Portulaka wielkokwiatowa - Portulaka warzywna

Portulaka wielkokwiatowa - Portulaka warzywna

Skomentuj artykuł

W uprawie dominuje barwny gatunek portulaki wielkokwiatowej, rzadziej uprawiana jest Portulaca umbraticola. Poza nimi warto przyjrzeć się portulace warzywnej. W stanie dzikim spotykana także w otaczającym nas krajobrazie. Charakteryzuje się wieloma właściwościami i traktowana jest jako warzywo, choć mało popularne w Polsce.

Rodzaj Portulaca obejmuje liczne gatunki, zaliczane do rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Kilka z gatunków zostało docenionych przez miłośników roślin i można je spotkać w uprawie. Szczególnym uznaniem cieszy się portulaka wielkokwiatowa     (Portulaca grandiflora).

Portulaka wielkokwiatowa w ogrodzie i na balkonie

Portulaka wielkokwiatowa cieszy się coraz większym uznaniem. Bez problemu można nabyć nasiona rośliny, a także gotowe sadzonki. Pochodząca m.in. z gorącej  Brazylii portulaka, osiąga do około 15- 20 cm. Charakteryzuje się płożącymi pędami oraz mięsistymi, wałeczkowatymi liśćmi. Od lipca do późnej jesieni, na szczytach pędów ukazują się duże kwiaty, osiągające nawet do 5 cm średnicy. Barwa kwiatów m.in. biała, różowa, czerwona, żółta. Kwiaty zależnie do odmiany pojedyncze, półpełne i pełne. Otwierają się w słoneczne dni.


Wybrane odmiany portulaki wielkokwiatowej

Portulaka wielkokwiatowa dostępna jest często w mieszankach. Warto zwrócić uwagę na serię „Tequila” skupiającej barwne odmiany o pełnych kwiatach. Od siewu do uzyskania kwitnących roślin minie około trzech miesięcy. Charakteryzuje się wolniejszym wzrostem, osiąga do około 5 cm wysokości przy nawet 40 cm szerokości. Seria  „Margarita” charakteryzuje się zwartym pokrojem, a przy tym silnie rozrasta się i długo kwitnie. Kwiaty pełne w różnych barwach. Wartą polecenia jest także seria „Sunstate”. 

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Aby portulaka wielkokwiatowa pięknie rosła należy zapewnić jej słoneczne, osłonięte i ciepłe stanowisko. Podłoże przepuszczalne, żyzne, nie mokre. Roślina udaje się w słoneczne lata i wówczas stanowi jedną z najbardziej wyrazistych dekoracji ogrodu bądź balkonu czy też tarasu.

W okresie wiosennym można nabyć sadzonki portulaki wielkokwiatowej, jednak Ci którzy chcą posiadać dużą ilość roślin, powinni nabyć nasiona. Na samym początku należy podkreślić, że nasiona są bardzo drobne, co musi zostać uwzględnione przy siewie.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Nasiona wysiewamy w maju, wprost do gruntu bądź wczesną wiosną do skrzynek. Aby ułatwić sobie równomierny wysiew nasion, można je wymieszać z piaskiem. Wysianych nasion nie przykrywamy, a jedynie delikatnie uciskamy do podłoża. Nasiona kiełkują po około trzech tygodniach. Okazy wysiane wczesną wiosną wymagają pikowania do niewielkich doniczek, a w maju wysadzamy je na miejsce stałe, zachowując odstępy między roślinami na poziomie około 15- 20 cm. Portulakę wielkokwiatową wysianą wprost do gruntu należy przerwać.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Chcąc rozmnożyć portulakę wielkokwiatową poprzez sadzonki, możemy pobrać je latem bądź wiosną. Tak więc w okresie letnim, bliżej sierpnia, pobieramy około 5 cm sadzonki i sadzonkujemy w bardzo przepuszczalnym podłożu, najlepiej w niewielkich doniczkach. Przez zimę sadzonki należy przechować w widnym, jasnym oraz chłodnym pomieszczeniu. Jeżeli przechowamy roślinę mateczną portulaki wielkokwiatowej  przez zimę, to wczesną wiosną także możemy sadzonkować.

Portulaka może nam, się rozsiewać, tak więc raz wysiana upiększy nam ogród na wiele lat.

Portulaka wielkokwiatowa nadaje się na suchsze rabaty, jako uzupełnienie nasadzeń, na obwódki, do pojemników na balkonie i tarasie, na skalniaki, a także na kobierce.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Pozostałe wybrane gatunki portulaki spotykane w uprawie

Poza portulaką wielkokwiatową w uprawie można spotkać Portulaca umbraticola, różniącą się od portulaki wielkokwiatowej przede wszystkim bardziej płaskimi i łopatkowymi liśćmi oraz kwiatami i owocostanami. Przykładem odmiany Portulaca umbraticola jest odmiana „Orange” o płomiennych kwiatach, osiągających średnicę do około 1,5 cm. Poza tym ładnie się prezentuje w wiszącym koszu.

W otaczającym nas krajobrazie, także możemy spotkać portulakę. Jest to portulaka pospolita (Portulaca oleracea). Osiąga do około 30 cm, także charakteryzuje się płożącymi pędami, silnie rozgałęzionymi. Kwitnie na żółto w okresie letnim. W sprzedaży dostępne są jej odmiany ozdobne jak np. „Jumbo Yellow”  o złocisto- żółtych kwiatach. Doskonała propozycja do wiszących koszy na balkonie. Warto także wspomnieć o odmianie „Rose Glow” – różowa z żółtym środkiem, „Tangerine” o pomarańczowych kwiatach.

Portulaka warzywna

Portulaka warzywna

Portulaka warzywna

Portulaka warzywna

Portulaka warzywna

Portulaka pospolita zawiera m.in. witaminę C, potas, żelazo, magnez, wapń,  a także zróżnicowane substancje biologicznie czynne, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Dlatego też roślina zalazła zastosowanie także jako warzywo. W naszym kraju mało znane, ale nasiona znajdują się już  ofercie producentów nasion.  Właściwości portulaki wykorzystywane były już w starożytności. Posiada właściwości m.in. oczyszczające organizm, pozytywnie wpływa na trawienie itp. Może być wykorzystana do sałatek, surówek, zup, past, sosów oraz innych potraw. Nadaje potrawom wyrazistszego smaku, warto spróbować, gdyż warzyw w menu nigdy za wiele.

Warzywo wysiewamy w rzędach, na słonecznym stanowisku,  a nasiona przyklepujemy do podłoża.

Jako ziele zbieramy liście oraz pędy, jeszcze przed zakwitnięciem portulaki. A jej kwitnienie jest zależne od terminu siewu. Na naturalnych stanowiskach kwitnie od czerwca do września.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz