Gasteria

Gasteria

Skomentuj artykuł

Podlewanie

W okresie wegetacji gasterię podlewamy nie za często, zawsze kontrolując podłoże, które nie może być mokre ! W okresie letnim gasterie należy podlewać częściej, nawet raz w tygodniu,  w pozostałym okresie wegetacyjnym, rzadziej co około dwa tygodnie, a w okresie zimowym, podczas spoczynku, przy niższej temperaturze, podlewanie musi zostać ograniczone do minimum, tak więc w czasie zimy gasterie są bardzo rzadko podlewane, nawet raz na 2- 3 miesiące. Zawsze należy dokładnie monitorować wilgotność podłoża w tym okresie i podlewać wówczas, gdy podłoże prawie całkowicie przeschnie. Okres przejściowy pomiędzy okresem spoczynku, a okresem wegetacyjnym oraz okresem wegetacyjnym i okresem spoczynku, powinien charakteryzować się systematycznym zmniejszaniem bądź zwiększaniem częstotliwości podlewania.     

Gasteria - zdjęcie

Gasteria - zdjęcie Arietta

Nawożenie

W okresie wegetacji gasterię należy podlewać nawozem przeznaczonym dla kaktusów i innych sukulentów, co około dwa tygodnie.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Gasteria nie lubi przeciągów, ale lubi świeże powietrze, tak więc jeżeli na okres letni rośliny nie wynosimy na balkon, pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się nasza roślina.
    

Gasteria - zdjęcie

Gasteria - zdjęcie salvache

Rozmnażanie

Rozmnażanie gasterii odbywa się zazwyczaj metodą wegetatywną poprzez oddzielanie młodych odrostów bądź sadzonki liściowe. Rzadziej stosuje się nasiona, ale nie znaczy to, że rozmnażanie z nasion jest trudne. Gdy nabędziemy świeże nasiona procent nasion, które wykiełkują będzie naprawdę wysoki. Nasiona wysiewamy w przepuszczalne i ciepłe podłoże, najlepiej skorzystać z mnożarki.

Wracając do rozmnażania wegetatywnego, to w przypadku odrostów jest ono bardzo proste, wystarczy odciąć młodą roślinę, pozostawić na 1-2 doby do przeschnięcia i posadzić w bardzo przepuszczalnym podłożu.

Przy rozmnażaniu gasterii poprzez sadzonki liściowe pamiętajmy o tym, aby przed posadzeniem zanurzyć je w ukorzeniaczu i pozostawić do przeschnięcia. Taką sadzonkę skromnie podlewamy dopiero po 2- 3 tygodniach, gdy ukażą się pierwsze korzonki. Sadzonki liściowe odcinamy u nasady.

Problemy w uprawie gasterii

Z pewnością uprawa gasterii nie należy do problematycznych, a wręcz przeciwnie jest łatwa w uprawie, jeżeli tylko zaspokoimy jej podstawowe potrzeby.

Do najczęstszych problemów w uprawie gasterii zaliczymy zgniliznę korzeni, wynikającą ze zbyt obfitego podlewania roślin. Pamiętajmy, lepiej mniej jak więcej, gdyż bardzo łatwo zmarnować roślinę. Przelana gasteria zacznie marnieć, zaobserwujemy czerniejące liście.

Gasteria postawiona w okresie letnim w pełnym słońcu może zostać poparzona, a poparzenia bardzo łatwo rozpoznać, gdyż mają formę brunatnych przebarwień.

Na zbyt słonecznym stanowisku rośliny zmieniają barwę na bardziej czerwonawo- brązową.

Wyciągnięta gasteria to efekt zbyt ciemnego stanowiska, małe przyrosty nieodpowiedniego nawożenia bądź jego braku.

Ze szkodników, zwłaszcza gdy jest zbyt sucho, mogą pojawić się mszyce, wełnowce, także korzeniowe oraz tarczniki. Szkodniki należy zwalczać stosując metody biologiczne, a w ostateczności środki chemiczne.    

Zastosowanie

Gasterie najpiękniej prezentują się w kompozycjach z innymi sukulentami, posadzone w jednej obszernej misie. Umiejętnie wykonana  kompozycja, może okazać się jedną z największych roślinnych atrakcji kolekcji. Warto sięgać po gasterie, gdyż nie są zbyt wymagające, a w sprzedaży pojawia się coraz więcej oryginalnych gatunków i hybryd, które jeszcze bardziej podniosą wartość posiadanej kolekcji roślin.
    
Tekst: Grzegorz Bogucki
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także