Śnieguliczka - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Śnieguliczka - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Śnieguliczka to atrakcyjny krzew z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Pochodzi z obszarów Ameryki Północnej, w Europie czasem spotykane są jej zdziczałe okazy. Ten dekoracyjny krzew w naszym kraju jest od dawna powszechnie sadzony, nadaje się zarówno jako roślina parkowa, jak i do wiejskich ogródków. Śnieguliczka może być sadzona pojedynczo lub grupami, tworzy wtedy bardzo ładne i gęste żywopłoty. Oprócz ładnego pokroju, głównym walorem dekoracyjnym rośliny są ozdobne owoce, które przez długi czas utrzymują się na pędach.

Charakterystyka

Jest to krzew o prosto wzniesionych pędach, lekko przewisających na końcach, dorasta do 1,5 m wysokości. Pędy są intensywnie rozgałęzione, gęsto pokryte ciemnozielonymi, niewielkimi, jajowatymi liśćmi porośniętymi od spodu włoskami. Liście przez długi czas pozostają na pędach, nawet pierwsze przymrozki nie powodują ich opadania. W czerwcu rozwijają się małe, niepozorne kwiaty, gęsto oblepiające końce pędów. Kwiaty śnieguliczki zazwyczaj mają barwę jasnoróżową, zawierają dużo nektaru, są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Okres kwitnienia trwa nieprzerwanie przez całe lato aż do września. Ze wzglądu na długi okres kwitnienia śnieguliczka jest cenną rośliną miododajną. Na początku sierpnia pojawiają się owoce, które mogą pozostawać na pędach nawet przez cała zimę, stanowią one pokarm dla ptaków. Owocem są duże, gąbczaste, kuliste jagody. Dostępne są krzewy o różnej barwie owoców od białej poprzez różową, aż do czerwonej. Owoce zawierają trujące saponiny, dlatego krzew ten nie powinien być sadzony w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci.


Popularne gatunki

Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus) - krzew dorastający do 2,5 m wysokości. Młode pędy owłosione, starsze, nagie są cienkie i lekko się przewieszają. Drobne, różowe kwiaty zebrane na końcach gałązek rozwijają się od czerwca do września. Pod koniec sierpnia pojawiają się kuliste, białe owoce o średnicy 1 cm. Tworzą się głównie na końcach pędów. Doskonale nadaje się na stanowiska o gorszej glebie, można z niej formować żywopłoty, dobrze znosi nawet silne mrozy.

Śnieguliczka

Śnieguliczka

Śnieguliczka koralowa (Symphoricarpos orbiculatus) - rozłożysty krzew do 2 m wysokości, powoli rozrastający się na boki. Łukowato wygięte pędy i drobne regularnie ułożone liście nadają mu delikatną formę. Pędy i spody liści są pokryte włoskami. Liście późną jesienią nabierają czerwonej barwy i bardzo długo pozostają na pędach. Drobne kwiaty o żółtobiałej barwie zbierają się w wiechy w kątach liści. Kwiatostany ułożone są wzdłuż tegorocznych pędów, na ich dolnej stronie oraz na ich szczytach. Gatunek ten kwitnie od czerwca do sierpnia. Bardziej dekoracyjne od kwiatów są małe 3-6 mm, różowe lub czerwone owoce, które gęsto oblepiają gałęzie. Gatunek ten nie jest tak tolerancyjny co do podłoża, wymaga gleb umiarkowanie żyznych i może być wrażliwy na mróz.

Śnieguliczka

Śnieguliczka

Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos ×chenaultii) wolno rosnący mieszaniec Symphoricarposmicrophyllus i Symphoricarpos orbiculatus. Z wyglądu przypomina śnieguliczkę koralową, ma jednak drobniejsze i delikatniejsze liście o niebieskawozielonej barwie. Gatunek ten ma ładny zwarty pokrój, dorasta do 1 m wysokości i tyle samo ma szerokości. Młode pędy są gęsto owłosione, od słonecznej strony przebarwiają się na czerwono. Długie pędy pokładają się na ziemi i łatwo korzenią. Krzew ten może być stosowany jako roślina okrywowa. Wytwarza maleńkie, białe, czerwono kropkowane owoce. Nadaje się na niskie, formowane żywopłoty. Śnieguliczka Chenaulta uznawana jest za najbardziej atrakcyjny gatunek, jednak jest nieco bardziej wrażliwa na mrozy.

Śnieguliczka

Śnieguliczka

Śnieguliczka Doorenbosa (Symphoricarpos doorenbosii) - jest mieszańcem Symphoricarpos ×chenaultii i Symphoricarpos albus. Krzew tworzy wyprostowane i wniesione pędy rosnące dość gęsto. Owoce pojawiają się na całej długości pędów. Podczas cięcia nie usuwa się wszystkich owoców, dzięki czemu krzew nadaje się na cięte żywopłoty. Po opadnięciu liści żywopłot nadal wygląda atrakcyjnie.

Śnieguliczka

Śnieguliczka

Wymagania

Śnieguliczka jest bardzo wytrzymała i rośnie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w cieniu. Z powodzeniem może rosnąc pod drzewami, a nawet w pełnym zacienieniu. Krzew ten jest w pełni wytrzymały na mrozy i suszę. Charakteryzuje się bardzo małymi wymaganiami co do podłoża, może rosnąć na jałowych, kamienistych i piaszczystych, suchych glebach. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych, umiarkowanie suchych lub lekko wilgotnych. Roślina jest również odporna na zanieczyszczenie powietrza, dlatego polecaną poleca się ją do nasadzeń miejskich i parkowych, może również rosnąc przy drogach. Krzewy kupione z odsłoniętymi korzeniami najlepiej sadzić późną jesienią lub na początku wiosny. Te kupione w doniczkach możemy sadzić na miejsce stałe przez cały okres wegetacyjny.

Śnieguliczka

Śnieguliczka

Rozmnażanie

Krzew ten z dużą łatwością wytwarza odrosty korzeniowe. Wczesną wiosną lub podczas jesieni możemy pobierać duże, ukorzenione odrosty i sadzić je na nowym miejscu.  Jesienią możemy również pobierać sadzonki ze zdrewniałych pędów. Sadzonki traktujemy ukorzeniaczem i umieszczamy w pojemniku z przepuszczalnym, wilgotnym podłożem. Śnieguliczkę możemy rozmnażać również generatywnie. Jesienią zbieramy dojrzałe owoce i usuwamy miąższ. Nasiona podsuszamy, a następnie wysiewamy do doniczek wypełnionych mieszaniną torfu z piaskiem.

Cięcie

Śnieguliczka dobrze znosi częste cięcie, jest ono nawet zalecane, gdyż gatunek ten tworzy liczne odrosty korzeniowe i łatwo traci ładny pokrój. Najlepszym okresem na cięcie śnieguliczki jest koniec zimy lub wczesna wiosna. Prześwietlamy nadmiernie zagęszczone okazy, usuwamy pędy stare, chore  i krzyżujące się, a także zbędne odrosty. Żywopłot przycinamy latem. Nie zaszkodzi mu nawet dość silne przycinanie, gdyż bardzo szybko się regeneruje. Tak pielęgnowany żywopłot będzie miał ładną, gęstą formę i stanowił piękną ozdobę.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie