Pielęgnacja bonsai

Pielęgnacja bonsai

4 komentarzy

Istnieje wiele sposobów kształtowania bonsai. Dzięki nim możemy uzyskać prawdziwe dzieło sztuki ogrodniczej, które będzie z pewnością zachwycają ozdobą. Jednym z bardziej efektownych stylów tworzenia tego rodzaju roślin, jest styl literacki, tworzący fantazyjne połączenie kilku innych metod. Efekt jest imponujący, więc warto spróbować swoich sił w pielęgnacji bonsai.

Efektowne maleństwo

Pierwszym krokiem do uprawy bonsai jest wybór odpowiedniego drzewka. Nie może on być pochopny. Lepiej jest porównać i obejrzeć wiele roślin, by móc stwierdzić, którą z nich będzie można uformować w sposób jak najmniej inwazyjny. Dobry do formowania w stylu literackim jest na przykład jałowiec. To najlepszy gatunek dla początkujących, gdyż bardzo łatwo poddaje się kształtowaniu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się osiągnąć zamierzony cel. Generalnie na bonsai wspaniale nadają się wieczne zielone iglaki. Jest tak z powodu ich właściwości. Nie są one tak łamliwe, jak drzewa liściaste. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na konkretny okaz, warto pamiętać, żeby rozpocząć przygodę z kształtowaniem bonsai w okresie, kiedy jeszcze nie rozpoczęła się wegetacja roślin. W praktyce będzie to wczesna wiosna, okolice marca i kwietnia. Kiedy już mamy w domu zakupioną roślinę i zasadziliśmy ją w doniczce, należy zaczekać dwa tygodnie, a po tym czasie usunąć niepotrzebne gałęzie. W przypadku stylu literackiego, robimy to do 2/3 wysokości pnia. Teraz nadchodzi czas na kształtowanie pnia rośliny. Robi się to za pomocą drutu. Odpowiedni do tej czynności drut to taki, który odznacza się giętkością, ma plastikową osłonkę i grubość około średnicy 1/3 pnia. Wcześniej jednak owijamy pień rafią. Jest to naturalne włókno palmowe, które minimalizuje ryzyko złamania pnia, a ponadto stanowi wyściółkę dla drutu. Drut wbity w ziemię, owijamy wokół pnia. Robimy to od dołu, w kierunku góry. Jeżeli zdecydujemy się na zrobienie bonsai z drzewa liściastego, drutujemy je wiosną lub latem. W tym czasie gałęzie są najmniej łamliwe. W przypadku iglaków robi się to wczesną wiosną lub w jesieni. Odrutowany pień można teraz dowolnie wyginać, z godnie z tym, jaki kształt chcemy otrzymać. Trzeba to robić delikatnie. Jeżeli chcemy uzyskać większe wygięcie, zastosujmy specjalny przyrząd- klamrę. Takie utrwalenie wygięcia trwa kilka miesięcy. Należy uważnie poobserwować drzewko i kształtować je zgodnie z naturalnymi wygięciami. Tak przygotowane drzewko można już przesadzić do specjalnej doniczki do bonsai. W przypadku stylu literackiego, doskonale pasuje prosta, okrągła lub owalna donica.

Jak dbać o bonsai?


Bezpośrednio po odrutowaniu, naszej roślinie należy się troskliwa opieka. Będzie ona potrzebowała codziennego podlewania, a także zraszania. Należy ją także chronić przed ostrymi promieniami słońca i silnymi podmuchami wiatru. Jeżeli kształtowanie bonsai rozpoczęliśmy wiosną, dwa tygodnie po odrutowaniu trzeba już zadbać o nawożenie rośliny. Po pewnym czasie, kiedy już wiemy, że pień bonsai uległ trwałemu ukształtowaniu, należy usunąć drut. Trzeba to zrobić zanim jeszcze wrośnie on w korę. Usuwamy także włókno palmowe. Okres od założenia drutu, do jego zdjęcia, w przypadku drzew iglastych wynosi 1 do 1,5 roku a kiedy formujemy bonsai z drzewek liściastych, drut zdejmujemy po około pół roku. Zdjęcie drutu następuje odwrotnie niż założenie, czyli od góry, w kierunku dołu. W miarę upływu czasu, na roślinie będą się pojawiać przyrosty. Przycinamy je do 1/3 długości. Wyrastające z pnia pędy usuwamy zupełnie. Styl literacki kształtowania roślin zakłada, że nie są one zbyt bujnie ulistnione czy obsypane igłami, dlatego co jakiś czas trzeba zadbać o przerzedzenie korony.

Pielęgnacja bonsai
Pielęgnacja bonsai
Drzewko bonsai


Jeżeli decydujemy się na stworzenie bonsai z drzew czy krzewów, należy je przez cały rok uprawiać na wolnym powietrzu, na przykład w ogrodzie lub na tarasie. Zimą tworzymy jedynie styropianową izolację dla doniczki i osłonę dla liści przed wiatrem.

Autor Marta Niegierewicz

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Marzena, Tytuł: Pytanie

    No i to tak właśnie jest! Czytamy artykuł, a potem są komentarze i okazuje się, że autor nie zna się na rzeczy i pisze bzdury. Chciałabym się was poradzić i zapytać jak dobrze pielęgnować drzewko bonsai w ogrodzie? Chciałabym sobie kupić 2 lub 3 takie drzewka i ciągle się zastanawiam czy to nie jest zła decyzja. Znalazłam bonsai sklep i jestem ciekawa co o tym sądzicie. Czy na takie drzewka nie jest za zimno w naszym kraju??:) Kompletnie się nie znam, ale strasznie mi się podoba bonsai.

  2. Dodał: Jerzy, Tytuł: Pielęgnacja bonsai.

    Autorka zupełnie nie zna się na rzeczy, więc po co się za to zabiera. Tekst zawiera tylko nic nie znaczące uogólnienia i na okrasę sporo bzdur. Do owijania używa się drutu miedzianego hartowanego lub aluminiowego. W przypadku wielu roślin dopuszcza się wrastanie drutu w korę ( wiele iglastych). Mateuszowi podpowiem, że długość igieł zależy od odmiany rośliny, a i tak możemy je regulować poprzez stosowania uboższego podłoża, słabego nawożenia i nawadniania. Obecnie jest wiele pozycji książkowych dotyczących uprawy bonsai.

  3. Dodał: Mateusz, Tytuł: sosna - długość igieł ???

    Mam pytanie: jak wiadomo sosna ma o wiele dłuższe igły niż np. jałowiec.Czy więc igły te trzeba przycinać, czy same skrócą swoją długość przez całoroczne pielęgnacje ? Z góry dziękuje za odpowiedź ;]

  4. Dodał: Miłosz, Tytuł: indoor/outdoor

    Hmm, średnio pasuje mi tu ostatni akapit, bo z tego co mi wiadomo są dwa typy bonsai: indoor i outdoor, co tłumaczyć można jako w domu(indoor) i na zewnątrz(outdoor). Na świeżym powietrzu przez cały rok hodujemy drzewa i krzewy z naszego klimatu(outdoor), a drzewka z klimatów cieplejszych od naszego, bądź tych co po prostu źle znoszą niską temperaturę hodujemy na co dzień w domu, ale można je wystawić podczas cieplejszych dni na zewnątrz.(indoor) Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: