Pigwa - uprawa, pielęgnacja, owoce i odmiany

Pigwa - uprawa, pielęgnacja, owoce i odmiany

33 komentarzy

Cydonia, a więc pigwa w naszym klimacie ma formę krzewu. Należy do rodziny różowatych, a nazwa wywodzi się od miejscowości na Krecie, gdzie uprawiano pigwę. W optymalnych dla siebie warunkach przybiera postać drzewa osiągającego nawet 8 m wysokości. Cydonia oblonga (pigwa pospolita) jest jedynym gatunkiem pigwy. Dawniej uprawiana ze względu na aromatyczne owoce, powszechnie wykorzystywane do produkcji miodu pigwowego, marmolady, dżemu, powideł, kompotów, soków, past, nalewek oraz win. Owoce charakteryzują się również właściwościami leczniczymi. Zawierają wiele substancji czynnych np. garbniki, pektyny, olejek eteryczny, cukry, witaminę C. Działają antybakteryjnie, pomagają przy problemach żołądkowo- jelitowych, pobudzają trawienie oraz wzmagają apetyt. Dobroczynnie wpływają na układ krwionośny, obniżają ciśnienie krwi. Owoce  głęboko żebrowane kształtem mogą przypominać jabłko bądź gruszkę. Mają twardy miąższ oraz cierpki smak. Jej nasiona wykazują właściwości trujące. Niestety nie nadają się do bezpośredniego spożycia, dlatego też pigwa tak bardzo straciła na znaczeniu. Dojrzewają bardzo późno nawet do końca października, zależnie od odmiany. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych mogą nie zdążyć dojrzeć. Wówczas należy je zerwać i przetrzymać w temperaturze pokojowej, aż dojrzeją. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim z żółtych owoców oraz kwiatów pojawiających się na przełomie maja i czerwca. Kwiaty osiągają nawet do 5 cm średnicy, przybierając barwę białą bądź różowawą, o ładnym zapachu. Naturalne siedliska pigwy znajdują się w Azji m.in. w okolicach Kaukazu. Można je spotkać także w rejonie Morza Kaspijskiego.

Pigwa pospolita nie jest wymagająca poradzi sobie na większości gleb z ukierunkowaniem na gleby żyźniejsze i zasobniejsze, na których lepiej się rozwija i owocuje. Ze względu na płytki system korzeniowy wymaga umiarkowanej wilgoci. Nie jest w pełni mrozoodporna, tak więc w ostrzejsze zimy może przemarzać. Krzewy pigwy sadzimy na stanowisku słonecznym osłoniętym przed wiatrem. Najlepiej zasilać ją rozłożonym kompostem. Cięcie jest zabiegiem wykonywanym, gdy zaistnieje taka potrzeba. Usuwamy pędy chore, uszkodzone oraz krzyżujące się. Odmładzając konkretny krzew należy drastycznie usunąć  pędy, aż do starego drewna. Przycięcie pigwy zaowocuje wypuszczeniem wielu nowych pędów. Pigwa owocuje na krótkopędach pojawiających się na długopędach wytworzonych w roku poprzednim. Dlatego też cięcie nie powinno być zbyt daleko idące. Pigwę najlepiej rozmnożyć poprzez szczepienie na głogu czy też jarzębinie.  Dobre efekty daje również kopczykowanie, a więc wegetatywne rozmnażanie polegające na obsypaniu pędów ziemią. Przeprowadzamy je w okresie wiosennym, a jesienią możemy oddzielić już sadzonki od rośliny matecznej. Rzadziej stosuje się rozmnażanie poprzez sadzonki zielne.

 

Pigwa - owoce

Pigwa - owoce

czytaj dalej...

33 komentarzy

  1. Dodał: Darek, Tytuł: Teraz jest pigwa

    Przypadkiem przeglądałem stronę i natknąłem się na swój pierwszy wpis z 2012 roku o tym że na zdjeciu jest pigwowiec. Bo rzeczywiście był pigwowiec ale w międzyczasie fotki zostały zmienione na pigwę... Tym sposobem wyszedłem na tumana który nie rozpoznaje podstawowych gatunków... więcej nie napiszę żeby nie wiem co. dr Dereń

  2. Dodał: pm, Tytuł: na zdjęciu pigwa

    Kto twierdzi że to pogwowiec nie widział nigdy pigwy. Nawet Ci co piszą że uwielbiają jak inni się wymądrzają że to pigwa a w rzeczywistości to pigwowiec moga się zwyczajnie mylić. Mam jedno i drugie. Pierwsza rzecz to na czym to rośnie? Pigwa na drzewie a pigwowiec na krzaku dość niskim. Po drugie -Pigwa ma wielkość dużej gruszy a pigwowiec co najwyżej ochecha włoskiego. Po trzecie smak. Pigwa jest mniej kwaśna. Po czwarte różnią sie wygladem. Pigwowiec jest bardziej kulisty a pigwa ma mniej regularne kształty kuli. Problem jest w tym że niektórzy znają pigwowca i myślą że to pigwa a pigwy nigdy nie widzieli Pozdr.

  3. Dodał: Marek M3, Tytuł: owoc pigwowca po przymrozkach

    zebrana owoce są miękkie, przebarwione-szaro brązowe. Podczas krojenia wyciskam płyn i nie wiem czy to sok czy woda. Krótko nadają się na sok?

  4. Dodał: Anel1779, Tytuł: Pigwa dlaczego nie owocuje

    20 lat temu kupiłem trzy pigwy w państwowym ogrodnictwie,posadziłem na rożnych stanowiskach,słońce połcień i w cieniu.Od wielu lat w maju pięknie kwitną,jak do tej pory nie było żadnego owocu.W internecie pytałem wiele razy dlaczego.Niestety,nikt nie odpowiedział bo pewnie nikt nie wie.Zaznaczam że nie mylę z pigwowcami.W Szwajcarii od właściciela ogródka dostałem owoc pigwy,był duży,dorodny,żółty,oczywiście nie nadający się do bezpośredniego spożycia.

  5. Dodał: niki, Tytuł: pigwa czy pigwowiec?

    Na obu zdjęciach jest pigwa. Pigwowiec ma inne liście.

  6. Dodał: Lika, Tytuł: Pigwa - choroba owoców?

    Identyczny przypadek wystąpił u mojej pigwy. Na żadnym portalu niestety nie doszukałam się informacji. Chyba trzeba by dotrzeć do jakiegoś mądrego ogrodnika..

  7. Dodał: Jolanta, Tytuł: Moja pigwa

    Kupuję owoce pigwy ( takie jak na zdjęciu ) z nalepką na każdym owocu, pochodzące z Californii ( mieszkam w Kanadzie ), robię z nich nalewkę. Tym razem kupiłam odmianę jabłkowo ananasową. Mieszkając w Polsce, zbierałam owoce z pigwowca ( krzak ), aromatyczne- cytrynowe, niewielkie i bardzo twarde, robiłam z nich galaretki i mus. Proszę mi wierzyć, owoce ze zdjęcia są identyczne jak moje. Pozdrawiam

  8. Dodał: No name, Tytuł: pigwa pospolita

    Na zdjęciu jest pigwa pospolita. Mam ją w swoim ogrodzie w formie drzewka od kilku lat, kwitnie na blado-różowo i co roku mam od kilku do kilkunastu owoców w kształcie gruszki, mają mocny zapach ale są bardziej słodkie ( w zapachu ) niż pigwowiec. Pigwowca mam w dwóch rodzajach w formie krzaczastej. Są zdecydowanie lepsze na nalewki i soki, mają wyrazisty kwaskowaty smak.

  9. Dodał: Maria, Tytuł: piękna i dorodna pigwa

    Pigwę mam już od dwudziestu lat. Co roku kwitnie na biało-różowo. Ma piękne duże owoce. Co roku robę z nich powidła, nalewki, sosy słodko-kwaśne i wino. W tym roku mam tyle owoców, że sama nie wiem , co mam z nimi robić. Może jest jeszcze coś co mogłabym z nich zrobić?

  10. Dodał: Henryk, Tytuł: pigwa cgoroba owoców

    Witam Czy może mi ktoś odpowiedzieć. Zbieram owoce pigwy. Z zewnątrz nic nie wskazuje na chorobę, lecz po przekrojeniu jest brązowa. Co to za choroba i jak ją zwalczać.

  11. Dodał: Natalia, Tytuł: pigwa uprawa i pielęgnacja

    kiedy najlepiej przycinać i przesadzać krzew, jesienią, czy wiosną

  12. Dodał: Waldemar, Tytuł: Pigwa i pigwowiec !?

    Mam od kilkunastu lat na działce i w ogrodzie przydomowym pigwowce-kwitnące na czerwono i obłędnie owocujące.Żona robi z nich nalewki i konfitury do herbaty,natomiast pigwę prawdziwą posadziłem na działce i właśnie dzisiaj po raz kolejny zerwałem pierwsze dojrzewające owoce.Na drzewie zostało jeszcze kilkanaście słabiej dojrzałych.Mama moja robiła z pigwy wspaniałe powidła,a żona dodaje pigwę do innych przetworów owocowych-pycha.Na zimę koronę drzewka owijam włókniną.Dla zainteresowanych -dwumetrowe drzewko z dwoma owocami kupiłem kilka lat temu koło Obornik Wlkp.

  13. Dodał: Lucyna, Tytuł: Pigwa czy pigwowiec....

    A ja nie bardzo moge sie zgodzic z opinia, ze na zdjeciu widzimy pigwowca. Ja mam takiego w ogrodku i jego owoce sa w ksztalcie malej cytryny a nie duzych gruszek jak to widzimy na zdjeciu. Uwielbiam moj krzew za przepiekne czerwone ukwiecenie na wiosne a nie za jego pare marnych owocow-cytrynek.

  14. Dodał: Irek, Tytuł: drzewka pigwy

    Jesienią kupiłem i posadziłem po jednym drzewku pigwy jabłkowej i pigwy gruszkowej. Późną wiosną pigwa gruszkowa miała cztery kwiaty, które po przekwitnięciu opadły - zgodnie z przewidywaniami. Jednak zaniepokoiły mnie plamy na liściach drzewka, które niszczyły liście i całkowicie zahamowały wzrost nowych pędów. Pigwa jabłkowa natomiast - posadzona dwa metry od gruszkowej ma się dobrze i rośnie. Może ktoś wie co to za choroba i jak z nią walczyć?

  15. Dodał: jozia, Tytuł: pigwa piękna

    mam pigwę 4 lata ładnie na biało kwitnie ale nigdy nie ma owoców

  16. Dodał: dajana63, Tytuł: trujące pestki

    tak bywa owoce pyszne lub zdrowe a pestki trujące np. w starych czasach możni nosili sygnety ze sproszkowaną silną trucizną ,była ona dobrze spreparowanym proszkiem pochodzącym z pestek śliwek .pigwa pięknie rodzi co roku często spulchniam wokół niej ziemię.

  17. Dodał: jurek, Tytuł: pigwa pospolita

    gdzie mogę kupić krzewy pigwy pospolitej i jak należy ją zasadzić i pielęgnować

  18. Dodał: Tadeusz , Tytuł: pigwa ogrodowa

    duzo kwiatow -pierwszy raz od trzech lat zawiazalo sie i dojrzalo 3 owoce, czy to norma

  19. Dodał: kasiunia, Tytuł: Pigwa-dojrzała czy przejrzała?

    posiadam drzewko pigwy,ale nigdy nic nie robiłam z jej owoców.w tym roku chciałam zrobić nalewkę,ale okazuje się'że owoce po przekrojeniu są lekko brązowe.Na zdjęciach pigwa po przekrojeniu jest jasna.Nie wiem ,czy to taka odmiana ,czy za póżno chcę jej użyć.Czyżby była przejrzała?

  20. Dodał: Gall, Tytuł: Owoce - do Anka

    Dokładnie owoce są duuuuże, tak więc u Ciebie wielkość owoców jak najbardziej zgodna z normami :D

  21. Dodał: Anka, Tytuł: Pigwa a pigwowiec

    Uwielbiam, jak ktoś się wymądrza, a nie widzi podstawowej różnicy pomiędzy pigwą (drzewo, kwitnie na biało-różowo, owoce są duże i przypominają gruszkę)a pigwowcem (krzak, kwitnie na czerwono, owoce niewielkie, przypominające cytrynę - zdjęcie do tego artykułu przedstawia właśnie owoce pigwowca). Pigwy z mojego drzewa są spore, ale na 1 kg wchodzą 3-4 szt. Ale nie powiem, może i darzyła się pigwa-mutant ;)

  22. Dodał: wojciech, Tytuł: pigwa mutant ?

    kupilem na targu owoce pigwy ogromne o wadze 1,1 kg. Po dwoch dniach lezakowania ladnie pachna. Bede robil nalewke. W zyciu nie spotkalem tak duzego owocu tej rosliny. Prosze o wiadomosc czy to faktycznie jest pigwa czy inny owoc. Pieknie pachnie pigwa.

  23. Dodał: Barbara, Tytuł: Uprawa Pigwy:)

    Witam też mam pigwę w ogródku bardzo szybko rosnie i ma co rok owoce a latem bardzo pięknie kwitnie na czerwono ale trudno ją jest przesadzić w inne miejsce bo jest mocno ukorzeniona i zostają odrosty i dalej rosną moją musze co roku podcinać ponieważ rosnie między kwiatami ale ma duże owoce będą na sok lub na nalewkę pozdrawiam :)

  24. Dodał: mała, Tytuł: nasiona kontra rak ?

    nasiona wcale nie sa trujace to koncerny X takie bzdury pisza. Nasiona zawieraja witamine b17 dawniej babcie robiły przetwory z pestkami np. wisnie i ludzie mniej chorowali . W pestkach jest kwas pruski który w połaczeniu z X zamienia sie w glukoze w naszym organizmie ....

  25. Dodał: mała, Tytuł: nasiona kontra rak ?

    nasiona wcale nie sa trujace to koncerny X takie bzdury pisza. Nasiona zawieraja witamine b17 dawniej babcie robiły przetwory z pestkami np. wisnie i ludzie mniej chorowali . W pestkach jest kwas pruski który w połaczeniu z X zamienia sie w glukoze w naszym organizmie ....

  26. Dodał: Student , Tytuł: Nasiona pigwy

    Mam rozumieć, że nasiona uchodzące z trujące są lekiem na raka ? Nie chce mi się wierzyć ... Jedni piszą tak, drudzy tak...

  27. Dodał: Student , Tytuł: Nasiona pigwy

    Mam rozumieć, że nasiona uchodzące z trujące są lekiem na raka ? Nie chce mi się wierzyć ... Jedni piszą tak, drudzy tak...

  28. Dodał: mała, Tytuł: nasiona kontra rak ?

    nasiona wcale nie sa trujace to koncerny X takie bzdury pisza. Nasiona zawieraja witamine b17 dawniej babcie robiły przetwory z pestkami np. wisnie i ludzie mniej chorowali . W pestkach jest kwas pruski który w połaczeniu z X zamienia sie w glukoze w naszym organizmie ....

  29. Dodał: Adam , Tytuł: Miało być

    wolę duże owoce pigwy, są o wiele lepsze na przetwory niż owoce pigwowca :D

  30. Dodał: Adam , Tytuł: Wolę nasiona pigwy

    Moim zdaniem duże nasiona pigwy są o wiele lepsze na przetwory niż owoce pigwowca.

  31. Dodał: smakosz pigwy , Tytuł: nasiona pigwy trujące

    Nasiona pigwy są trujące, tak więc robiąc konfitury, należy usunąć owoce. W Internecie wiele się pisze, u mnie w domu zawsze się je usuwa. Kto chce niech eksperymentuje, ja nie będę :D Ps. Tak, owoce na zdjęciu to nie pigwa, lecz pigwowiec. Pigawa ma duże i trochę gruszkowate owoce.

  32. Dodał: anna, Tytuł: nasiona pigwy

    w innym artykule czytalam ze nasiona so lecznicze i robi sie je tak jak siemie lniane wiec dlaczego tu pisze ze so trujoce jak mogo byc nasiona trujace gdy owoc jest leczniczy??

  33. Dodał: Darek, Tytuł: zdjęcie to pigwowiec

    Na zdjęciu jest pigwowiec a nie pigwa a to zupełnie co innego dr. Dereń

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: