Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
21 z 21

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Ardizja karbowana - Ardisia Renata

Ardizja karbowana - Ardisia Renata

16 komentarzy

Opis:

Ardizja pochodzi z Azji Południowej i Japonii. To niedużej wielkości drzewko o błyszczących i karbowanych liściach, dorasta do 1 m. wysokości. Kwitnie latem i wczesną jesienią, jej kwiaty zaś szybko zmieniają się w piękne czerwone owoce – przypominające jarzębinę. Ta naturalna ozdoba dość długo zachowuje swoją żywotność. Aby zwiększyć ilość owoców wystarczy zapylić kwiaty pędzelkiem.

Uprawa:

Miejsce uprawy powinno być jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione – preferowane miejsce umiejscowienia to wschodnia część pomieszczenia. Ardizja lubi pokojową temperaturę, zimą zaś nie niższą niż 16 st. C. Ardizja lubi lekką wilgoć i częste zraszanie. Latem roślinę podlewamy 2 – 3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu. Pielęgnacja: Wiosną i latem Ardizję nawozimy raz w tygodniu ( preparatem do roślin doniczkowych ), zima raz w miesiącu. Przesadzamy rzadko, raz na 2-3 lata. Rozmnażamy z sadzonek pędowych ( tę czynność lepiej wykonywać w warunkach produkcyjnych ) nasion ( wyjmujemy nasiona z dojrzałych osobników i wysiewamy wiosną ).

Kwitnienie:

Od czerwca do września Ardizja kwitnie pięknymi kwiatami, które szybko przemieniają się w równie okazale rośliny.

Uwagi:

Na brzegach liści Ardizji występują czasem zgrubienia, pod którymi skupiają się bakterie, nie są to objawy choroby. Bakterie żyją w symbiozie z rośliną i nie należy ich usuwać.

 • Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.
  Trawy ozdobne w każdym ogrodzie.

  Współcześnie trawy ozdobne cieszą się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Nadają one ogrodowi dużo lekkości i nowoczesności. Przypominają  o letnich spacerach po nadmorskich wydmach. Trawy dekorują ogród zarówno latem, jak i zimą.

  Przeczytaj więcej...

16 komentarzy

 1. Dodał: Monika, Tytuł: przycinanie

  Ja z pytaniem, które pojawiło się już dwukrotnie, ale nie pojawiła się odpowiedź - czy ten kwiat można/trzeba przycinać? Pęd, który wypuściła moja ardisia ma już ok 40 cm i dziko idzie w górę:) proszę o poradę.

 2. Dodał: Bezimienny, Tytuł: Dziękuję!!

  Właśnie się zastanawiałem czy to taka zimowa przemiana czy cuś ale z tego co widzę nie tylko ja mialem takie objawy.. Także podlewałem 1 raz w tygodniu i mi liście traci :( Od dziś dam jej dużo pić :))) Mam nadzieję że odżyje bo to naprawdę piękny kwiat i w dodatku prezent :) pozdrawiam

 3. Dodał: Barbara, Tytuł: Ogromna prośba

  Gdzie można kupić ardisję,bardzo podoba mi się ten kwiat.Chciałam nabyć go.

 4. Dodał: Krzyś, Tytuł: nowe doswiadczenia:)

  witam, mam dwie odmiany tej rośliny, taka o owocach czerwonych i o owocach białych to powinno wyjaśnić jednej z pytających czemu ma białe kulki:). Doczytałem się,że są jeszcze dwie inne odmiany i na nie poluję. Jedna ma owoce czarne ruga ma czerwone liście. Pozdrawiam

 5. Dodał: Ania, Tytuł:

  dostaliśmy ardisję na 34 rocznicę ślubu, była tak pięknie zapakowana że przez jakiś czas trzymałam ją w ozdobnym koszu myśląc, że czerwone kuleczki są poprostu dołożoną dekoracja. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się ,że to jest owoc tej cudnej roślinki.Podglądam wasze komentarze i będę stosować się do radPozdrawiam wszystkich.

 6. Dodał: Ewa, Tytuł: Ardizja więdnie!!!!

  Mam ten kwiat od Bożego Narodzenia i rósł do tej pory zachwycająco.Bardzo szybko przekonałam się,że rzeczywiście trzeba go podlewać obficie i często.Od kilku dni wygląda okropnie-tak jakby był nie podlewany.Może go przelałam?Jeśli ktoś miał podobne kłopoty-proszę o radę.

 7. Dodał: Natalia, Tytuł: mam ardizję ale...

  co zrobić żeby kulki były czerwone??? jak mąz ja dostał miała białe tzn takie zielono-żółte i takie sa do tej pory a to już ponad pół roku, a co najlepsze mąz ma imieniny 19 grudnia, więc chyba powinna być czerwona!!! poradźcie co zrobić żeby ardizja zrobiła się czerwona???

 8. Dodał: Inka, Tytuł: czy przycinać

  ponawiam zapytanie, które już padło na forum: czy ardizje należy przycinać? Czy ma już ktoś doświadeczenie w tym zakresie? Moja ogromnym piuropuszem rośnie do góry, a równocześnie traci z jednej strony listki..... Podlewam, zraszam, i wszystko robię tak, jak radzicie....

 9. Dodał: monika, Tytuł: zapytanie

  czy jest to trującu kwiat?

 10. Dodał: Barbara, Tytuł: Ardisia kwiatek cudo!

  Dostałam ardisję na imieniny 4 grudnia. Początkowo podlewałam po trochę aby nie przesuszyć. Ok. 3 tygodnie temu zaczął rosnąć nowy zielony pęd, który obecnie ma ok 30cm a na wierzchołkach starych liści pojawiają się białe malutkie kwiatki. Obecnie podlewam co kilka dni obserwując co się wydarzy.Jestem zachwycona, a dotychczas moja ardisia nie straciła ani jednej czerwonej kuleczki które są przepiękne. Pozdrawiam wszystkich

 11. Dodał: Dorota, Tytuł: dzięki za cenne uwagi

  Mam nadzieję, że mój piekny kwiatek nie zgubi żadnego listka.Obdarowana zostałam nim zaledwie kilka godzin temu i trochę się zmartwiłam, że może go to spotkać.Na tę chwilę wygląda okazale i cieszy nas wszystkich w domu.

 12. Dodał: krystyna, Tytuł:

  (trochę więcej o tej..... do Jacek. Zlituj się i pokaż te swoje zdjęcia. mam ten kwiatek od 3 dni bez instrukcji obsługi. Kwitnie teraz,ma b.małe białe kwiatki, nie to co w encyklopedii pisz

 13. Dodał: Dzidka, Tytuł: też gubi liście!!!

  Dostałam ardizję,byłapiękna,mnóstwo liści i piękne kiście kuleczek. Oczywiście żadnej informacji o pielęgnacji przy kwiatku nie było. Tak więc szybko internecik w ruch,hasło i ulga!! Jest informacja!! Niestety, Liście nadal opadają a po kuleczkach śladu nie ma!!! SOS!!! To podlewać obficie powiadacie??? Co mam do stracenia, ratować muszę kwiatka.Pozdrawiam wszystkich zmartwionych posiadaczy tej pięknej roślinki.

 14. Dodał: Krzysztof, Tytuł: przycinanie?

  moja ardisia zaczyna rosnąć bardzo w górę. Czy przycina się te krzewy celem nadania ładnych kształtów? jeśli tak - to na co zwracać uwagę przy przycinaniu?

 15. Dodał: Marzena, Tytuł: rzeczywiście dużo podlewać

  Tę wspaniałą roślinkę dostał mąż w prezencie bez instrukcji jak ją uprawiać. Na początku baliśmy się przelać ARDISII i podlewaliśmy 1 w tygodniu, po pewnym czasie zaczęła gubić liście, więc podlewaliśmy częściej.Na razie liście przestały opadać i jest PIĘKNA.

 16. Dodał: Jacek, Tytuł: trochę więcej o tej ciekawej roślinie

  Zakupiłem i postępowałem zgodnie z instrukcją, izaczęła tracić liście i usychać. Teraz podlewam obficie ,codziennie i ardizja po zgubieniu prawie 70% liści odzyskuje je na nowo.Dodatkowo chciałem poinformować zainteresowanych,którzy stracili nadzieję że roślina umiera - podlewajcie i cierpliwie czekajcie- na głównym pniu z mjejsc zktórych odpadły stare liście wyrosną nowe gałązki,jedne z liśćmi inne kwiatowe.Ja też nigdzie nie znalazłem szcz.informacji o uprawie tej rośliny a dzieląc się z innymi mam nadzieje że możemy razem uzyskać na ten temat wiecej informacji.Mam zdjęcia do wglądu.Czekam.

Dodaj swój komentarz

Captcha