Sadzenie tui

Sadzenie tui

1 komentarzy

Tuje – żywotniki – to zimozielone krzewy iglaste bardzo popularne w naszych ogrodach. Gatunki takie jak: żywotnik wschodni (Thuja orientalis), żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) i żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) oraz ich odmiany, mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w formowanych żywopłotach. Nadają się także do sadzenia w ogrodach skalnych i japońskich oraz jako solitery lub na rabatach w kompozycji z innymi roślinami. Poniżej przedstawiamy porady, jak powinno przebiegać prawidłowe sadzenie tui, aby rośliny dobrze się przyjęły i osiągały pożądaną formę i wzrost.

Wybór stanowiska

Gleba dla tuj powinna być żyzna i przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Nieodpowiednie są jedynie gleby bardzo jałowe, a także ciężkie, gliniaste. Stanowisko dla tuj powinno być słoneczne lub półcieniste i osłonięte od wiatru. Odmiany złociste wymagają szczególnie dużo słońca.

Wybór materiału roślinnego i terminu sadzenia

Tuje najczęściej dostępne są w sprzedaży w doniczkach lub z tzw. bryłą korzeniową. Przed ich zakupieniem warto zwrócić na ich kondycję. Rośliny rozmnożone w doniczkach powinny być mocno zakorzenione – nie dają się łatwo wyjąć z pojemnika. Natomiast bryła korzeniowa u tych drugich powinna składać się z licznych dobrze rozwiniętych korzeni, być dobrze nawilżona i zawinięta w jutę. Rośliny powinny być również silnie rozwinięte u dołu i nie posiadać zasuszonych końcówek pędów. Te pierwsze możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny – od połowy kwietnia aż do późnej jesieni (jednak nie później niż 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami). Drugie sadzimy jedynie wiosną lub na przełomie lata i jesieni.

Sadzenie tui krok po kroku

1.    Przed posadzeniem na miejsce stałe tuję w doniczce należy zanurzyć w wiadrze z wodą na 10 minut, aby bryła korzeniowa odpowiednio namokła.

2.    Następnie należy wykopać dołek minimum dwa razy głębszy niż długość systemu korzeniowego i nieco szerszy niż średnica.

3.    Dołek wypełnia się ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

4.    Wokół dołka usuwa się trawę w promieniu 50 cm od pnia, aby nie konkurowała ona z krzewem o wodę i składniki pokarmowe.

5.    Rośliny z bryłą ziemi możemy sadzić razem z jutą, która służy do ich owijania.

6.    Pod żywopłot możemy wykopać cały rów i rośliny sadzić wzdłuż rozciągniętego sznurka

7.    Rozstawę pomiędzy krzewami należy dostosować do pokroju i siły wzrostu poszczególnych odmian. Większość żywopłotowych odmian żywotników może osiągnąć co najmniej kilkadziesiąt centymetrów szerokości i właśnie w takiej rozstawie powinniśmy je sadzić. Sadząc tuje na gęsty żywopłot trzeba zachować odległość 60-100 cm pomiędzy krzewami i 50 cm od ogrodzenia. Popularne odmiany `Smaragd`, `Brabant`, `Columna`, czy złociste `Sunkist` i `Aurescens` można posadzić w rozstawie około 60-80 cm. Karłowe odmiany takie jak np. `Danica`, `Hoseri` `Woodwardii`, czy Umbraculifera` sadzi się w rozstawie zależnej od osiąganej docelowej średnicy.

Sadzenie tui

Sadzenie tui

Zabiegi po posadzeniu

Podlewanie

Zaraz po posadzeniu tuje należy obficie podlać, aby ziemia wokół nich osiadła. Wokół systemu korzeniowego należy uformować niezbyt głęboką misę, która ułatwi gromadzenie wody. Krzewy należy podlewać regularnie, zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu, a także w czasie letnich upałów. W czasie letniej suszy podlewamy żywopłot obficie raz w tygodniu. Najlepsza pora to rano lub wieczorem. Bardzo ważne jest też, byśmy podlali rośliny jesienią, przed nadejściem mrozu, aby uchronić krzewy przed suszą fizjologiczną.

Sadzenie tui

Sadzenie tui

Ściółkowanie

Wokół tuj wysypuje się również warstwę kory sosnowej, która ogranicza parowanie wody z gleby i rozwój chwastów.

Nawożenie

Aby przyspieszyć wzrost tui, od wiosny do przełomu lipca i sierpnia stosujemy nawozy azotowe. Jesienią we wrześniu i październiku nawozimy tuje nawozami fosforowymi i potasowymi, które pomogą roślinie przetrwać zimę.

Sadzenie tui

Sadzenie tui

Formowanie

Rośliny, które mają ładny pokrój i są gęste, po raz pierwszy tniemy wiosną, rok po posadzeniu. Rośliny niezbyt gęste, tniemy tuż po posadzeniu, jeśli sadziliśmy je wiosną, lub czekamy do wiosny następnego roku, jeśli sadziliśmy je jesienią (cięte jesienią gorzej zimują i mogą przemarznąć). Skracamy pędy wierzchołkowe o 10-20 cm i nieco krócej pędy boczne. Żywopłoty formowane z żywotników tniemy raz w roku, wiosną, po ustąpieniu mrozów, gdy zaczynają rozwijać się pąki wierzchołkowe.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Działkowiec/10/2009, Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008),

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ania, Tytuł: taaaa

    Artykuł o tujach a na zdjęciu cyprysiki :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: