Newsletter serwisu




x
Encyklopedia kwiatów i roślin

Jaśmin – Jasminum

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Jaśmin – Jasminum
  • Jaśmin – Jasminum

Dodatkowe: 10 z 10



Kurs Ogrodniczy - Pobierz Lekcję GRATIS

Opis:

Jasminum jest to rodzaj obejmujący około 300 gatunków. W mieszkaniach możemy spotkać najczęściej trzy gatunki Jasminum officinale (Jaśmin lekarski-Jaśmin prawdziwy), Jasminum polyanthum (Jaśmin pachnący – Jaśmin wielokwiatowy) i Jasminum Sambac. Ten rodzaj należy do rodziny oliwkowate (Oleaceae) i jest często mylony z dobrze znanym Jaśminowcem (nazywany jaśminem ogrodowym). W obrębie Jasminum występują gatunki, które mogą być uprawiane w ogrodzie, ale i takie, które nie dadzą rady przetrwać bez gorących szklarni. Wspomniane wyżej gatunki, to najbardziej powszechne w naszych warunkach i niesprawiające kłopotu w ich uprawie. Jasminum officiale, jest najbardziej odporny, spokrewniony z J. nudiflorum (Jaśmin nagokwiatowy- krzewem o rozkładających się na boki zielonych pędach, trzylistkowych, nakrzyżległych liściach, osadzonych na długich ogonkach, kwitnący zimą (II-IV) przed rozwinięciem liści. Kwiaty o żółtej barwie.) ceniony ze względy na zastosowanie w produkcji perfum. J. officiale ma postać rozgałęzionego krzewu, o sprężystych pędach z pojedynczymi, naprzeciwległymi liśćmi. Osiągający 30-40 cm wysokości, na przełomie wczesnego lata do jesieni, na końcach pędów pojawiają się białe, pachnące kwiaty. Okres kwitnienia nie jest ograniczony do podanego okresu, ponieważ może kwitnąć również w innym czasie. Jasminum polyanthum pochodzi z Azji Wschodniej, ma postać rozgałęzionego pnącza o cienkich pędach z mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów, zebranych w luźne wiechy. Jasminum sambac, pochodzi z Indii i jest zimozielonym gatunkiem, który nadaje się do okien kwiatowych wraz z roślinami tropikalnymi.

Uprawa:

Jaśmin wymaga stanowiska jasnego, ale temperatura nie powinna być zbyt wysoka, najlepiej, aby wynosiła w granicach 15-18ºC. Na okres letni możemy go wynieść na balkon, taras czy do ogrodu w miejsce osłonięte od wiatru. Zimą temperatura powinna wynosić około 10ºC, pomieszczenie jasne, co pozwoli na ponowne kwitnienie jaśminu. Chłodniejsza temperatura nie odnosi się do Jasminum sambac, któremu w tym okresie również odpowiada temperatura pokojowa. Jaśmin wymaga podlewania umiarkowanego, najlepiej miękką wodą. Jeżeli powietrze jest zbyt suche należy zraszać roślinę, choć nie w okresie kwitnienia. Należy unikać bliskiego sąsiedztwa kaloryfera, a nawożenie, co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Przesadzanie powinno odbywać się wiosną, wówczas gdy korzenie przerosną doniczkę. Jako podłoże możemy zastosować substrat torfowy, czy też standardową ziemię z domieszką gliny(pH 5,8-6,5). Jaśmin rozmnażamy poprzez niezbyt zdrewniałe sadzonki pędowe pobrane albo wiosną (zakwitnie jesienią) albo jesienią (zakwitnie wiosną), które umieszczamy w wilgotnym przepuszczalnym podłożu z domieszką piasku. Dobrze jest pojemnik nakryć folią, i zapewnić temperaturę około 20ºC. Uprawiając te gatunki, należy zapewnić im podpory, aby miały się, po czym piąć w górę, a nie zwisać. Po kwitnieniu należy je silnie przyciąć (nawet do połowy), co sprzyja krzewieniu się i zapewnia obfitsze kwitnienie, ponieważ jaśmin kwitnie na pędach jednorocznych.

Uwagi:

Gdy ma zbyt ciepłe stanowisko, może być atakowany przez mszyce. Autor opisu – Sargon.




Artykuł ma 18 komentarzy:

ma piękny zapach

dodał(a): ewka 2008-05-24 15:15:36

Mój jaśmin po przezimowaniu i przesadzeniu pięknie rośnie na balkonie -ma ok.2 m ale do tej pory nie kwitnie /czerwiec/ .W sklepach natomiast są juz egzemplarze silnie kwitnace.Czy moze to miec zwiazek z zimowaniem?Zimował w mieszkaniu ,zrzucił liscie byl silnie przyciety teraz ładnie rosnie lecz nie kwitnie ?

dodał(a): mike 2008-06-13 15:14:52

Tytuł: jasmin

Niedawno dostałam jaśnin i był bardzo pieky! Po 3 tygodniach zaczęły opadac kwiaty i żółkną liscie. Co robic??? Pomocy!!!!

dodał(a): violetta 2008-08-05 12:42:48

Tytuł: Jaśmin

Mam w ogrodze Jaśminum nudiflorum kwitnie w zimie i na przedwiośniu a kwitnie na żółto i ma delikatny zapach pochodzi z CHin

dodał(a): hibiskus 2008-10-05 20:11:27

Tytuł: Jaśmin

Jaśmin kwitnie na zeszłorocznych pędach więc jeśli był przycięty to zakwitnie w przyszłym roku. Ja kupiłam w markecie jaśmin już parę lat temu i nie chce zakwitnąć

dodał(a): Halina 2008-10-15 14:31:32

Tytuł: Jaśmin

Czy jaśmin rosnący w ogrodzie można przesadzić do doniczki,jeżeli tak,to gdzie przechowywaC?

dodał(a): Jolanta 2008-11-14 15:33:16

Tytuł: eksperyment

już 3 rok eksperymentuje z jaśminem na wiosne wsadzam go do gruntu bez problemu się aklimatyzuje, na jesień wykopuje do donicy i też niema problemu z przyjęciem wynosz go do chłoniejszego pokoju gdzie zimuje. Lubi spryskiwanie (potrafi w zimie wypuścić 1.5 pendy)niechce kiwtnąć w marcu zato w maju jak zakwitnie. to

dodał(a): Mariusz 2009-01-24 14:45:42

Tytuł: Jaśmin

Miałam stary jaśmin, pocielam na sadzonki i bardzo pięknie się przyjęły. Czy jest szansa, że w przyszłym roku zakwitnie?

dodał(a): jagniak 2009-04-23 12:30:52

Tytuł: co to

co to drzewo czy krzew?

dodał(a): VZG 2009-09-29 17:34:04

Tytuł: Jaśmin.

Jaśmin jest to krzew.

dodał(a): Ann. 2009-10-05 20:22:49

Tytuł: pomyłki

w komentarzach jest bardzo dużo błędów. Przede wszystkim mylicie jaśmin z jasminowcem, a to zupełnie inne rośliny i mają odmienne wymagania. Ten typowy, rosnący w ogrodach to jaśminowiec. Prawdziwy jaśmin to pnącze, które w naszym kraju należy hodować w domu, gdyż nie jest mrozoodporny. Na kilku zdjęciach jest właśnie jaśminowiec - krzew, na ostatnim psianka jaśminowa.Prawdziwy jaśmin ( jasminum) jest tylko na 2 pierwszych zdjęciach. Weszłam tu, bo miałam pytania odnośnie jasminum, ale poszukam innego adresu. Proponuję, by osoby, które nie są kompetentne, nie wypowiadały się, bo to wprowadza w błąd. Pozdrawiam.

dodał(a): tube-roza 2009-10-30 11:55:26

Tytuł: jaśmin

mam jaśmin doniczkowy już 3- rok i nie kwitnie . nie przycinała lecz na wiosnę przytnę i zobaczymy czy mi zakwitnie

dodał(a): agnes 2009-11-08 23:40:37

Tytuł: jaśmin w sypialni

czy jak jaśmin może być w sypialni czy to nie jest groźne dla zdrowia

dodał(a): agata 2010-04-06 14:21:19

Tytuł: zaszczepienie jaśminu

chciałabym na wiosnę nabyć od rodziców jaśmin ale nie wiem jak to zrobić

dodał(a): anka 2011-02-09 13:21:31

Tytuł: rozmnażanie jaśminu

do anki: :) Jaśmin rozmnaża się poprzez tzw. sztobry, czyli tniesz gałązki jaśminu, które przyrosły w zeszłym roku o grubości ołówka na długość 25-30cm, tak by były 3-4 oczka. Wsadzasz je do wilgotnego piachu w garażu lub piwnicy (w wiaderku) na 3/4 długości w piach, tak by wystawało 1 oczko z którego puszczą listki. Z zakopanych oczek rozwiną się korzenie. Wystające z piachu patyczki najlepiej przykryć kartonikiem, aby zaciemnić. Zapobiegnie to rozwijaniu się listków a wzmoże rozwój korzeni. Po miesiącu masz gotowe sadzonki :)

dodał(a): Dorota 2011-04-01 08:07:05

Tytuł: jasminOWIEC

jaśmin śmierdzi niemytym koniem !! dostałam go od koleżanki i już nie mogę wytrzymać od jego zapachu .... przez ten kwiat mąż nie chce ze mną uprawia sexu a nie chce go wyrzucać bo kolezanka sie obrazi co robic ??

dodał(a): jołxdd 2011-05-03 10:57:50

Tytuł: ile kosztuje

mam pytanko ile kosztuje drzewo jaśminowe ??? proszę napiszcie :) pozdrawiam wielbicieli tego fantastycznego drzewka !!!

dodał(a): Magdalena 2011-06-09 13:22:48

Tytuł: zapach jaśminu

Kiedyś przy okazji zakupów w drogerii dodano mi gratis woreczek z jasminem,cudownie pachniał.Jak pozyskać taki susz z krzewu w ogrodzie.Zbierać kwiatki czy czekać aż opadną? proszę o poradę,pozdrawiam

dodał(a): Iwona 2011-08-20 21:16:51

« poprzednia 1 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Encyklopedia



Copyright © 2005 - 2012 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::
testowy...