Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Skomentuj artykuł

Problemy w uprawie dizygoteki wytwornej

Pochodząca z tropików dizygoteka jest problematyczna przede wszystkim na płaszczyźnie zbyt niskiej wilgotności powietrza, jednocześnie przy zbyt wysokiej temperaturze, co często prowadzi do opadania liści. Koniecznie należy zrobić wszystko, aby zapobiegać opadowi liści, stosujmy się do wspomnianych wcześniej zaleceń, a ponadto unikajmy przeciągów.
   
Opadanie liści z górnej części rośliny, może być  konsekwencją zbyt niskiej temperatury, a także zalania korzeni. Zalanie korzeni jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do utraty rośliny.

Do tego jeszcze na zbyt nasłonecznionych stanowiskach dochodzą poparzenia słoneczne, a poza tym osłabione rośliny  podatne są na przędziorki, tarczniki, mszyce, wełnowce.   

Uwagi końcowe

Dizygotheca elegantssima jest jedną z najpiękniejszych gatunków szeflery, warta uprawy, jeżeli tylko będziemy w stanie sprostać wymaganiom rośliny, zwłaszcza w pierwszych latach.

Mimo że może osiągać spore rozmiary, to i tak są one niewielkie w stosunku do naturalnych stanowisk, gdzie może mieć formę niskich drzew, sięgających 5- 6 m wysokości.

W warunkach domowych systematycznie należy oczyszczać liście z kurzu, najlepiej stosować wilgotną szmatkę z delikatnego materiału.

Pięknie prezentuje się jako soliter, ale także w grupie licznych roślin, w której łatwiej utrzymać podwyższoną wilgotność powietrza.

Warto dodać, że ta piękna roślina nadaje się także do uprawy hydroponicznej.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie