Dzbanecznik - uprawa i pielęgnacja

Dzbanecznik - uprawa i pielęgnacja

7 komentarzy

Podstawowym warunkiem niezbędnym przy uprawie dzbanecznika jest m.in. wilgotność powietrza, na poziomie 70%- 90%. W mieszkaniu bardzo ciężko zapewnić tak wysoką wilgotność, dlatego najczęściej dzbaneczniki uprawia się w specjalnych, szklanych terrariach. W tego typu miejscach, mamy możliwość odtworzyć warunki preferowane przez większość dzbaneczników. Oczywiście w bogactwie gatunkowym dzbaneczników są gatunki, które przy odpowiedniej opiece poradzą sobie poza terrarium. Do takich dzbaneczników należy wspomniany na samym początku Nepenthes x ventrata. Pamiętajmy jednak, że powodzenie hodowli dzbanecznika poza terrarium jest możliwe przy uwzględnieniu pozostałych warunków hodowli dzbaneczników, które zostaną poruszone w dalszej części artykułu. Pozostając przy wilgotności, skupmy się na czynności podlewania. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia woda, która koniecznie powinna być miękka, najlepiej destylowana. Sprawdzi się także przegotowana oraz odstana woda z kranu. Przy podlewaniu pamiętajmy, aby nie przelać rośliny. Faktem jest, że dzbaneczniki lubią wilgotne podłoże, ale wilgotnie nie oznacza mokre. Obok wilgotności, równie kluczowym warunkiem do uprawy dzbanecznika w mieszkaniu jest światło. Lubią one widne pomieszczenia, dobrze nasłonecznione. Należy jednak unikać bezpośredniego kontaktu rośliny z promieniami słonecznymi. U dzbanecznika bardzo łatwo o poparzenia. Brak dostatecznej ilości światła powoduje zahamowanie wytwarzania nowych dzbanków, tak charakterystycznych dla tej rośliny. Optymalna temperatura do uprawy Nepenthes zależnie od gatunku może się różnić, aczkolwiek w większości przypadków powinna wynieść około 20°C i więcej. Taką temperaturę utrzymujemy przez cały rok, ponieważ dzbaneczniki nie przechodzą okresu spoczynku. W przypadku nawożenia, to warto zauważyć, że korzenie dzbanecznika są bardzo delikatne i narażone na uszkodzenia. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że w naturalnym środowisku korzenie służą im wyłącznie do pobierania wody oraz przytwierdzenia do podłoża. Nawozy mineralne mogą uszkodzić korzenie, więc nie warto ryzykować. Owady w zupełności wystarczą roślinie do prawidłowego rozwoju.

Odnośnie podłoża idealnego dla dzbanecznika, to pamiętajmy, że powinno być ono bardzo przepuszczalnym substratem o kwaśnym odczynie. Może być mieszanką złożoną z mchu torfowca, kory, torfu, perlitu oraz keramzytu. W zasadzie można wykorzystać także podłoże przeznaczone do uprawy storczyków. Dzbaneczniki przesadzamy w okresie wiosennym, w momencie, gdy podłoże zostanie mocno przerośnięte przez korzenie, stanie się zbyt zbite bądź zaistnieje inna potrzeba zmiany podłoża. Przy czynności przesadzania należy zachować dużą ostrożność, ponieważ korzenie są bardzo delikatne i łatwo o ich uszkodzenie.

   

Dzbaneczniki to wyjątkowe i wymagające rośliny, jednak warte naszej uwagi. W przypadku zapewnienia im optymalnych warunków do rozwoju, bez problemu będziemy mogli je hodować. W zasadzie nie są zbyt zajmującymi roślinami, chyba że weźmiemy pod uwagę ich obserwację. Podglądanie tych roślin, potrafi naprawdę wciągnąć obserwatora. Przy codziennej pielęgnacji poza wspomnianymi wcześniej czynnościami warto pamiętać o usuwaniu całkowicie zwiędłych liści, które podobnie jak uschnięte dzbaneczniki odcinamy. W celu uzyskania zwartego pokroju rośliny, na wiosnę możemy ją przyciąć, odcinając pędy, bez obaw, że uszkodzimy roślinę. Ona toleruje cięcie i z pewnością dzięki niemu stanie się bardziej zwarta. W przypadku chęci rozmnożenia rośliny najlepiej uczynić to poprzez sadzonki łodygowe, odkłady powietrzne oraz odrosty. Oczywiście istnieje możliwość rozmnożenia poprzez nasiona, ale pamiętajmy, że dzbanecznik należy do roślin rozdzielnopłciowych, a więc wymagana jest obecność dzbanecznika rodzaju męskiego i żeńskiego. W zasadzie dużo w tym komplikacji, więc lepiej skorzystać ze sposobu rozmnażania wegetatywnego.
   

Dzbaneczniki to niesamowite rośliny, a ich pielęgnacja może sprawić wiele satysfakcji. W celu pełniejszego poznania ich biologii należy sięgnąć po fachową literaturę oraz skorzystać z doświadczeń hodowców tych roślin. Myślę, że wiedza i doświadczenia innych hodowców sprawą, że uprawa tych owadożernych roślin będzie przebiegać bezproblemowo.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Scud, Tytuł: Uwaga

    Woda z kranu i ziemia do storczyków - ten artykuł to porady jak szybko stracić swojego dzbanecznika.

  2. Dodał: jacekclose, Tytuł: Nawożenie owadożernych

    Nigdy,ale to nigdy nie nawozimy roślin owadożernych.Mają tak delikatne korzenie że zazwyczaj każdy nawóz je "spali".Roślinom w zupełności wystarczy produkt z fotosyntezy ewentualnie z owadów.

  3. Dodał: Mikołaj , Tytuł: dobra opinia

    Gdzie znaleźć Nepenthes Ja znalazłem tylko Nepenthes 'Ventrata'

  4. Dodał: AREK, Tytuł: DZBANECZNIK

    SUPER MI ROSNIE , MA JUZ PONAD METR . ZASTANAWIAM SIE O PRZYCIECIU JEJ . ABY ROSŁA NA BOKI

  5. Dodał: halina, Tytuł: dzbanecznik

    co zrobić jak kupiłam dzbanecznik już suche dzbanki

  6. Dodał: irena, Tytuł: dzbaneczniki

    w okresie zimowym nie ma zbyt wiele owadow zatem co stosowac do naworznia dzbanecznika

  7. Dodał: Kamil. , Tytuł: dobra opinia.

    bardzo dziękuję dowiedziałem się bardzo dużo o hodowli dzbaneczników. teraz wiem że jak kupie dzbanecznika to mi nie zdechnie!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: