Cis - cięcie i formowanie

Cis - cięcie i formowanie

1 komentarzy

Cisy to niezwykle popularne zimozielone krzewy lub drzewa, które rosną w wielu ogrodach. Istnieje wiele odmian o rozmaitych formach- spotykamy okazy krzaczaste, zwisające, okrywowe, kolumnowe lub karłowe. Roślina ta należy do najwolniej rosnących gatunków iglastych. Dotyczy to w szczególności odmian karłowych, które doskonale nadają się do małych ogrodów, również nawet do uprawy w donicach. Cisy charakteryzują się ogromną zdolnością regeneracji, gdyż przycięte wytwarzają wiele nowych pędów. Dzięki temu są jednym z najbardziej cenionych krzewów żywopłotowych, się ponieważ możemy utworzyć z nich nie tylko formowane żywopłoty, ale również strzyżone figury i bryły geometryczne.

Kiedy przycinamy?

Najlepszym momentem na cięcie cisa jest wczesna wiosna. Nie można jednoznacznie określić daty, gdyż w dużej mierze zależy to od panujących warunków atmosferycznych. Najlepiej wykonać ten zabieg, gdy dobowe temperatury sięgają powyżej zera, jednak zanim rośliny wypuszczą nowe przyrosty. Krzewy możemy również przycinać podczas jesieni, jednak robimy to najpóźniej do połowy września, aby nowe przyrosty zdążyły dostatecznie zdrewnieć przed zimą. W przypadku młodych krzewów zabieg wykonujemy dwa razy w sezonie, przy starych jedynie raz.

Co daje cięcie?

Cięcie jest kluczowym zabiegiem pomagającym utrzymać cisy w dobrej kondycji. Odpowiednio wykonane wzmocni i zagęści rośliny. Konary, których wzrost nie będzie kontrolowany, nadmiernie przyrastają na długość i z czasem mogą się przewieszać. Wtedy krzew straci charakterystyczny pokrój oraz ładny wygląd. Skracanie wiotkich pędów wzmacnia je- dzięki temu przed zimą nie będziemy musieli roślin wiązać, aby zapobiec rozłamywaniu się konarów nadmiernie obciążonych przez śnieg. Intensywne przycięcie starych lub zarośniętych krzewów pozwoli je odmłodzić, po kilku latach znów będą dobrze się prezentować.

Cis - cięcie i formowanie

Cis - cięcie i formowanie

Właściwe cięcie

Cięcie cisów nie jest zabiegiem trudnym, należy jedynie zastosować się do kilku zasad. Najlepiej jest skrócić zeszłoroczny przyrost o połowę, nie powinniśmy pozostawiać ich dłuższych niż 10 cm. Zbyt długie pędy nie będą dobrze rozkrzewione, a ich wygląd będzie mało atrakcyjny. Jeżeli rośliny osiągnęły już zadowalający nas wygląd, możemy usunąć całe młode przerosty. W wyniku przemarznięcia lub niewłaściwej pielęgnacji starsze okazy mogą od dołu zasychać i nieestetycznie wyglądać. Zbrązowiałe gałęzie wycinamy tuż przy pniu. Nowe pędy odbijają nawet w miejscach, gdzie wcześniej nie było igieł. Gdy chcemy znacznie zmniejszyć wielkość krzewu, nie bójmy się radykalnego cięcia. Cis doskonale się regeneruje i wybija pędy z uśpionych pąków. W przeciągu 2 -3 lat rośliny powinny ładnie odrosnąć i powrócić do formy.

Cis - cięcie i formowanie

Cis - cięcie i formowanie

Cis jest idealnym wyborem, kiedy chcemy tworzyć rozmaite geometryczne figury lub fantazyjne kształty i formy. Przy odrobinie cierpliwości, z czasem nabierzemy wprawy i będziemy mogli samodzielnie formować cisy. W przypadku bardziej wyszukanych kształtów bardzo pomocne są specjalne stelaże z drucianej siatki. Krzewy formujemy raz w roku, najlepiej wczesną wiosną. Jeśli jedno przycięcie nie wystarcza nowe odrosty, które zaburzają wygląd zielonej rzeźby, wycinamy najpóźniej do połowy lipca.

Cięcie żywopłotu z cisa

Na formowany żywopłot poleca się cis pośredni, szczególnie odmianę ‘Hicksii’- mieszaniec cisa pospolitego oraz cisa japońskiego. Jest ona doskonale dostosowana do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na cięcie, nawet to wykonane spalinowymi nożycami. W pielęgnacji żywopłotu najważniejsza jest systematyczność. Już po upływie roku od posadzenia powinniśmy lekko przystrzyc jego boczne ściany. Górę przycinamy dopiero, gdy osiągnie pożądaną wysokość lub niedługo przed tym. Usunięcie wierzchołków pobudzi rośliny do zagęszczania się i rozrastania na boki. Gdy żywopłot stanie się zbyt szeroki możemy go znacznie wyszczuplić, przycinając pędy aż do tzw. starego drewna. W pierwszej kolejności powinniśmy obciąć wierzchołek i słoneczną stronę żywopłotu. Dopiero po dwóch latach, gdy rośliny zregenerują się i wyleczą rany, tniemy stronę zacienioną. W kolejnych latach nie zapominamy o regularnym przycinaniu żywopłotu z cisa.

Cis - cięcie i formowanie

Cis - cięcie i formowanie

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: pytanie

    Czy stary Cis (ok 70-letni), po obcięciu zeschłych najniższych gałęzi, tuż przy pniu, może wypuścić młode pędy z pnia? Pozdrawiam, Ania.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie