Cięcie drzew

Cięcie drzew

1 komentarzy

Drzewa iglaste

Rośliny iglaste tniemy tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ większość drzew iglastych nie ma zdolności wytwarzania młodych pędów ze starego drewna. Jeżeli już tniemy, to czynimy to w przypadku formowanych żywopłotów i kształtujemy je od maleńkości, dzięki czemu pięknie się będą zagęszczać. W przypadku ukształtowanych drzew iglastych możemy jedynie przeprowadzić cięcie korekcyjne, a więc usuwające chore, uszkodzone i uschnięte pędy. Możemy także ciąć końcówki pędów, a także usunąć wierzchołek dzięki czemu roślina zostanie pobudzona do zagęszczania się poniżej wierzchołka.

Cięcie należy dostosować do biologii rośliny, a więc pierwsze cięcie można wykonać wczesną wiosną, a kolejne późnym latem.

Uwagi końcowe

Cięcie drzew  w odniesieniu do konkretnych gatunków, grup  roślin jest bardzo zróżnicowane i mimo istniejących ogólnych zasad, przy braku pewności warto zapoznać się z wymaganiami konkretnego gatunku, aby mieć pewność, że zastosowane cięcie będzie tym prawidłowym, które pozytywnie wpłynie na naszą roślinę.

Drzewa ozdobne tniemy w razie konieczności i przede wszystkim w młodym wieku, kiedy chcemy nadać konkretny kształt koronie. Oczywiście pamiętamy o gatunkach, które nie preferują cięcia oraz  „płaczących”.

Drzewa owocowe do obfitego owocowania wymagają systematycznego, a zarazem bardzo dokładnego cięcia. Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami drzew owocowych są bardzo znaczące, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków na tej płaszczyźnie, należy zapoznać się z potrzebami konkretnych drzew owocowych, aby cięciem nie „skrzywdzić” drzewa, a tym bardziej nie pozbawić się owoców.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Elvis, Tytuł: Jak stracić noge

    Widzicie jak na pierwszym zdjęciu facet tnie drzewo? NIGDY tak nie róbcie, chyba że nie potrzebna wam już noga albo ręka. Albo jedno i drugie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: