Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

Skomentuj artykuł

Ze względu na panujący w Polsce klimat, przyzwyczailiśmy się uważać, że rośliny pochodzące z cieplejszych rejonów świata, nie mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Wiele z nich faktycznie sobie nie poradzi z kapryśną aurą, ale jest też kilka gatunków, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą poczuć się u nas całkiem dobrze, niekiedy wydając zadowalające plony. Wprawdzie zwykle muszą być uprawiane z rozsady i traktowane, jako rośliny jednoroczne, ale to wcale nie oznacza, że należy z nich zrezygnować. Do takich właśnie roślin z pewnością można zaliczyć warzywo określane jako fenkuł lub koper włoski (Foeniculum vulgare). W naszej kuchni to przyprawa jeszcze stosunkowo egzotyczna, ale ze względu na ciekawy smak i intensywny, nieco anyżkowy aromat, zyskuje coraz większą popularność.

Fenkuł a koper

W naturze fenkuły można spotkać na terenach krajów śródziemnomorskich oraz azjatyckich, ale ze względu na duże walory smakowe, uprawia się je również w wielu innych częściach świata. W sprzyjających warunkach klimatycznych, koper włoski może rosnąć w gruncie przez kilka lat, jednak w naszym kraju należy go traktować raczej jako roślinę jednoroczną, możliwą do uprawy jedynie w czasie sezonu letniego (choć może się zdarzyć, że przetrzyma łagodną zimę), podobnie jak dobrze nam znany koper ogrodowy. Oba warzywa są zresztą ze sobą spokrewnione, gdyż należą do tej samej rodziny selerowatych, jednak wyglądają już nieco inaczej i odmienny jest też sposób wykorzystania ich w potrawach. Koper ogrodowy nie tworzy jadalnych bulwek łodygowych, a w kuchni zastosowanie mają przede wszystkim jego liście. Natomiast u kopru włoskiego podstawowymi częściami jadalnymi są zgrubiałe fragmenty łodyg oraz aromatyczne nasiona, a delikatne, piórkowate listki, mają już nieco mniejsze znaczenie kulinarne.


Aromatyczne warzywo

Jeśli chcemy w kuchni skorzystać z mięsistych łodyg, powinniśmy je zebrać jeszcze przed wybiciem pędu kwiatowego, który ukazuje się na roślinie w miesiącach VII - X. Pędy osiągają dojrzałość konsumpcyjną po ok. 3 miesiącach od wysiewu, dlatego najlepiej uprawiać fenkuły z rozsady. Młode bulwki łodygowe są delikatne, soczyste i aromatyczne, z czasem stają się jednak bardziej twarde i łykowate oraz tracą na aromacie. Można je przygotowywać na grillu, nadziewać i zapiekać, bądź też drobno pokrojone użyć do sałatki. Jeżeli natomiast zależy nam na uzyskaniu nasion, wtedy powinniśmy zaczekać do jesieni, aż dojrzeją i staną się brązowe. Używa się ich zwykle w postaci sproszkowanej, dodając do wypieków, sosów, zup, ryb czy serów. Całymi ziarnami można również aromatyzować słodkie nalewki i likiery. Delikatne listki też mogą być wykorzystywane, gdyż stanowią smaczny dodatek do gotowanych ziemniaków, masła ziołowego, twarogu lub duszonego mięsa.

Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

Koper włoski - fenkuł

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: