiego to gaster.

Wybrane gatunki rodzaju

 Gasteria maculata- Gasteria plamista- mięsiste liście z licznymi białawymi przebarwieniami.

 Gasteria verrucosa – Gasteria brodawkowata – jak sama nazwa wskazuje liście tego gatunku pokryte są licznymi jasnymi brodawkami.

 Gasteria armstrongii- niewielki gatunek o ciemnozielonych liściach z licznymi nierównościami.

 Gasteria humilis- Gasteria carinata var. carinata.  Liście zielone z białawymi przebarwieniami.

 Gasteria batesiana – bardzo oryginalny gatunek rodzaju, charakteryzujący się mięsistymi i szorstkimi liśćmi. Wygląd liśćmi można porównać do gadziej skóry. Wysokość rośliny może sięgać do około 20 cm przy dużo większej szerokości. Początkowo liście ułożone rzędowo, z czasem tworzą ładne rozety.

 Gasteria ellaphieae niewielka gasteria, której mięsiste liście sięgają 4 cm długości, natomiast szerokość rośliny może osiągnąć do kilkunastu centymetrów. Podczas kwitnienia, wysokość rośliny osiąga do ponad 40 cm.

 Gasteria brachyphylla ciekawy gatunek gasterii o liściach ułożonych dwurzędowo, ciemnozielonych z licznymi paskowanymi, białymi przebarwieniami. Liście wewnętrzne bardziej wzniesione, długość liści może przekraczać 20 cm. Roślina charakteryzuje się także wyższym kwiatostanem, którego wysokość może przekroczyć jeden metr.

 Gasteria glomerata- niewielka gasteria, charakteryzująca się rzędowym ułożeniem, mięsistych, szarozielonych liści. Zaliczana do miniaturowych form gasterii. 

 Gasteria acinacifolia- jedna z najwyższych gasterii, której wysokość przekracza 70 cm przy zbliżonej szerokości. Liście zielone, zaostrzone z białawymi, poprzecznymi przebarwieniami.

 Gasteria disticha gatunek oryginalny, charakteryzujący się dwurzędową budową. Na mięsistych, szorstkich liściach zaobserwujemy prążkowane, białawe przebarwienia.

 Gasteria pillansii- roślina tworzy zwarte skupiska roślin, pojedyncze okazy, charakteryzują się dwurzędowymi liśćmi, dochodzącymi do około 20 cm wysokości przy kilku centymetrach szerokości. Liście mięsiste z białymi przebarwieniami.

 Gasteria polita – gatunek o liściach z licznymi białawymi przebarwieniami – brodawkami.   

Do gatunków rodzaju najczęściej uprawianych zaliczymy m.in.  gasterię brodawkowatą oraz gasterię plamistą.

Wybrane odmiany gasterii

 ‘Jeffries Bay’- odmiana miniaturowa, o grubych, mięsistych i ciemnozielonych liściach.

 

 ‘Little Warty’- odmiana bardzo popularna, a przy tym interesująca ze względu na bardzo dekoracyjne, mięsiste liście. Liście ciemnozielone z oliwkowym obrzeżem, pokryte licznymi, jaśniejszymi brodawkami.

 

 ‘Big Brother’- dekoracyjna odmiana o mięsistych liściach. Liście srebrzyste do ciemnozielonych.

 

 ‘Snow Storm’- odmiana z licznymi, jaśniejszymi, kropkowatymi przebarwieniami na mięsistych liściach.

 

 ‘Ivory’ – niezwykle dekoracyjna odmiana gasterii o pstrych liściach.

 

 ‘Moppy’- mięsiste liście ułożone rozetkowo, ciemnozielone z jaśniejszymi, punktowymi przebarwieniami.

 

 

Uprawa gasterii  na przykładzie gasterii brodawkowatej

Gasteria brodawkowata jest bardzo popularnym gatunkiem rodzaju i często możemy ją spotkać w domowych kolekcjach roślin ozdobnych. Miłośnicy roślin doceniają ją za dekoracyjność, a także małe wymagania uprawowe.

Gasteria - zdjęcie

Gasteria - zdjęcie LucyK

Budowa

Niewielki sukulent charakteryzujący się mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi z licznymi, jaśniejszymi brodawkami , które odzwierciedlają nazwę gatunkową rośliny. Liście zaostrzone, osiągają do kilkunastu centymetrów długości. Gasteria podczas kwitnienia może osiągać do około kilkudziesięciu centymetrów wysokości, ze względu na wysoki pęd kwiatostanowy, zakończony gronem rurkowatych, różowawych kwiatów z zielonym zakończeniem.

Czy wiesz że …

Inna nazwa gasterii brodawkowatej to m.in. jęzorka brodawkowata.

Gasteria - zdjęcie

Gasteria - zdjęcie basia57

Pochodzenie

Naturalne siedliska występowania gasterii brodawkowatej znajdują się w Afryce Południowej.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także