Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 60

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Bokarnea odcięta, nolina

Bokarnea odcięta, nolina

16 komentarzy

Opis:

Bokarnea, Nolina to kwiat doniczkowy, który pochodzi z Meksyku, w sowim naturalnym otoczeniu osiąga wysokość nawet 8 m. W związku z pustynnym pochodzeniem, Bokarnea wytworzyła pień ( zgrubiałą nasadę łodygi ),w którym gromadzi wodę w okresie suszy. W warunkach domowych rośnie powoli, osiąga wysokość do 90 cm jednak proces takiego wzrostu trwa kilka lat.

Uprawa:

Miejsce uprawy powinno być słoneczne, latem roślinę można przenieść do ogrodu, gdyż lubi zarówno gorące temperatury jak i wietrzne powietrze. Zimą toleruje ok. 10 – 15 st. C natomiast konieczne jest zapewnienie światła. Zbyt mała jego ilość powoduje osłabienie liści, łamanie ich a w efekcie zastopowanie ich wzrostu. Podlewamy rzadko ale obficie, zimą zaś bardzo umiarkowanie. Pielęgnacja: Latem nawozimy preparatem gotowym do roślin doniczkowych. Czynność wykonujemy raz w miesiącu. Przesadzamy co 2 – 3 lata do większej ( choć niewiele ) doniczki. Bokarnea jest rozmnażana z nasion, w warunkach produkcyjnych. W większych osobnikach, które niesttey rzadko możemy spotkać w uprawie domowej, wyrastają boczne odrosty, które możemy ukorzenić.

Zastosowanie:

Zjawiskowa roślina do uprawy w domach, biurach i sklepach.

Zimowanie:

Nolina to domowy kwiat doniczkowy, wrażliwy na niskie temperatury.

Uwagi:

Nazbyt częste podlewanie, powoduje gnicie bulwy pnia. Zobacz też: przesadzanie.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

16 komentarzy

 1. Dodał: KALINKA, Tytuł: Nolina może rosnąć szybko

  Posiadam cztery sztuki tej rośliny. Według moich obserwacji Nolina rośnie bardzo szybko jeśli ma odpowiednie warunki. Moje rośliny przybierają średnio trzy centymetry średnicy na sezon. Kupiłam je jako maleńkie siewki pięć lat temu. Obecnie mają około 70 cm wysokości bez doniczki, ich korona ma 100 centymetrów szerokości a pień 18 cm średnicy. Przesadzam je dwukrotnie w ciągu roku na wiosnę i jesień ponieważ bardzo szybko 'wyrastają" z doniczek (rosną w kwadratowych doniczkach i widać jak je deformują rozrastającą się bryłą korzeniową). Bardzo lubią głębokie doniczki- takie jak do palm, podłoże o odczynie obojętnym z dużą domieszką piasku i torfu z pięciocentymetrową warstwą keramzytu na dnie. Podlewanie obfite raz na kilka dni do podstawki (kolejne podlewanie jak końce liści opadną o jakieś dwa-trzy centymetry niżej niż po podlaniu a u młodych roślin świeże bruzdy w pniu lekko się zamykają) . Nolin nie nawożę. Stoją na południowym oknie. Idealnie jest jak można zapewnić im latem werandowanie w osłoniętym zacisznym miejscu w ogrodzie lub na balkonie.

 2. Dodał: siwa, Tytuł: listki schną

  moją nolinę dostałam w listopadzie i rosła pojawiły się nowe listki ale od jakiegoś czasu zaczynają jej usychać liście

 3. Dodał: Hildegarda, Tytuł: Jak się ukorznia boczne odrosty?

  Mam piękny okaz tej rośliny i chciałam jej odrosty ukorzenić, ale zgniły. W jaki sposób ukorzenia się te pędy? Będę wdzięczna za radę.

 4. Dodał: małgorzata, Tytuł: czubek noliny

  dzieci zwaliły mi nolinę z parapetu i zgniotły jej czubek przez miesiąc nic się nie działo tylko usychały liście a wczoraj zobaczyłam jak wypuszcza nowe czy muszę je specjalnie jakoś pielęgnować

 5. Dodał: Basia, Tytuł: nolina - problem

  Mam nolinę od jakichś dwóch miesięcy - trzy małe bulwy jednak kilka dni temu zauważyłam na listach (szczególnie nisko w pobliżu bulwy) białe kropki - jakby z waty. Nie wiem co to może być - pleśń czy jakiś pasożyt ?

 6. Dodał: Aśka, Tytuł: nolina plamy i usychanie liści

  POMOCY! Moja nolina traci liście. Nawet kilka miesięcznie. Najpierw pojawiają się na nich ciemnobrązowe owalne plamy a potem cały liść usycha. zaznaczam, że nie jest przelana (liście się nie załamują), ani przesuszona - podlewam ją co ok 10-14 dni. Została już opryskana na robale. i na grzyby. Co robić?

 7. Dodał: Nika, Tytuł: Problem z liśćmi

  Witajcie, Moja roślina zaczeła zabierać kolorków. Na poczatkach staje sie czerwonawa. Nie wiem czy cos ze robie. Może mi ktoś powiedzieć cz to dobry objaw??

 8. Dodał: kwiatek.n., Tytuł: nolina

  nolina mi przymarzła, czy coś się z nią stanie?

 9. Dodał: wika, Tytuł: nolina

  pomocy. mam roślinkę od trzech lat. co jakiś czas obcinałam trochę zaschnięte końce liści a tak poza tym to o nią specjalnie nie dbałam. dzisiaj dotknęłam ją i prawie wszystkie liście jej opadły. wygląda mizernie. co robić(przelana nie była)

 10. Dodał: Patryk Ż, Tytuł: Nolina piękna roślina

  kupiłem niedawno nolinę jest piękna i mało wymagająca polecam ją każdemu podstawowa zasada pielęgnacji nie przelewać czyli podlewać po dobrym wyschnięciu ziemi nienależy polewać pinka więc podlewamy do podstawki wodą przegotowaną wystudzoną pozdrawiam miłośników nolin :)

 11. Dodał: zuzka, Tytuł: nolina

  To są 3 'bulwy' w doniczce.

 12. Dodał: kaza7848, Tytuł:

  jak ją przesadzić ??? obciać ???

 13. Dodał: zuzka, Tytuł: nolina

  Dostałam nolinę i w doniczce są 3 kwiaty. Czy można ją rozsadzić czy zostawić?

 14. Dodał: Mariola, Tytuł: nolina

  Mam dużą nolinę nie posiada odrostów niestety końcówki liści obsychają radzę obciąć końce ostrymi nożycami i zraszać częściej roślinę

 15. Dodał: Lesio, Tytuł:

  Mam kilka tych roślin,są piękne,ale od pewnego czasu zauważyłem że końcówki liści obsychają.Co robić?

 16. Dodał: lew, Tytuł:

  Nolina dobrze rośnie również kiedy zastosujemy metodę hydroponiki

Dodaj swój komentarz

Captcha