Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
1 z 1

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Arnika , Arnika górska, Kupalnik, Kupalnik górski

Arnika , Arnika górska, Kupalnik, Kupalnik górski

0 komentarzy

Opis:

Arnika lub inaczej nazywana: Arnika górska, Kupalnik, kupalnik górski, Pomórnik, Tranek górski. Roślina rosnąca na terenie całej Europy i Ameryki Północnej, należąca do rodziny astrowatych. Kwiaty mają kolor żółty, delikatny zapach, kształt rumiankowy i umieszczone są na szczycie łodyżek. Są miododajne, więc przyciągają pszczoły. Łodygi nie są wysokie (osiągają do kilkunastu centymetrów wysokości). Liście są lancetowate, zielone i bardzo delikatne.

Uprawa:

Najłatwiej rozmnażać jest ja przez kłącza, gdyż nasiona wschodzą bardzo długo i mogą dawać marne efekty. Sadzimy w glebie piaszczystej, na stanowisku z dostępem dużej ilości światła słonecznego. Dobrze sprawuje się w ogrodach skalnych, razem z innymi niskimi bylinami. Po przekwitnięciu należy jak najszybciej obciąć uschnięte elementy, by nie obciążać zbytnio rośliny. Ponadto sprawi to, iż arnika będzie kwitła dłużej.

Zbiór i Konserwacja:

Kwiaty oraz liście zbieramy latem, korzenie i kłącza natomiast jesienią. Zbiory suszymy w pomieszczeniach przewiewnych i cienistych. Tylko korzenie mogą suszyć się w pełnym słońcu. Zioła zawsze przechowujemy w miejscach suchych i zacienionych.

Właściwości i działanie lecznicze:

Ziele arniki ma szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym. Ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające. Ponadto wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Arnika stosowana jest przy urazach i stłuczeniach. Przyśpieszają wchłanianie krwiaków i siniaków. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tej rośliny, gdyż bardzo łatwo jest ją przedawkować i narazić się na podrażnienia skóry.

Uwagi:

Niektóre gatunki tej rośliny są zagrożone wyginięciem na terenie Europy.

 • Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie
  Żółte kwiaty w ogrodzie i na balkonie

  Żółte kwiaty to sposób na wprowadzenie odrobiny słońca do naszego ogrodu, taras lub balkon. Bez względu na porę roku kolor kwiatów dodaje życia przestrzeni w której rosną. Doskonale prezentują się jako pojedyncze okazy, jak również w mieszankach

  Przeczytaj więcej...
 • Zwalczanie chwastów w ogrodzie
  Zwalczanie chwastów w ogrodzie

      Tam, gdzie sadzimy piękne rośliny ozdobne, wyrosną z pewnością także i chwasty. Jest to oczywiste, że pojawią się w naszych ogrodach obok roślin uprawnych, jako nieproszeni goście. Walka z chwastami może być ciężka, ale przy zastosowaniu odpowiednich środkó

  Przeczytaj więcej...
 • Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.
  Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.

  Współcześnie trawy ozdobne cieszą się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Nadają one ogrodowi dużo lekkości i nowoczesności. Przypominają  o letnich spacerach po nadmorskich wydmach. Trawy dekorują ogród zarówno latem, jak i zimą.

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha