Paprotnik

Paprotnik

Skomentuj artykuł

Wśród paproci na uwagę zasługuje także paprotnik, obejmujący liczne, a zarazem zmienne gatunki, dzięki czemu paprotniki mogą wzbogacić  kompozycje roślinne w ogrodzie, jak również w domu.
   
Paprocie to jedne z najbardziej pożądanych roślin na stanowiska półcieniste. Zazwyczaj pierzaste liście, wzbogacają i różnicują kompozycje, sprawiając że stają się one bardziej wyraziste.

Poza paprotnikiem pamiętajmy także o takich paprociach jak: wietlica samcza, podrzeń żebrowiec, języcznik zwyczajny, długosz królewski, pióropusznik strusi, narecznica, wietlica japońska, paprotka skalna, wietlica samcza, onoklea wrażliwa, zanokcica skalna, nefrolepis, orliczka.

Paprotnik jest rodzajem zmiennym, obejmującym gatunki zimozielone, częściowo zimozielone, a także o sezonowym ulistnieniu. Różniące się także pod względem mrozoodporności, a więc zupełnie bądź częściowo mrozoodporne.

Najpopularniejsze paprotniki uprawiane w ogrodzie oraz mieszkaniu

 Paprotnik sierpowaty- Cyrtomium falcatum (Polystichum falcatum)
 Paprotnik szczecinkozębny- Polystichum setiferum
 Paprotnik Brauna – Polystichum braunii
 Paprotnik akrostychowaty- Polystichum acrostichoides
 Paprotnik kolczasty – Polystichum aculeatum
 Paprotnik– Polystichum tsus- simense
 Paprotnik wielołuskowy- Polystichum polyblepharum

 Paprotnik Fortune’a- Polystichum fortunei (Cyrtomium fortunei)

 Paprotnik sztywny- Polystichum munitum

 Paprotnik ostry – Polystichum lonchitis

Jako roślinę domową uprawia się przede wszystkim paprotnika sierpowatego, czasem chińskiego.


Charakterystyka wybranych gatunków paprotnika, uprawianych w ogrodzie

Paprotnik szczecinkozębny

Jeden z najciekawszych, europejskich gatunków paprotnika, którego możemy spotkać w naszych ogrodach. Nie jest gatunkiem rodzimym, ponieważ preferuje obszary, charakteryzujące się łagodniejszym klimatem. Dostępny w wielu odmianach, osiąga do 80- 100 cm wysokości. Doskonały na stanowiska półcieniste do zacienionych. Liście pierzaste, szerokie oraz zimozielone. Doskonale komponuje się z wieloma roślinami cienia np. funkiami. Preferuje podłoże lekko kwaśne do obojętnego, próchnicze i przepuszczalne. Nie znosi zalewania, tak więc, warto podłoże uzupełnić żwirem bądź gruboziarnistym piaskiem, a na zimę dodatkowo okryć np. gałązkami z drzew iglastych. Stanowisko dla paprotnika szczecinkozębnego powinno być ciepłe i zaciszne, osłonięte przed zimową zawieruchą.

Paprotniki

Paprotniki

Paprotnik Brauna

Gatunek rodzimy, objęty ścisłą ochroną gatunkową, występuje w     Europie, Azji, a także Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenach     górzystych i jest gatunkiem rzadko spotykanym. Sprawdzi się w podobnej     stylistyce co paprotnik szczecinkozębny, wśród innych paproci, funkii oraz     wielu     bylin cienioznośnych. W pełni mrozoodporny, tak więc pożądany,     zwłaszcza w     ogrodach inspirowanych naturą np. leśnych. Pierzaste liście     sięgają 80 cm długości oraz około 20 cm szerokości.
 
Paprotnik kolczasty

Kolejny gatunek rodzimy, występujący przede wszystkim na terenach górskich, także pod ścisłą ochroną gatunkową. Paproć bardzo dekoracyjna w pełni mrozoodporna. Jej liście sięgają 60- 80 cm wysokości, zimozielone, pierzaste, pokrój lejkowaty. Preferuje stanowiska półcieniste do zacienionych, na których doskonale komponuje się z innymi cieniolubnymi bylinami oraz krzewami.

Paprotnik ostry

Paproć występująca w stanie dzikim także  w Polsce, na terenach górskich, objęta ścisłą ochroną, tak więc zabronione jest pozyskiwanie rośliny z jej naturalnych siedlisk. Osiąga do 60 cm wysokości, jest bardzo dekoracyjna z liści. Liście zimozielone, blaszka liściowa pojedynczo pierzasta, na brzegach kolczasta. Wymaga stanowisk półcienistych do zacienionych, żyznych, próchniczych oraz wilgotnych.

Paprotniki

Paprotniki

Paprotnik Fortune’a

Ojczyste strony tej paproci to kraje azjatyckie m.in. Chiny oraz Japonia. Osiąga do 60 cm wysokości, charakteryzuje się pojedynczo pierzastymi liśćmi. (blaszka liściowa szeroklancetowata). Preferuje stanowiska cieniste, podłoże próchnicze i wilgotne. W celu lepszego przezimowania rośliny należy ją okrywać.

Paprotnik wielołuskowy

Azjatycka paproć o pierzastych liściach, sięgająca do około 60 cm wysokości, blaszka liściowa ząbkowana. Gatunek tak jak wcześniej wspomniane paprotniki preferuje stanowiska zacienione, podłoże próchnicze, lekko kwaśne oraz wilgotne. Aby cieszyć się przez lata pięknem tej paproci pamiętajmy, aby okryć ją na okres zimy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie