Suchodrzew

Suchodrzew

Skomentuj artykuł

Suchodrzewy i wiciokrzewy zaliczane są do rodzaju Lonicera, który skupia około 180 gatunków krzewów i pnączy. Zarówno suchodrzewy (Chamaecerasus) jak i wiciokrzewy (Periclymenum) stanowią dwa odrębne podrodzaje. Obie grupy preferują umiarkowany i chłodniejszy klimat półkuli północnej.

Kilka uwag o dekoracyjności podrodzaju Chamaecerasus

Podrodzaj Chamaecerasus obejmuje liczne gatunki zazwyczaj wzniesionych krzewów, rzadziej pnączy o sezonowych liściach, choć można się spotkać z gatunkami charakteryzującymi się półzimozielonym oraz zimozielonym ulistnieniem. Wiele gatunków traktowana jest jako rośliny ozdobne, uprawiane także w ogrodach. Ich dekoracyjność wynika głównie z dekoracyjnych, ale niewielkich kwiatów oraz owoców. Kwiaty rurkowate, osadzone w kątach liści, zależnie od gatunku m.in. różowe, żółte, białe oraz czerwone, często pachnące. Różnorodność gatunkowa sprawia, że suchodrzewy mogą ukwiecić ogród od marca do nawet połowy czerwca. Owoce w postaci niewielkich jagód,  zazwyczaj czerwonych, pomarańczowych, żółtych oraz mało dekoracyjnych czarnych, niejadalnych, a nawet trujących. Dojrzewają w okresie letnim.

Warunki klimatyczno- glebowe

Suchodrzewy zależnie od gatunku preferują stanowiska od słonecznych do zacienionych, a nawet cienistych.  Zazwyczaj mają przeciętne wymagania odnośnie podłoża, będą rosły na każdej żyznej, dość przepuszczalnej glebie. Wiele z gatunków dobrze znosi suszę. Mrozoodporność zróżnicowana, zazwyczaj wystarczająca, za wyjątkiem gatunków i odmian zimozielonych.


Uprawa i pielęgnacja

Krzewy zazwyczaj mało wymagające i bezproblemowe. Gatunki zimozielone należy sadzić na stanowiskach zacisznych oraz okrywać na okres zimy (np. suchodrzew chiński). Nie boją się cięcia, tak wiec bez problemu możemy ograniczać ich rozrost, a także wykorzystać na żywopłot. W celu poprawy struktury podłoża jak również wzbogacenia w składniki mineralne stosujmy dobrze przerobiony kompost. Suchodrzewy bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki ziele oraz nasiona. Pierwszy sposób najczęściej stosowany i przynoszący świetne efekty. Sadzonki pobieramy po kwitnieniu w czerwcu ( krzewy o sezonowych liściach) bądź w sierpniu (krzewy zimozielone). Nasiona wysiewamy jesienią bądź wiosną.

Zastosowanie

Zastosowanie poszczególnych gatunków jest bardzo zróżnicowane i uzależnione od indywidualnych właściwości danej rośliny. Warto zaznaczyć, że jako rośliny miododajne oraz w wielu przypadkach, dostarczające pokarm dla ptactwa (owoce), powinny być wykorzystywane do obsadzania terenów zielonych m.in. parków, zieleńców oraz prywatnych ogrodów. Wiele gatunków może stanowić doskonałą propozycje na żywopłot.


Charakterystyka wybranych gatunków i odmian

W Polsce najczęściej uprawia się gatunki o sezonowym ulistnieniu, rzadziej zimozielone aczkolwiek trzeba przyznać, że suchodrzewy nie są zbyt popularnymi krzewami uprawianymi w naszych ogrodach.

•    Suchodrzew tatarski- Lonicera tatarica

Krzew o sezonowym ulistnieniu, powszechnie uprawiany w Polsce. Osiąga do 5 m wysokości, a jego dekoracyjność wynika przede wszystkim z niewielkich, zróżnicowanych pod względem barwy kwiatów (białe, kremowe, różowe) obficie ukazujących się w maju i czerwcu. Owoce czerwone dojrzewają latem i szybko opadają.

Jeden z najmniej wymagających krzewów ozdobnych w uprawie. Niewielkie wymagania glebowe, mrozoodporny oraz wytrzymały na suszę, zanieczyszczenia, a także zacienienie. Doskonały na żywopłoty i szpalery.
Arnold Red’- odmiana o ciemnoróżowych kwiatach.
Rosea’¬- odmiana charakteryzująca się dużymi kwiatami w barwie różowej.
Alba’- odmiana o białych kwiatach.
Nana’- odmiana karłowa, osiągająca około jednego metra wysokości, kwitnąca na różowo.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: