Sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek

Skomentuj artykuł

Sadzonki zielone- tego typu sadzonki są „świeże” i charakteryzują się odkrytymi korzeniami. Pozyskiwane są wiosną i jesienią, z tym, że okres jesienny jest lepszym terminem na pozyskiwanie tego typu sadzonek. Ponieważ posiadają one odkryte korzenie, należy uważać, aby nie zostały przesuszone. Tak więc po wykopaniu z matecznika powinny zostać jak najszybciej wysadzone na miejsce stałe. W przypadku przełożenia sadzenia, pozyskane sadzonki należy zadołować, najlepiej na północnej wystawie i podlewać.

Sadzonki w doniczkach- ukorzenione w  doniczkach, droższe od sadzonek zielnych, jednak łatwiej się przyjmują, dzięki czemu można szybciej uzyskać satysfakcjonujące plony.
Sadzonki frigo- pozyskiwane są w okresie spoczynku zimowego, a następnie przetrzymywane w chłodniach w formie bezlistnej. Zaletą tego typu sadzonek jest fakt, że owocują po około dwóch miesiącach od posadzenia. Sprawdzą się w uprawie sterowanej, ale pamiętajmy, że wyjątkowość tych sadzonek trwa tylko jeden sezon, ponieważ w następnym roku rośliny kwitną i owocują w tradycyjnym okresie.

Sadzononki

Jakość sadzonek

Zakupione sadzonki  powinny odznaczać się zdrowym, dobrze  rozbudowanym systemem korzeniowym, kilkoma zdrowymi listkami oraz odpowiednio wykształconym pąkiem wierzchołkowym. Nie mogą być porażone przez choroby ani uszkodzone przez szkodniki. Powinny być pobierane   z jednorocznych, nie owocujących  mateczników.

Bogactwo odmianowe

W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany truskawek. W zasadzie możemy podzielić je na truskawki owocujące jednokrotnie bądź też wielokrotnie owocujące. Truskawki owocujące jednokrotnie to tradycyjna forma truskawek do których zaliczymy także odmiany wczesne, średniowczesne i późne (m.in. ‘Elvira’, ‘Senga Sengana’, ‘Sonata’, ‘Polka’).  Odmiany wielokrotnie owocujące, to odmiany kwitnące i owocujące  od czerwca do jesieni (m.in. ‘Evita’, ‘Aromel’, ‘Promise’).

Prawidłowe sadzenie truskawek

Nowe plantacje jak już wcześniej zostało wspomniane, najlepiej zakładać na przełomie lipca i sierpnia. Odległości między rzędami powinny wynieść 50-70 cm, natomiast między roślinami w rzędzie około 20- 30 cm. Sadzonki sadzimy na głębokość na której rosły w szkółce. Dołek nie może być zbyt mały, jego wielkość powinna być na tyle duża, aby korzenie sadzonki swobodnie się w nim mieściły. Po posadzeniu podłoże wokół rośliny ugniatamy i obficie podlewamy.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także