Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
11 z 11

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Katleja- Cattleya ( storczyk )

Katleja- Cattleya ( storczyk )

5 komentarzy

Opis:

Katleja pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Odmiana ta znana jest już prawie trzysta lat. Roślina ta jest epifitem z grubymi, dużymi liśćmi. Kwiaty osadzone na czubkach łodyg, mają nieregularne, pofalowane brzegi oraz różowo-fioletowe płatki, z nierzadko występującymi żółtymi elementami. Mogą dorastać nawet do 15 cm wielkości.

Uprawa:

Nowe rośliny uzyskujemy dzieląc dorosłego osobnika na kilka mniejszych podczas przesadzania. Storczyk ten nie jest łatwy w utrzymaniu. Wymaga dużo światła, jednak nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca. Odpowiednia temperatura to około 20 stopni latem oraz 17 zimą. Do podlewania może być wykorzystywana tylko i wyłącznie woda miękka. Dobrze jest ją wcześniej przegotować. Podlewamy dopiero, jak podłoże przeschnie po poprzednim dostarczeniu wody. Katleja lubi wilgotne powietrze. Można ją więc zraszać, ale używając bardzo drobnych kropel. Nawozimy raz w miesiącu poza okresem spoczynku, rozcieńczonym nawozem. Roślina ta nie znosi przesadzania. Robimy to dopiero, kiedy pojemnik będzie wyraźnie ciasny. Stosujemy specjalne podłoże dla storczyków.

Zastosowanie:

Jak wszystkie storczyki, roślina ta stosowana jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, a także jako prezentu na różne okazje. Jest niezwykle ozdobna. Nadaje się na parapety okien wschodnich.

Kwitnienie:

Kwitnie późną jesienią, na przełomie października i listopada.

Zimowanie:

Roślina dobrze zimuje w domach, jednak należy jej nieznacznie zmniejszyć temperaturę.

Uwagi:

Zobacz też: przesadzanie.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

5 komentarzy

 1. Dodał: Kasia, Tytuł: pseudobulwa

  Jako nowicjuszka proszę o wyjaśnienie czy pseudobulwa tocały pęd wyrastający z kłącza czy pseudobulwa to część pędu na odcinku od liścia do liścia? Czytając artykuły i opinie na forach nie wiem czy dobrze rozumuję.

 2. Dodał: Anna, Tytuł: katleja czerwona

  dostałam na dzień matki inie wiem jak ją pielęgnować

 3. Dodał: kanagaka, Tytuł: cattleya

  Od pażdziernika mam cattleyę olbrzymią jednoliściową z nową pseudobulwą i pochewką.Ponieważ pochewka i korzenie wokół doniczki rosną, więc podlewam ją po przeschnięciu podłoża czyli co 2,5 tyg. wodą destylowaną z nawozem "Pokon"/co trzecie podl. bez/. od połowy listop. do połowy grudn. nie podlewałam wcale. pochewka lekko napęczniała i pod światło widoczne są pąki. Jest to moja pierwsza cattleya, a na dodatek taka duża. I nie wiem czy zawsze na kwitnienie tak długo się czeka? A okres spoczynku kiedy ma być, skoro ona teraz zimą rośnie, tzn. pochewka i korzenie? Czy może ja niewłaściwie się nią opiekuję? Wszystkie moje phalaeopsisy mi teraz kwitną, a chyba powinny odpoczywać. Grzejniki mam prawie wyłączone, za ciepło nie jest. Czy ktoś mi pomoże?

 4. Dodał: ren, Tytuł: plamy

  Moj storczyk ślicznie kwitnie ale brązowieją liście- co robić

 5. Dodał: jagniak, Tytuł:

  Moja katleja rośnie tuż przy akwarium chyba jej to odpowiada

Dodaj swój komentarz

Captcha