Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Dizygoteka wytworna (najwytworniejsza) Dizygotheca elegantissima

Skomentuj artykuł

Temperatura

Pod względem temperatury, dizygoteka wytworna także nie jest wymagająca, doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej na poziomie 18- 24°C. W okresie zimowym nie należy narażać rośliny na spadki temperatury poniżej 15°C. Pamiętajmy, że temperatura podłoża jest jeszcze niższa, tak więc przy nadmiernym spadku temperatury narażamy roślinę na niepotrzebny „stres”, który niekorzystnie wpłynie na dizygotekę, ale o tym w dalszej części opracowania.    

Podlewanie i wilgotność powietrza

Dizygoteka wytworna jest rośliną tropikalną, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że wymaga podwyższonej wilgotności powietrza. Takie warunki ciężko utrzymać w mieszkaniu, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy pojawia się problem centralnego ogrzewania. Oczywiście nawet w takich warunkach można utrzymać dizygotekę, o wiele łatwiej w przypadku dużych okazów niż młodych, które wykazują większą wrażliwość.

Do podlewania wykorzystujemy miękką i odstaną wodę, zapewniając roślinie także odpowiedni drenaż, dzięki któremu będziemy mieli większą pewność, że jej nie przelejemy. Pamiętajmy, że przelanie dizygoteki jest bardziej niebezpieczne niż jej przesuszenie.

Częstotliwość podlewania powinna zostać dostosowana do warunków panujących w mieszkaniu, nie ma uniwersalnej instrukcji, gdyż od zbyt wielu czynników zależy ten zabieg.  Przed kolejnym podlaniem podłoże może lekko przeschnąć, a w okresie zimowym podlewanie należy ograniczyć.

Ponieważ w uprawie dizygoteki wytwornej problemem zazwyczaj jest zbyt niska wilgotność powietrza, należy zraszać roślinę, zwłaszcza młode okazy, letnią, miękką wodą. W warunkach chłodniejszych dizygoteki nie zraszamy. Kolejnym sposobem na podwyższenie wilgotności powietrza jest podstawka wypełniona keramzytem i wodą, ale w takiej ilości, aby woda nie miała możliwości stykania się z dnem doniczki.

Dizygoteka

Dizygoteka

Nawożenie
   
W pielęgnacji dizygoteki wytwornej nie zapominajmy także o nawożeniu, które winno być umiarkowane. Stosujmy płynne nawozy  dla roślin o ozdobnych liściach w okresie wegetacji, co dwa tygodnie, nie przesadzając ze stężeniem.    

Rozmnażanie
   
W celu uzyskania bardziej zwartej rośliny można ją w okresie wiosennym przyciąć, a sadzonkę wierzchołkową spróbować ukorzenić. Dla zwiększenia prawdopodobieństwa ukorzeniania się sadzonki, warto zastosować ukorzeniacz. Pozyskanej sadzonce zostawiamy około 2 liści i sadzonkujemy w podłożu złożonym z piasku i torfu (1:1) , nakrywamy folią, aby utrzymać stałą wilgotność. Sadzonkę należy zabezpieczyć przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Temperatura podłoża w okresie ukorzeniania, powinna wynosić powyżej 20°C. W optymalnych warunkach ukorzenienie sadzonki nastąpi w ciągu jednego miesiąca. 

Dizygoteka

Dizygoteka

Chcąc rozmnożyć dizygotekę wytworną należy zdobyć świeże nasiona i wysiać je w przepuszczalne, żyzne podłoże. Pamiętajmy, że temperatura na etapie kiełkowania i wzrostu siewek powinna wynieść powyżej 20°C. Kiełkowanie w optymalnych warunkach trwa do około miesiąca. Do rozmnażania generatywnego najlepiej wykorzystać niewielką szklarenkę, gdzie łatwiej utrzymać optymalne warunki.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie