Newsletter serwisuPalmy doniczkowe

Palmy, to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych, dlatego nikogo nie dziwi, że grono ich wielbicieli systematycznie wzrasta. Te niecodzienne rośliny w naszym klimacie uprawiane są przede wszystkim w pomieszczeniach. Część z nich osiąga spore rozmiary, tak więc w małych mieszkaniach może być czasami problem z ich utrzymaniem.  Bardzo często te egzotyczne wspaniałości możemy podziwiać w galeriach handlowych, wielkich biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, gdzie stanowią znakomitą ozdobę. Zdecydowana większość palm nie toleruje niskich temperatur, tak więc możliwości ich uprawy ograniczają się do pomieszczeń. W okresie ciepłych miesięcy można wykorzystać również balkon, taras a nawet ogród, gdzie stworzą niesamowity klimat,  będą ozdobą obok której nikt nie przejdzie obojętnie.
   

Obecnie znanych jest około trzech tysięcy gatunków palm. Występują przede wszystkim  w bardzo ciepłych rejonach świata- tropikalnych i subtropikalnych. Charakteryzują się jednym pniem, zwanym kłodziną zakończoną bardzo charakterystycznymi liśćmi przypominającymi pierze, czy też wachlarz.
   

Bogactwo gatunkowe sprawia, że w sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo zróżnicowanych gatunków. Często o zakupie rośliny decydują emocje- zauroczenie przy pierwszym spojrzeniu. Przy wyborze rośliny nie powinno kierować się wyłącznie takimi kryteriami. Wybór gatunku powinien być poprzedzony analizą, dzięki której poznamy warunki w jakich rozwija się roślina w jej naturalnym środowisku. Kolejnym kryterium doboru z pewnością powinien być rozmiar rośliny, gdyż palmy potrafią osiągać spore gabaryty, jak przystało na drzewa. Bierzmy także pod uwagę długowieczność oraz wytrzymałość na zróżnicowane warunki. Niektóre gatunki mogą rosnąć wyłącznie w mieszkaniach, ale są również takie, które można ustawić na balkonie, tarasie czy nawet w ogrodzie. Na początku przygody z palmami skupmy się na gatunkach mniej wymagających, aby nabrać doświadczenia. Gatunki z tropikalnych, wilgotnych rejonów potrafią przysporzyć wielu problemów. Przy zakupie koniecznie oglądnijmy roślinę, tak aby mieć pewność, że jest zdrowia. Zdrowy okaz charakteryzuje się licznym ulistnieniem pozbawionym przebarwień.

Pielęgnacja tych roślin w zasadzie nie jest trudna, oczywiście w zależności od konkretnego reprezentanta  może być bardziej i mniej pracochłonna. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby okazy lubiące ciepło, nie narażać na chłód a te wolące chłodniejsze warunki wystawiać na zewnątrz.
   

Palmy w zasadzie wymagają stanowisk widnych, dobrze oświetlonych, przy czym nie powinny być narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Część z gatunków dobrze znosi lekkie zacienienie, tak więc mamy sporo możliwości przy wyborze odpowiedniej rośliny. Z gatunków znoszących słabsze oświetlenie na pewno należy wymienić Areca, Washingtonia, Latania. Jasnych stanowisk wymagają m.in. Cocos nucifera, Euterpe, Arecastrum romanzoffianum, Butia capitata, Caryota.
 

W uprawie tych najbardziej światłolubnych palm możemy wykorzystać sztuczne oświetlenie. Palmy, które odnajdą się na tarasie to przede wszystkim Trachycarpus fortunei, Phoenix canariensis, Arecastrum romanzoffianum, Chamaerops humilis, Rhapis.
   

Przy podlewaniu postępujmy według zasady mówiącej o tym, że lepiej podlać mniej, aniżeli więcej. Przelaną roślinę bardzo ciężko odratować. Podlewamy wówczas gdy podłoże już przeschło. Dobrym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności, jest zagłębienie palca w podłożu  na około jeden centymetr. Jeśli nie wyczuwamy wilgoci to znaczy, że już pora podlać. Oddzielone podłoże od ścianki pojemnikiem też wskazuje na konieczność uzupełnienia niedoboru wody. Podlewamy w godzinach rannych, tak aby podłoże zdążyło przeschnąć nim nadejdzie wieczór, a wraz z nim chłodniejsze powietrze. Woda nie może dostać się do tzw. serca palmy, gdzie znajduje się stożek wzrostu. Do podlewania stosujemy wodę charakteryzującą się niskim poziomem twardości.
   

Wilgotność powietrza jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowotność uprawianych przez nas roślin. Palmy wymagają co najmniej 60 % wilgotności powietrza. W mieszkaniu przy centralnym ogrzewaniu, wilgotność powietrza jest o wiele niższa, co odczuwają palmy nawet te z suchych regionów. Wilgotność powietrza można zwiększyć poprzez wykorzystanie podstawki wypełnionej np. stale wilgotnym żwirem. Popularnym sposobem na zwiększenie wilgotności jest umieszczenie doniczki z rośliną w drugiej większej doniczce i wypełnienie wolnej przestrzeni między doniczkami wilgotnym keramzytem. Możemy umieścić wśród roślin małą fontannę pokojową . Zraszanie nie jest konieczne przy uprawie palm o grubej skórce. Odmiany o miękkich, delikatnych liściach warto zraszać.
   

Jak już wspomniano te rośliny osiągają bardzo duże rozmiary, a obfite nawożenie temu sprzyja. Oszczędniejsze dokarmianie spowoduje ograniczenie przyrostu rośliny, co w małych mieszkaniach jest wskazane, ponieważ palmy nie lubią cięcia. Rośliny nawozimy przede wszystkim w  okresie wzrostu, a więc od marca do października. Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki
 w okresie zimy czyli ciepłe i jasne stanowisko, również dokarmiamy. Systematyczne nawożenie z czasem negatywnie wpływa na podłoże, w którym zaczynają zalegać sole mineralne. Wówczas najlepiej jest je przepłukać pod bieżącą wodą. Zasilając roślinę uważajmy, aby nawóz nie trafił na liście a przede wszystkim nie dostał się do stożku wzrostu.
   

Często się zdarza, że po zakupie od razu przesadzamy roślinę. To jest duży błąd, gdyż palmy nie lubią przesadzania, starajmy się tego unikać. Korzenie tych roślin jest ich najsłabszym punktem tak więc przesadzanie powinno być czynnością rzadką i uzasadnioną.  Jeżeli donica nie spełnia naszych oczekiwań estetycznych po prostu umieśćmy ją w drugiej takiej jaką chcemy a z przesadzaniem poczekajmy.
 

O tym, iż nadszedł czas na zmianę podłoża, stanowi widok przerośniętej bryły korzeniowej, sprawiającej wrażenie, że za chwilę rozsadzi donicę. Zła kondycja korzeni rośliny również jest sygnałem na zmiany. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki dostosowane dla palm, tak więc na tej płaszczyźnie nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów. Odpowiednie podłoże winno stanowić mieszankę ziemi ogrodowej, próchniczej i piasku w takich samych proporcjach. Donice dla palm winny być wysokie, co uwarunkowane jest budową systemu korzeniowego tych roślin. Wymieniając donicę, pamiętajmy, że powinna być o jeden-dwa rozmiary większa niż dotychczasowa. Możemy skusić się na bardziej dekoracyjne- gliniane donice, albo tańsze z tworzyw sztucznych. Jedne i drugie mają swoje zalety, choć stosując pierwszą trzeba więcej podlewać i przy kolejnym przesadzaniu może pojawić się problem z przytwierdzeniem korzeni do ścianek naczynia. W takim wypadku przesadzanie najlepiej wykonać po podlaniu. Donice z tworzywa sztucznego dłużej utrzymują wilgoć więc podlewanie powinno być bardziej ograniczone. Najlepszym okresem na przesadzanie jest wiosna. Przesadzając, pamiętajmy, aby w nowej donicy na dnie umieścić warstwę drenażu, za który mogą posłużyć kawałki glinianych naczyń. Roślinę sadzimy nie głębiej niż rosła w poprzednim pojemniku. Po posadzeniu roślinę podlewamy. Przez najbliższe kilka tygodni nie nawozimy, zawarte w nowym podłożu składniki odżywcze w okresie adaptacyjnym będą wystarczające.
   

Jeżeli chcemy sami wyhodować palmę,  możemy to uczynić przede wszystkim poprzez nasiona. Nasiona powinny być świeże, im starsze, tym mniejsza siła kiełkowania. Pamiętajmy, że kiełkowanie jest bardzo zróżnicowane, tak więc na efekty trzeba czasami długo czekać. Nasiona wysiewamy w okresie wiosennym.
    

Palmy należą do najbardziej odpornych i bezproblemowych roślin, jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki bytowe, nie będziemy popełniać zbyt wielu błędów w ich uprawie. Wszelkie nieuzasadnione zabiegi bądź niedostateczna pielęgnacja sprawi, że rośliny będą słabsze, bardziej narażone na choroby i szkodniki, których nie brakuje  w naszym otoczeniu. Mogą pojawić się choroby grzybowe a wśród nich najpopularniejsze- zgnilizna twardzikowa oraz głownia palmowa. Zła pielęgnacja może doprowadzić do zniekształceń rośliny, poparzeń słonecznych, pojawienia się brodawek bądź też zasychania liści. Szkodniki jakie mogą zaatakować słabe rośliny to m.in. mączliki, opuchlaki, ziemiórki, mszyce, przędziorki, wciornastki, miseczniki, wełnowce.
   

Warto zauważyć, że palmy stały się jednymi z bardziej popularnych roślin w naszych mieszkaniach oraz miejscach pracy. Tęskniąc za egzotyką mamy możliwość jej zasmakowania poprzez tropikalne rośliny. Ich bogactwo i różnorodność sprawia, że mamy spore możliwości doboru, a łatwość uprawy sprawi, że staną się stałym elementem naszego życia. 


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.64 / 11 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: palma nieznana

mam palme ktora ma galazki zykwiatkami niewiem jak sie nazywa

dodał: kasia 2012-02-02 21:47:07

Tytuł: palma nieznana

chyba wiem o co Ci chodzi, taka palma, z której wychodzi cienka łodyżka z kilkoma gałązkami a na nich najpierw zielone owoce, które później dojrzewają i robią się żółte. Też bym chciała wiedzieć co to za palma i będę wdzięczna za informacje.

dodał: wiolka 2012-02-05 16:44:27

Tytuł: szkodniki w doniczce

dzis odkrylam w doniczce mojej palmy cos dziwnego.Wyglada to jak sinoniebieskie jajeczka wielkosci kilku milimetrow.Nie wiec co to jest ale jest tego bardzo duzo w doniczce.Szukalam w internecie ale nic nie znalazlam.Czy ktos wie co to moze byc?Mam bardzo duzo kwiatow w domu i boje sie ze jezeli to jakies robactwo to zaraze sobie reszte roslin.Prosze o pomoc

dodał: Malgorzata 2012-05-22 16:36:15

Tytuł: palma nieznana - @wiolka

to palma daktylowa, owoce to daktyle :) smacznego!

dodał: jznkz 2012-07-08 18:56:56

Tytuł: Uschnięta palma

Przesadziłam palmę i uschła, nie wiem czy jeszcze z niej coś wyrośnie bo od korzenia łodyga jest zielona, nie wiem jaki to jest gatunek palmy ale raz do roku kwitła białym kwiatem oraz sypała żółtymi nasionkami.

dodał: Monika 2012-07-23 17:10:22

Tytuł: co mam zrobic

mam palmę i zaczęły usychać liście i robią się brązowe niedawno ją przesadziłam i wystawiłam do ogrodu

dodał: gosia 2012-08-27 11:51:50

Tytuł: palma daktylowa

podzielę się informacją że palma daktylowa ma zdolność do ;odbicia; z korzenia .Moja córka tak zasuszyla że nia miala ani jednego liścia,wszystkie uschly .Zaczęlam ją podlewać stoi w widnym miejscu i w ciągu roku wyroslo jej 5 ladnych mlodych liści .Pozdrawiam

dodał: Elżbieta 2013-01-01 22:31:00

Tytuł: mała palma.

czy małą palmę można przesadzić do dużej doniczki?

dodał: krystyna 2013-02-27 14:17:36

Tytuł: przesadzanie palm

malom palme nie sadzi sie do duzej doniczki bo rosnie w korzenie przesac ja do doniczki o dwa numery wiekszej pozdrawiam

dodał: ogrodnik 2013-03-09 22:30:04

Tytuł: chora palma

Mam od wielu lat palmę. Ostatnio na liściach pojawiają się owalne, brązowe plamy - jak by wypalone. Nie wiem dlaczego powstają i jak je zlikwidować?

dodał: Urszula 2013-11-18 20:46:59

Tytuł: Czy to palma?

Kiedyś dostałem małą, roślinkę, która teraz się rozrosła. Niestety nie wiem czy to palma czy inna roślina. Czy ktoś by pomógł przy jej identyfikacji? Coś złego się z nią dzieje i nie wiedząc co to za roślinka, nie wiem jak jej pomóc:

dodał: Tony 2014-02-27 10:42:15

Tytuł: palma - pielegnacja

witam.pare dni temu kupilismy palme phoenix.Mam pytanie odnosnie podlewania.Nasza palma stoi w ogrodzie ,mieszkamy na poludniu francji.Wymiary to 65*65 oraz wysokos doniczki to 50 cm.Ile razy w tygodniu i ile litrow wody w ciagu jednego podlewania nalezy nalac tak aby jej nie przelac.Dziekuje za odpowiedzi :)

dodał: Dorota 2014-06-11 13:50:27


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]