Nachyłek - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Nachyłek - uprawa, pielęgnacja i odmiany

1 komentarzy

Coreopsis rosea – gatunek byliny o jasnoróżowych do ciemnoróżowych, rzadziej białych, pojedynczych koszyczkach kwiatowych, których średnica wynosi 2,5 cm; liście dł. 5 cm czasami mają 2-3 klapy; wytwarza podziemne rozłogi za pomocą których rozprzestrzenia się; wys i szer 30-60x30-45 cm; do jego odmian należy forma:

"American Dream" – ma pojedyncze różowoczerwone pojedyncze koszyczki kwiatowe
"Sweet Dreams" – dwubarwne, białofioletowe kwiatostany o średnicy 4 cm

Nachyłek

Nachyłek

Uprawa

Nachyłki są mało wymagające pod względem uprawy. Wyrosną w każdej, nawet piaszczystej i jałowej glebie. Najlepsze są dla nich gleby żyzne i przepuszczalne, a stanowisko dobrze nasłonecznione. Uprawę można rozpocząć od wysiewu nasion i przygotowania rozsady we własnym zakresie lub od sadzenia rozsady wyprodukowanej w paletach-wielodoniczkach. Do uprawy nachyłka można użyć doniczek o średnicy 9–10 cm, do których sadzi się roś¬liny pojedynczo, lub większych, 13–15-centymetrowych, w których umieszcza się po trzy rośliny. Do uprawy nachyłka w doniczkach proponuje się podłoże przepuszczalne o pH 5,8–6,4, zawierające torf włóknisty i glinkę. Jednoroczną rozsadę namnożoną w doniczkach lub sadzonki otrzymane przez podział rośliny matecznej przesadzamy do gruntu późną wiosną.

Pielęgnacja

Rośliny nawozimy umiarkowanie, gdyż zbyt intensywne zasilanie sprzyja wzrostowi wegetatywnemu i osłabia kwitnienie. Nie wymagają też częstego podlewania. Dla odmian wysokich trzeba zastosować podpory. Późną jesienią część nadziemną bylin ścinamy przy ziemi.

Nachyłek

Nachyłek

Anna Jędrzejewska

Źródła: Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008), Katalog Ozdobnych Roślin Ogrodowych (wyd. MULTICO 2013), Rośliny Ogrodowe (U. Borstell 2003), Hasło Ogrodnicze/06/2004,

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Zdenerwowana, Tytuł: Nachyłek

    Artykuł dość wyczerpujący, ale mnie brakuje zdjęć roślin przy poszczególnych odmianach nachyłka (nachyłek okółkowy i tu jego zdjęcie, na którym widzimy całą roślinę, a w szczególności szczegóły, które odróżniają go od innych nachyłków - barwierskiego, lancetowatego, czy wielkokwiatowego).

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie