Cięcie tui

Cięcie tui

4 komentarzy

W naszym kraju moda na iglaki panuje nieprzerwanie już od wielu lat. Przez ten czas nauczyliśmy się o nie dbać i właściwie pielęgnować. Znajdujemy też dla nich coraz szersze zastosowanie w naszych ogrodach. Nie stanowią już jedynie elementów składających się na nieregularne, luźne kompozycje rabatowe, ale są wykorzystywane również na żywopłoty, szpalery, formy pienne, a nawet zielone rzeźby ogrodowe. Jest to możliwe, gdyż większość z nich stosunkowo dobrze znosi cięcie i szybko regeneruje się po takim zabiegu.

Najlepsze do formowania

Trudno znaleźć wśród iglaków gatunki lepiej przystosowane do formowania i cięcia niż żywotniki, powszechnie nazywane tujami (dorównują im chyba jedynie cisy). W ogrodach największe znaczenie ma szczególnie jeden z nich - żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Doczekał się on mnóstwa odmian, różniących się miedzy sobą pokrojem, siłą wzrostu oraz barwą i kształtem igieł. Wszystkie znoszą cięcie bardzo dobrze, chociaż karłowe odmiany wolno rosnące, tego zabiegu właściwie nie potrzebują, gdyż o swój regularny pokrój dbają same („Danica”, „Teddy”). Żywotniki nie tylko dobrze znoszą ciecie, ale też nie brązowieją na zimę i wykazują wysoką odporność na niskie temperatury. Te wszystkie cechy sprawiają, że znajdują się w ścisłej czołówce roślin polecanych na całoroczne szpalery i żywopłoty (szczególnie odmiany: „Brabant”, „Szmaragd” i „Yellow Ribbon”).Właściwe cięcie

Formowanie żywotników jest zwykle uzależnione od ich przeznaczenia. Jeśli mają stanowić gęstą zasłonę w postaci żywopłotu, przycinamy je głównie od góry (skracając przewodnik), co spowoduje rozkrzewianie się pędów na boki. Jeśli natomiast zależy nam raczej na wysokości krzewu, pozostawiamy swobodnie rosnący przewodnik, a skracamy pędy boczne. Trzeba jednak pamiętać, że żywotniki mogą dorastać do naprawdę imponujących rozmiarów (niektóre nawet do 20 m.), więc prędzej czy później cięcie przewodnika okaże się pewnie konieczne. Nieco rzadziej i oszczędniej, możemy natomiast przycinać luźne szpalery (np. wykonane z pomocą tui „Szmaragd”).

Cięcie tui

Cięcie tui

Tworzenie form geometrycznych, np. strzelistych stożków (np. „Szmaragd”) lub bardziej wyszukanych wzorów np. spirali, wymaga już zdecydowanie bardziej regularnego i precyzyjnego ciecia, przeprowadzanego nawet trzy razy w sezonie. Niekiedy przydają się do takiego formowania specjalne, druciane wzorniki, ułatwiające nadawanie roślinom pożądanego kształtu.

Najłatwiej otrzymać z żywotników zielone kule, gdyż zapewnią nam to specjalne odmiany karłowe, tworzące naturalnie okrągłe kształty. Wymagają one jedynie od czasu do czasu niewielkiej korekty i bez cięcia wyglądają naprawdę bardzo atrakcyjnie (np. („Danica”).

Cięcie tui

Cięcie tui

Terminy

Tuje najlepiej ciąć w dwóch lub trzech terminach. Pierwszy - to wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem pełnej wegetacji (III-IV). Wtedy skraca się ubiegłoroczne przyrosty o mniej więcej 1/3 lub ewentualnie 1/2 ich długości. Kiedy roślina się nieco zregeneruje, a wymaga ponownego przycięcia (np. „Brabant”), wykonujemy je w VI, przycinając tym razem tegoroczne przyrosty również o 1/3 długości. Ostatnie ciecie (najłagodniejsze) przeprowadza się latem, ale nie później niż do 15.VIII. Przestrzeganie tego terminu jest bardzo ważne dla kondycji i zdrowia roślin, gdyż przed nadejściem zimy potrzebują one czasu na wygojenie ran i przygotowanie się do spoczynku zimowego.


Zabiegi pielęgnacyjne

Bez względu na to, jak dobrze dana roślina znosi cięcie, trzeba pamiętać, że zawsze jest to zabieg dość inwazyjny, a więc w pewnym stopniu osłabia krzew i czyni go bardziej podatnym na niesprzyjające warunki (np. suszę) oraz choroby i szkodniki. Dlatego szczególna dbałość jest w takim przypadku wyjątkowo wskazana. Odpowiednie nawożenie (najlepiej nawozami wieloskładnikowymi o przedłużonym działaniu) oraz podlewanie, pomoże roślinie łatwiej się zregenerować i zachować zdrowy, świeży wygląd nie tylko w tym, ale również w każdym kolejnym sezonie.

Cięcie tui - tuje

Cięcie tui - tuje

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 4/10, dr hab. Marek Dabski „ Strzyżemy iglaki” str. 22/23
2.    „Działkowiec” 7/07, dr Adam Marosz „ Strzyżenie iglaków” str. 20/21

czytaj dalej...

Zobacz także

4 komentarzy

 1. Dodał: Iksińska, Tytuł: tuje - przycinanie

  Artykuł odpowiada, wystarczyło przeczytać;) Choć patrząc na datę wpisu, to musztarda po obiedzie:)Jak widać, nie tylko dzieci nie czytają.

 2. Dodał: tui-man, Tytuł: Przycinanie: marzec - sierpień

  We wrześniu może być za późno, bo tuja może nie zdążyć się "przygotować: na zimę (czyli zdrewnieć). Najlepiej przycinać do sierpnia.

 3. Dodał: krzys ptys, Tytuł: obcinanie koncówek tuji

  czy po obcieciu koncówek pozniej rozrasta sie na boki czyli rosnie gesciej ??

 4. Dodał: Grażka, Tytuł: tuja - jak pielęgnować

  Jeśli przytnę czubki we wrześniu czy coś się stanie?Kompletnie nie mam wiedzy w tym temacie.Właśnie kupiłam ogród z tujami i nie wiem jak do tego "podejść".Proszę o radę.Dziękuję.

Dodaj swój komentarz