Przycinanie krzewów

Przycinanie krzewów

Skomentuj artykuł

Cięcie pielęgnacyjne prześwietlające – wykonywane jest co kilka lat i ma na celu mające na celu usunięcie m.in. uszkodzonych, starych, krzyżujących się i zbędnych pędów, zagęszczających krzew.

Cięcie pielęgnacyjne odmładzające – mające na celu odmłodzenie krzewu. Bardzo drastyczne cięcie w którym wszystkie stare pędy tniemy jak najbliżej  ziemi, natomiast młodsze i zdrowe pędy, tniemy na wysokości około 30 cm. To właśnie one będą stanowić podstawę nowo uformowanego krzewu. Cięcie należy przeprowadzić w okresie spoczynku krzewu, a więc od listopada do marca. Tak przycięta roślina wypuści wiele nowych pędów, ale pamiętajmy, aby przy kolejnym cięciu pozostawić tylko te najzdrowsze pędy, które zapewnią odpowiedni pokrój krzewu. Zostawmy po około dwa nowe pędy na każdym rok wcześniej ściętym pędzie. 

Przycinanie krzewów - sekatory
Przycinanie krzewów - sekatory

Prawidłowe wykonanie cięcia

Wykonując cięcie należy pamiętać, że sekator powinien być czysty oraz naostrzony. Tępym narzędziem można jedynie zmiażdżyć pęd, a przecież jakość cięcia uzależnia czas gojenia się rany. Pamiętajmy, że po cięciu zostają otwarte rany, które narażają roślinę na różne infekcje. Starajmy się, aby powierzchnia cięcia była jak najmniejsza. Cięcie pędu musi być wykonane pod skosem nad zewnętrznym pąkiem bądź pędem. W przypadku pąków leżących naprzeciwlegle wówczas pęd tniemy nad wspomnianymi pąkami równo pod kątem prostym.
Cięcie krzewów z uwzględnieniem ich biologii

Ze względu na właściwości biologiczne posiadanych krzewów możemy dostosować termin oraz technikę cięcia. Wyróżniamy kilka podstawowych grup krzewów, które charakteryzują się zbliżonym postępowaniem w zakresie cięcia.

Krzewy kwitnące wiosną na zeszłorocznych pędach

Kwitnienie na zeszłorocznych pędach to cecha charakterystyczna dla takich krzewów jak m.in. migdałki, forsycje, lilaki, tawuła wczesna, porzeczek, jaśminowców, krzewuszek itp. Wspomniane krzewy tworzą pąki kwiatowe w okresie letnim roku poprzedniego, tak więc cięcie pobudzające kwitnienie należy przeprowadzić dopiero po kwitnieniu, a więc w maju i czerwcu. Pędy ścinamy do połowy, przy czym można także nieco krócej. Wczesne cięcie pozwoli roślinie wytworzyć nowe pędy, które nie tylko zdążą zdrewnieć do zimy, ale także wytworzą pąki kwiatowe, które następnej wiosny obsypią krzew tysiącem kwiatów.

Poza pobudzeniem krzewów do kwitnienia  krzewy kwitnące wiosną na zeszłorocznych pędach powinny być także w razie potrzeby poddane cięciu zdrowotnemu, prześwietlającemu, a w szczególnych przypadkach także odmładzającemu.

Przycinanie krzewów
Przycinanie krzewów

Krzewy kwitnące  na pędach wieloletnich w okresie letnim bądź jesiennym

W tym przypadku termin cięcia przypada na okres wczesnowiosenny, ale pamiętajmy, że jest to cięcie które powinno pozwolić na odpowiednie, harmonijne zagęszczenie się krzewu,  utrzymanie go w ryzach oraz nadaniu oczekiwanej estetyki. Nie ma potrzeby, aby cięcie było przeprowadzane każdego roku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: