Oset

Oset

1 komentarzy

•    Oset nastroszony (Carduus acanthoides)

Jest rośliną wieloletnią. Jego ojczyzną jest Europa I Azja, jednakże rozpowszechnił się także na tereny Australii i Ameryki. W naszym kraju występuje praktycznie wszędzie oprócz wysokich gór. Prosta łodyga ostu nastroszonego wznosi się na wysokość od 30 do 100 cm. Charakteryzuje się przerywano- kolczastym oskrzydleniem. Liście rośliny zaopatrzone są  w duże, bardzo ostre kolce. Kwiaty tej odmiany ostu mają barwę purpurowo- czerwoną i są zebrane  w koszyczkach o jajowatym kształcie. Koszyczki wznoszą się na niezbyt długich szypułkach. Kwiaty ostu nastroszonego możemy podziwiać od lipca do września. Podobnie jak inne odmiany, najczęściej rosną na ugorach, wysypiskach, w pobliżu dróg i lasów.

Oset

Oset

•    Oset siny nazwany siwym(Carduus glaucus)

Jest gatunkiem rodzimym flory polskiej, rośliną wieloletnią. Rośnie w rejonach górskich zarówno południowej jak  i środkowej Europy, natomiast w naszym kraju występuje w Tatrach i Pieninach. Odmiana charakteryzuje się wzniesioną łodygą, która na większości swojej wysokości nie ma liści. Oskrzydlona jest tylko w dolnej części. Liście mają kształt podobny do jajowatego lub lancetowatego i zaostrzone końce. W koszyczku kwiatowym pokrytym nieodgiętą łuską są zebrane fioletowawe, rurkowe kwiaty. Roślina upodobała sobie gleby wapienne. Porasta rejony górzyste, skaliste  i zarazem wilgotne.


Niestety dwie spośród odmian ostu trafiło na "Czerwoną listę roślin i grzybów Polski" jako rośliny zagrożone. Są to oset klapowany i oset pagórkowy. Kilka gatunków ostu występuje w naszym kraju na zasadzie efemerofitu, czyli rośliny, która nie jest rodzimym gatunkiem naszej flory, natomiast została do nas w jakiś sposób przywleczona. Do takich odmian zaliczamy: oset haczykowaty, carduus macrocephalus, carduus pycnocephalus i carduus tenuiflorus.
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Nakuroshi160, Tytuł: hmmm

    ciekawy jest ten artykuł

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie