Dzbanecznik - uprawa i pielęgnacja

Dzbanecznik - uprawa i pielęgnacja

7 komentarzy

Jedną z nielicznych roślin uprawianych w naszych mieszkaniach, a zarazem bardzo charakterystyczną ze względu na swoją owadożerność jest dzbanecznik- Nepenthes. Dzbaneczniki należą do jednych z najbardziej oryginalnych roślin obejmujących dziesiątki gatunków, występujących przede wszystkim na azjatyckiej ziemi, a konkretnie w obszarze południowo- wschodniej Azji. Nie mniej jednak niektóre gatunki występują m.in. w Australii oraz na Madagaskarze. Wiele gatunków dzbanecznika to tzw. gatunki endemiczne, a więc takie, które w stanie dzikim są charakterystyczne dla danego, bardzo ograniczonego obszaru. Bogactwo gatunkowe dzbanecznika sprawia, że poszczególne gatunki mogą charakteryzować się odmiennymi oczekiwaniami, odnośnie uprawy co wynika z ich naturalnego środowiska, w którym bytują. Nie mniej jednak większość gatunków wymaga jasnych stanowisk, kwaśnego podłoża oraz wysokiej wilgotności powietrza. Obecnie bez problemu możemy nabyć dzbaneczniki w kwiaciarniach czy też innych punktach sprzedaży. Oferta jest dość bogata, aczkolwiek przy pierwszym spotkaniu z dzbanecznikiem i chęcią jego uprawy pamiętajmy aby wybierać najbardziej popularne i łatwiejsze w uprawie gatunki dzbanecznika. Z pewnością do takich dzbaneczników należy bardzo tolerancyjny  Nepenthes x ventrata, stanowiący krzyżówkę Nepenthes ventricosa i Nepenthes alata. Przed zakupem rośliny warto trochę poczytać na temat jej hodowli, aby ustrzec się błędów, które mogą doprowadzić do jej utraty. W sieci jest sporo informacji na ich temat. Z pewnością doświadczenia hodowców, dzielących się wiedzą w zakresie ich uprawy sprawią, że uprawa dzbanecznika stanie się przyjemnością, a zarazem pasją.

   

Najczęściej przy zakupie dzbanecznika ciężko zauważyć, że są one pnączem, zależnie od gatunku mogącym osiągać nawet kilkanaście metrów długości.  Przycinane charakteryzują się zwartym pokrojem, charakterystycznym dla młodych osobników. Roślina składa się zarówno z liści o płaskiej blaszce liściowej jak również z tzw. dzbanków, które wbrew pozorom nie są kwiatami, lecz także liśćmi choć zmodyfikowanymi, służącymi do pozyskiwania pokarmu. Budowa dzbanku nie jest zawiła. Są nimi zakończone tzw. wąsy wytwarzane przez roślinę. Dzbanek składa się z komory wypełnionej płynem trawiennym, wykończonej obrzeżem. Nad dzbankiem znajduje się tzw. wieczko. Całość stanowi doskonały mechanizm, umożliwiający chwytanie niewielkich owadów. Na wieczku oraz obrzeżu znajdują się gruczoły wydzielające słodką substancję, stanowiącą idealny wabik na ofiarę. Zwabione owady siadając na śliskim obrzeżu, prędzej czy później wpadają do dzbanka. W momencie pojawienia się  owada w śmiertelnej pułapce, roślina zaczyna wytwarzać enzymy trawienne. Owad nie ma szans, zostaje strawiony. Pozostają po nim grubsze oraz chitynowe części. Wygląd oraz wielkość dzbanków, zależnie od gatunku są zróżnicowane.
   

Chcąc zapewnić dzbanecznikom odpowiednie warunki do bytowania, w nienaturalnym środowisku, a więc w miejscu naszego zamieszkania, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z warunkami naturalnymi, w jakich bytuje zakupiony przez nas gatunek dzbanecznika. Ta zasada tyczy się wszystkich roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniu. Oczywiście nie wszędzie i bardzo ciężko jest odtworzyć takie warunki, które byłyby optymalne dla danej rośliny. Oczywiście z pomocą przygodzą nam same rośliny, których możliwości adaptacyjne do nowych warunków potrafią zadziwić. Podobnie jest w przypadku niektórych dzbaneczników, które potrafią w pewnym zakresie dostosować się do warunków panujących w mieszkaniu. Pamiętajmy także, że wybrane miejsce dla rośliny, niech będzie ostatecznym, gdyż tak wymagające rośliny jak dzbaneczniki nie tolerują ciągach zmian w postaci przenoszenia w inne miejsce.

 

Dzbanecznik

 

Dzbanecznik
czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Scud, Tytuł: Uwaga

    Woda z kranu i ziemia do storczyków - ten artykuł to porady jak szybko stracić swojego dzbanecznika.

  2. Dodał: jacekclose, Tytuł: Nawożenie owadożernych

    Nigdy,ale to nigdy nie nawozimy roślin owadożernych.Mają tak delikatne korzenie że zazwyczaj każdy nawóz je "spali".Roślinom w zupełności wystarczy produkt z fotosyntezy ewentualnie z owadów.

  3. Dodał: Mikołaj , Tytuł: dobra opinia

    Gdzie znaleźć Nepenthes Ja znalazłem tylko Nepenthes 'Ventrata'

  4. Dodał: AREK, Tytuł: DZBANECZNIK

    SUPER MI ROSNIE , MA JUZ PONAD METR . ZASTANAWIAM SIE O PRZYCIECIU JEJ . ABY ROSŁA NA BOKI

  5. Dodał: halina, Tytuł: dzbanecznik

    co zrobić jak kupiłam dzbanecznik już suche dzbanki

  6. Dodał: irena, Tytuł: dzbaneczniki

    w okresie zimowym nie ma zbyt wiele owadow zatem co stosowac do naworznia dzbanecznika

  7. Dodał: Kamil. , Tytuł: dobra opinia.

    bardzo dziękuję dowiedziałem się bardzo dużo o hodowli dzbaneczników. teraz wiem że jak kupie dzbanecznika to mi nie zdechnie!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: