Paprotnik

Paprotnik

Skomentuj artykuł

Paprotnik sztywny

Wyższy gatunek paprotnika o wzniesionym pokroju, osiągający nawet powyżej metra wysokości, zazwyczaj niższy. Mało wymagająca, tolerancyjna, dla pewności na zimę można roślinę lekko okryć. Świetnie odnajduje się w ogrodach inspirowanych leśnym krajobrazem.

Polystichum tsus- simense

Czasem uprawiany w warunkach domowych, ale nadaje się także do uprawy w gruncie. Paproć średniej wielkości, sięgająca do około 40- 50 cm wysokości. Naturalne siedliska tej paproci występują m.in. w Chinach, Korei, Japonii. Roślina o podwójnie pierzastych liściach, blaszka liściowa ząbkowana. Stanowisko dla tego gatunku podobne jak w przypadku wcześniej wspomnianych paprotników. Polystichum tsus- simense warto okryć na okres zimy.

Paprotniki

Paprotniki

Charakterystyka wybranych gatunków paprotnika, uprawianych w mieszkaniu

Paprotnik sierpowaty

Ciekawa paproć o skórzastych, zimozielonych,  pojedynczo pierzastych liściach, długości zazwyczaj do około 60 cm. Gatunek czasami uprawiany w ogrodach, ale najczęściej paprotnik sierpowaty uprawiany jest w mieszkaniach, zwłaszcza odmiana ‘Rochfordianum’ o głębiej powycinanych listkach. Na spodzie liści zaobserwujemy liczne brązowawe zarodnie.

Azjatycka paproć wymaga stanowiska osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, najlepiej zapewnić jej światło rozproszone.

Wybrane odmiany

Nazwa gatunku
Nazwa odmiany
Uwagi
Paprotnik szczecinkozębny
‘Harrenhausen’

Osiąga wysokość do około 60- 90 cm wysokości, przy szerokości nawet do 50 cm. Piękna odmiana o delikatnych, pierzastych liściach.

Paprotnik szczecinkozębny
‘Proliferum’

Odmiana sięgająca 40- 60 cm wysokości, przy szerokości do około 40- 50 cm. Wytwarza liczne pąki potomne tzw. rozmnóżki.

Paprotnik szczecinkozębny
‘Grandiceps’

Odmiana paprotnika bardzo oryginalna o rozgałęzionych liściach.

Paprotnik szczecinkozębny

Pulmosum densum’

Dekoracyjna odmiana o pierzastych liściach, której wysokość sięga do około 40 cm wysokości.

Paprotnik szczecinkozębny
‘Dahlem’

Odmiana sięgająca 70 cm wysokości, charakteryzująca się wzniesionym pokrojem.

Paprotnik szczecinkozębny
‘Congestum’

Niska odmiana, dekoracyjna o pierzastych liściach.

Paprotnik sierpowaty
‘Rochfordianum’

Odmiana u której pojedyncze listki w porównaniu do gatunku są bardziej powycinane.

Uprawa paprotnika w ogrodzie

Paprotniki nie należą do roślin absorbujących w uprawie, doskonale sobie radzą przy minimalnym naszym zaangażowaniu. Oczywiście, aby cieszyć się pięknem tych roślin, należy zapewnić im jak najbliższe optymalnemu stanowisko oraz odpowiednio przygotować podłoże.

Uprawiane w ogrodach paprotniki preferują stanowiska półcieniste do zacienionych, podłoże próchnicze, przepuszczalne, dość wilgotne i zasobne w próchnicę.

Paprocie najlepiej sadzić wiosną na odpowiednio przygotowane stanowisko. Podłoże powinno zostać dokładnie odchwaszczone oraz wzbogacone dobrze przerobionym kompostem, który poprawi także strukturę podłoża łącznie z jego możliwościami absorpcji, zatrzymywania i magazynowania wody oraz ograniczenia wymywania składników pokarmowych.

Paprotniki

Paprotniki

Kompost to także doskonały nawóz organiczny, który może stanowić postawę nawożenia tych roślin.

Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, całość wyściółkować. Ściółka ograniczy parowanie, a także nadmierne rozprzestrzenianie się chwastów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie