Paprotnik

Paprotnik

Skomentuj artykuł

Paprotniki w razie potrzeby podlewamy, a przede wszystkim chronimy zimozielone ulistnienie przed zimową zawieruchą. Oczywiście paprotniki pielęgnujemy zgodnie z wymaganiami charakterystycznymi dla danego gatunku.

Zależnie od gatunku, odmiany, paprotniki możemy rozmnożyć poprzez zarodniki, podział, a także poprzez rozmnóżki.

Po zimie uszkodzone liście należy usunąć, a dokonujemy tego poprzez ścięcie liści późną wiosną.

Paprotniki

Paprotniki

Uprawa paprotnika w mieszkaniu

Paprotniki uprawiane w mieszkaniach wymagają niższej temperatury, a optymalna dla nich temperatura wynosi od 10-12°C do 18°C. Doskonale sprawdzają się jako ozdoba balkonu i tarasu. Należy jednak pamiętać o mało nasłonecznionym stanowisku. Paprotnik sierpowaty preferuje stanowiska o rozproszonym świetle, półcienistych do cienistych. Nie przepada za zbyt nagrzanym mieszkaniem, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy pojawia się problem centralnego ogrzewania. W tym trudnym okresie należy roślinę przenieść w najchłodniejsze miejsce w mieszkaniu oraz zapewnić odpowiednią wilgotność. W razie potrzeby roślinę można zraszać, częstotliwość uzależniając od poziomu wilgotności oraz temperatury powietrza. Im niższa temperatura, tym skromniejsze podlewanie. Przy suchym powietrzu, roślinę można uprawiać na podstawce, wypełnionej keramzytem i uzupełnionej wodą. Takim sposobem możemy podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny. Paprotniki uprawiane w pojemnikach podlewamy w taki sposób, aby podłoże było cały czas wilgotne, ale nie mokre.

Podłoże dla paprotnika sierpowatego powinno być kwaśne, najlepiej zakupić podłoże przeznaczone specjalnie dla paproci.

Rośliny przesadzamy w razie potrzeby, a więc kiedy korzenie w pełni wypełnią doniczkę. Przesadzając roślinę pamiętajmy o drenażu i przepuszczalnym podłożu. Preferowanie przez roślinę wilgotniejszego podłoża nie oznacza, że możemy narażać ją na przelanie. Przy dobrym drenażu oraz przepuszczalnym podłożu nadmiar wody będzie spływał, a podłoże nie stanie się zbyt nasiąknięte wodą.

Paprotniki nawozimy korzystając z nawozów płynnych, specjalnie przeznaczonych dla paproci. Stosujemy się do zalecanej częstotliwości, przy mniejszych dawkach nawozu.

Przy pielęgnacji paproci pamiętajmy o tym, że obumarłe liście wycinamy przy samej ziemi. Poza tym liście co jakiś czas należy oczyścić z kurzu.

Paprotnika sierpowatego rozmnażamy generatywnie w okresie wiosennym poprzez zarodniki. Możliwy także podział rośliny.

Uwaga na szkodniki

Paprotniki bywają atakowane przez tarczniki, miseczniki,  wełnowce, a także przędziorki.

Uwagi końcowe

Paprotniki to jedne z piękniejszych paproci, które możemy uprawiać w ogrodzie, a także w mieszkaniu. Szczególnie pięknie prezentują się w leśnych zakątkach ogrodu, gdzie w kompozycjach z funkiami, cieniolubnymi trawami różanecznikami, innymi paprociami oraz bylinami tworzą klimatyczne zestawienia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie