Owoce z mojego sadu

Owoce z mojego sadu

Skomentuj artykuł

Każdy kto posiada chociaż mały ogródek pragnie móc zbierać owoce z własnego drzewa. Odpowiedni dobór drzew i wiedza mogą uczynić to marzenie realnym.

Kwitnienie drzew

 Kwiaty brzoskwiń rozkwitają jako pierwsze, przepełniając ogród pięknym migdałowym zapachem. Jednak wystarczy wiatr czy przymrozki i czar może prysnąć. Drzewa są bardzo delikatne i trzeba im poświęcić dużo uwagi, aby móc cieszyć się radością z ich posiadania.
Aby umożliwić zapylenie kwiatów gruszy trzeba zasadzić kilka drzew  obok siebie, gdyż do zapylenia muszą one mieć pyłek z innej odmiany
Drzewa  moreli oraz wiśni, również zakwitają stosunkowo wcześnie, a ich kwiaty są wrażliwe na zimne wiatry i mróz.

Przerzedzanie zawiązków

Czasami warto przerzedzić zawiązki, szczególnie gdy jest ich na drzewie za dużo, pomoże to owocom, które pozostaną  odpowiednio się rozwinąć.

Dojrzałość owoców

Czas na zbiór owoców nadchodzi, gdy zaczynają opadać z drzew zdrowe owoce. Poza tym dojrzałe owoce łatwo dają się zerwać z gałązki, za pomocą lekkiego przekręcenia w prawo.  Zrywamy je z ogonkiem.

Przystępując do zbierania plonów najpierw usuwamy spady. Są to owoce, które leżą pod drzewami. Te, które się nadają przeznaczamy do jedzenia lub na przetwory. Resztę spadów wyrzucamy do kosza, nigdy na kompost. Potem zrywamy owoce z drzew zaczynając od dołu ku górze, zbieramy owoce dojrzałe. Pozostałe pozostawiamy na drzewie aż dojrzeją.

Zbiór owoców.

W przypadku owoców musimy uważać, aby nie zebrać ich za wcześnie czy za późno. Za szybki zbiór owoców powoduje, że są one mniejsze, cierpkie i mniej słodkie. Poza tym łatwiej atakują je choroby przechowalnicze owoców. Takie owoce po zakończeniu przechowywania są mniej smaczne.
Natomiast owoce zebrane zbyt późno prędzej przejrzewają, miękną i łatwiej gniją. Poza tym taki owoc jest narażony na opadnięcie z drzewa, na skutek którego grozi mu obicie i będzie on się już wtedy nadawał tylko do szybkiego zjedzenia, albo na przetwory.  Ten błąd, również skutkuje chorobami owoców, na przykład w przypadku jabłoni rozpadem miąższu.

Ciężko jest ustalić jeden termin zbioru owoców, wybrać taki moment, żeby było akurat, ani za wcześnie ani za późno. Dlatego też zbiór jabłek, gruszek, śliwek, wiśni i czereśni czy brzoskwiń oraz moreli powinien być prowadzony wielokrotnie.

To znaczy kilka razy. Tak, żeby zawsze zebrać owoce, które są dojrzałe, żeby nie przyśpieszać, ani nie opóźniać tego procesu. Nie powinno zbierać się jednokrotnie, gdyż traci się wtedy owoce, poprzez spadanie największych i najdorodniejszych z nich. Poza tym zbierając owoce jednokrotnie zbieramy, także te niedojrzałe.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: