Suchodrzew

Suchodrzew

Skomentuj artykuł

•    Suchodrzew chiński- Lonicera pileata

Ciekawy gatunek Lonicera osiągający do około 80 cm wysokości o szeroko rozpostartych gałęziach. Liście niewielkie, lancetowate,  zimozielone oraz ustawione w dwóch szeregach. Drobne i słabo widoczne kwiaty ukazują się w maju. Owoce fioletowopurpurowe w naszym klimacie rzadko się zawiązują. Gatunek pochodzący z Chin, najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych przed mroźnymi wiatrami. Radzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym. Doskonały do mniejszych ogrodów, na rabaty, na skalniaki, może pełnić rolę rośliny okrywowej. W mroźne zimy potrafi przemarzać, gubić liście, ale bardzo szybko się regeneruje. Dla ograniczenia uszkodzeń mrozowych, w razie możliwości, krzew warto okryć.

•    Suchodrzew lśniący (lśniący)- Lonicera nitida

Jeden z ciekawszych gatunków Lonicera, charakteryzujący się zimozielonymi  skórzastymi liśćmi, podobnymi do liści mirtu. Wysokość krzewu sięga 1- 2 m. Kwiaty kremowobiałe, ukazują się w maju i czerwcu, a purpurowe owoce dojrzewają w październiku. Stanowisko słoneczne do półcienistego, najlepiej osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Często stosowany na żywopłoty obwódkowe, zwłaszcza, że charakteryzuje się dość szybkim wzrostem. Na okres zimy wymaga dokładnego okrycia.
Aurea’- odmiana o żółtozielonych liściach.
Lemon Beauty’- odmiana ciekawa ze względu na liście z żółtym obrzeżem.

•   Suchodrzew pęcherzykowaty- Lonicera vesicaria

Wolno rosnący krzew, osiągający do około 2 m wysokości, charakteryzujący się dużymi liśćmi oraz jasnymi kwiatami, tworzącymi wiechy. Dekoracyjny zarówno z liści, kwiatów jak również czerwonych owoców. Tak jak większość Lonicera, krzew ma niewielkie wymagania, jest dość wytrzymały na mrozy i świetnie się sprawdzi jako roślina żywopłotowa.

•    Suchodrzew Maacka- Lonicera maackii

Krzew osiągający do 3- 5 m wysokości o pięknym rozłożystym pokroju- z przewisającymi gałęziami.  Nie jest wymagający, a o jego dekoracyjności decydują ciemnozielone liście, duże kwiaty w barwie białej (kwitnienie- maj/czerwiec) oraz ciemnoczerwone owoce, dojrzewające jesienią i długo utrzymujące się na krzewie. Mrozoodporność zazwyczaj wystarczająca.

•    Suchodrzew Alberta- Lonicera albertii

Rzadko spotykany krzew osiągający do około 1 m wysokości. Charakteryzuje się wąskimi liśćmi, niepozornymi różowawymi  kwiatami, ukazującymi się w maju i czerwcu. Owoce lekko niebieskawe bądź prawie białe. Suchodrzew Alberta ma niewielkie wymagania glebowe, jest mrozoodporny i dobrze znosi suszę. Doskonały na słoneczne skalniaki, skarpy, zbocza itp.
   
•    Suchodrzew pospolity- Lonicera xylosteum

Gatunek rodzimy, osiągający do 3 m wysokości o mało atrakcyjnych białych (kremowych) kwiatach, ukazujących się w maju i czerwcu. Dekoracyjny przede wszystkim ze względu na liczne, długo utrzymujące się na krzewie, wiśniowe owoce (trujące !!!) Bardzo tolerancyjny pod względem podłoża i stanowiska. Doskonały do naturalistycznych kompozycji oraz na żywopłoty.

•    Suchodrzew Korolkowa- Lonicera korolkowii

Ojczyzną krzewu są górzyste regiony Azji. Krzew jest dość szeroki, a jego wysokość osiąga do 3-4 m. Nie jest w pełni wytrzymały na mrozy i w mroźne zimy potrafi przemarzać. Najlepiej uprawiać go na słonecznych, ciepłych i osłoniętych stanowiskach, na których bardzo obficie kwitnie. Dekoracyjny z kwiatów ( różowawe, ukazują się w maju i czerwcu) liści (szarozielone) oraz owoców (czerwone, dojrzewają latem).
Odmiany
Floribunda’- odmiana o białych kwiatach.
Aurora’- odmiana o pomarańczowych owocach.

•    Suchodrzew alpejski- Lonicera alpigena

Krzew o wzniesionych pędach, osiągający do 1,5 m wysokości. Naturalne siedliska gatunku występują w górach środkowej i południowej Europy. Kwitnie od (kwietnia) maja do czerwca. Kwiaty niepozorne, dekoracyjny z pokroju, dużych, eliptycznych liści (do 10- 12 cm długości) oraz dużych, czerwonych owoców z połyskiem. Owoce dojrzewają późnym latem, zrośnięte po dwa i zwisające na długich szypułkach.

Suchodrzew alpejski tak jak większość gatunków ma niewielkie wymagania, jest mrozoodporny, udaje się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i zacienionych. Mimo, że radzi sobie na ubogim podłożu, lepiej prezentuje się na żyznym, wapiennym, bogatym w próchnicę.

•    Suchodrzew siny- Lonicera coerulea

Krzew bardzo gęsty i zmienny, osiągający do około 1,5- 2 m wysokości. Liście eliptyczne do lancetowatych, kwiaty biało żółte, mało dekoracyjne na krótkich szypułkach. Kwitnie dość wcześnie, w kwietniu i maju. Nieliczne, granatowe owoce z woskowym nalotem, dojrzewają już w czerwcu i są jadalne. Niewielkie wymagania co do podłoża, stanowisko słoneczne do półcienistego. Gatunek mrozoodporny doskonały na formowane i luźne żywopłoty.
Tekst: Grzegorz Bogucki

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: