Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Skomentuj artykuł

Umiejętność szczepienia drzew i krzewów owocowych to m.in. sposób na uzyskanie smacznych, dobrych jakościowo owoców, bez konieczności karczowania słabo owocujących drzew i krzewów, których owoce charakteryzują się niskimi walorami jakościowymi oraz smakowymi. W przypadku posiadania bardzo starych odmian drzew i krzewów owocowych, warto je rozmnażać, aby uchronić od zapomnienia. 

Początek wiosny to bardzo dobry czas na szczepienie drzew i krzewów owocowych. Wielu miłośników ogrodów rezygnuje z możliwości przeprowadzenia tego zabiegu argumentując to brakiem umiejętności, wiedzy itp. Zawsze powtarzam, że praktyka czyni mistrzem, tak więc nie należy poddawać się,  tym bardziej, że przy każdym kolejnym szczepieniu, zabieg będzie wydawał się mniej skomplikowanym.

Szczepienie- uwagi wstępne

Szczepienie jest przykładem rozmnażania wegetatywnego, dzięki któremu możemy uzyskać szlachetną odmianę owocującej rośliny na ukorzenionej podkładce. Tak naprawdę po tego typu sposób rozmnażania sięgamy w ostateczności, ponieważ jest pracochłonne, ale za to daje dobre rezultaty. Dzięki szczepieniu  mamy możliwość uzyskania krzewów  w formie piennej np. agrest, porzeczki, aronia. Dwa pierwsze przykłady najczęściej szczepi się na podkładce z porzeczki złotej, a aronie na podkładce z jarzębiny. Ciekawym rozwiązaniem jest zaszczepienie na podkładce dwóch szlachetnych gatunków np. jabłoni. Dzięki temu z jednego drzewa możemy pozyskiwać zróżnicowane odmianowo jabłka. Pamiętajmy jednak, że nie można przesadzać z ilością zaszczepionych odmian na jednej podkładce.

Szczepienie to bezpośrednie połączenie dwóch roślin, które w miejscu łączenia ulegają zrośnięciu, stając się jednym organizmem.


Zalety szczepienia

Do podstawowych zalet szczepienia drzew i krzewów zaliczymy:

•    Zachowanie starych, a zarazem bardzo cennych odmian np. Koksa Pomarańczowa, Antonówka Zwykła, Kasztela, Oliwka Inflandzka.
•    Uzyskanie silnych, zdrowych i  odpornych roślin.
•    Możliwość zaszczepienia do kilku odmian na jednym drzewie, tak więc w szybkim czasie możemy zróżnicować skład odmianowy.
•    Szybsze uzyskanie owocujących roślin.
•    Dzięki szczepieniu uzyskamy rośliny sadownicze o cechach takich samych jak rośliny mateczne.

Wady szczepienia

Z pewnością jako wadę szczepienia należy uznać pracochłonność, wyższe koszty oraz możliwość szerzenia chorób wirusowych.

Kiedy szczepić ?

Jednym z najodpowiedniejszych momentów na szczepienie jest wczesna wiosna, a więc okres tuż przed rozpoczęciem wegetacji roślin sadowniczych. Oczywiście zależnie od wybranej metody, terminy szczepienia się trochę różnią.  W przypadku metody szczepienia „przez stosowanie” szczepienie wykonujemy wczesną wiosną, natomiast w przypadku metody szczepienia „kożuchówka”  termin szczepienia przypada na koniec kwietnia, a nawet w maju. W okresie letnim można przeprowadzić szczepienie poprzez tzw. oczkowanie.

Podstawowe materiały niezbędne przy szczepieniu

Zraz- jest tzw. komponentem szczepienia,  a więc częścią rośliny szlachetnej, która jest zaszczepiana na podkładce. Zraz pozyskujemy z rośliny szlachetnej z pędu jednorocznego

 

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.1

Szczepienie drzew i krzewów - Szczepienie przez stosowanie fot.1

Odpowiednia podkładka

Szczepienie możemy przeprowadzić na podkładkach generatywnych, a więc uzyskanych z nasion oraz na podkładkach wegetatywnych, czyli uzyskanych w wyniku ukorzenienia pędów. Przy przeszczepianiu roślin sadowniczych za podkładkę posłuży nam inne drzewo czy też krzew, na którym zaszczepimy szlachetną odmianę.
   
Podkładka - dolna część zaszczepionej rośliny. Na ukorzenionej podkładce szczepi się szlachetną roślinę. Podkładka powinna być wolna od patogenów, szkodników, mieć odpowiednio rozwinięty system korzeniowy. Charakteryzować się mrozoodpornością oraz niższą podatnością na choroby i szkodniki. Zależnie od potrzeb można skorzystać m.in.  z podkładek karłowych, półkarłowych, a także silnie rosnących.

 

Szczepienie jabłoni - Szczepienie przez stosowanie fot.2

Szczepienie drzew i krzewów - Szczepienie przez stosowanie fot.2

Metody szczepienia

Wyróżniamy kilka metod szczepienia roślin sadowniczych. Zależnie od konkretnego przypadku można wybrać odpowiednią metodę.

Poniżej przedstawiam wybrane i najpopularniejsze metody szczepienia drzew i krzewów owocowych.

•    Szczepienie w klin (szczepienie w „sarnią nóżkę” )

Metoda w której zraz przycinamy w trójkątny klin. Na gałęzi     podkładki     także wycinamy klinowate wgłębienie, które ściśle pasuje do naciętego     zrazu. Całość obwiązujemy rafią ogrodniczą po czym smarujemy     maścią     sadowniczą. Szczepienie na „sarnią nóżkę” wykorzystywane jest przede wszystkim     do szczepienia starszych drzew. Przy tej metodzie zrazy są zdecydowanie     mniejsze od podkładki. Przed przystąpieniem do szczepienia należy odnowić ranę     podkładki,     odcinając kilka centymetrów gałęzi.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: