Cięcie tui

Cięcie tui

4 komentarzy

W naszym kraju moda na iglaki panuje nieprzerwanie już od wielu lat. Przez ten czas nauczyliśmy się o nie dbać i właściwie pielęgnować. Znajdujemy też dla nich coraz szersze zastosowanie w naszych ogrodach. Nie stanowią już jedynie elementów składających się na nieregularne, luźne kompozycje rabatowe, ale są wykorzystywane również na żywopłoty, szpalery, formy pienne, a nawet zielone rzeźby ogrodowe. Jest to możliwe, gdyż większość z nich stosunkowo dobrze znosi cięcie i szybko regeneruje się po takim zabiegu.

Najlepsze do formowania

Trudno znaleźć wśród iglaków gatunki lepiej przystosowane do formowania i cięcia niż żywotniki, powszechnie nazywane tujami (dorównują im chyba jedynie cisy). W ogrodach największe znaczenie ma szczególnie jeden z nich - żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Doczekał się on mnóstwa odmian, różniących się miedzy sobą pokrojem, siłą wzrostu oraz barwą i kształtem igieł. Wszystkie znoszą cięcie bardzo dobrze, chociaż karłowe odmiany wolno rosnące, tego zabiegu właściwie nie potrzebują, gdyż o swój regularny pokrój dbają same („Danica”, „Teddy”). Żywotniki nie tylko dobrze znoszą ciecie, ale też nie brązowieją na zimę i wykazują wysoką odporność na niskie temperatury. Te wszystkie cechy sprawiają, że znajdują się w ścisłej czołówce roślin polecanych na całoroczne szpalery i żywopłoty (szczególnie odmiany: „Brabant”, „Szmaragd” i „Yellow Ribbon”).



Właściwe cięcie

Formowanie żywotników jest zwykle uzależnione od ich przeznaczenia. Jeśli mają stanowić gęstą zasłonę w postaci żywopłotu, przycinamy je głównie od góry (skracając przewodnik), co spowoduje rozkrzewianie się pędów na boki. Jeśli natomiast zależy nam raczej na wysokości krzewu, pozostawiamy swobodnie rosnący przewodnik, a skracamy pędy boczne. Trzeba jednak pamiętać, że żywotniki mogą dorastać do naprawdę imponujących rozmiarów (niektóre nawet do 20 m.), więc prędzej czy później cięcie przewodnika okaże się pewnie konieczne. Nieco rzadziej i oszczędniej, możemy natomiast przycinać luźne szpalery (np. wykonane z pomocą tui „Szmaragd”).

Cięcie tui

Cięcie tui

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Iksińska, Tytuł: tuje - przycinanie

    Artykuł odpowiada, wystarczyło przeczytać;) Choć patrząc na datę wpisu, to musztarda po obiedzie:)Jak widać, nie tylko dzieci nie czytają.

  2. Dodał: tui-man, Tytuł: Przycinanie: marzec - sierpień

    We wrześniu może być za późno, bo tuja może nie zdążyć się "przygotować: na zimę (czyli zdrewnieć). Najlepiej przycinać do sierpnia.

  3. Dodał: krzys ptys, Tytuł: obcinanie koncówek tuji

    czy po obcieciu koncówek pozniej rozrasta sie na boki czyli rosnie gesciej ??

  4. Dodał: Grażka, Tytuł: tuja - jak pielęgnować

    Jeśli przytnę czubki we wrześniu czy coś się stanie?Kompletnie nie mam wiedzy w tym temacie.Właśnie kupiłam ogród z tujami i nie wiem jak do tego "podejść".Proszę o radę.Dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: