Ochrona drzew na placach budowy

Ochrona drzew na placach budowy

Skomentuj artykuł

Planując budowę własnego domu pierwszym naszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Najciekawsze i bardzo często najdroższe są place na których znajdują się dorodne drzewa. Drzewa nieodpowiednio chronione podczas prac naziemnych mogą marnieć, a często nawet usychać. Zastanówmy się, więc jak ochronić drzewa na naszym placu budowy.

Dom położony wśród pięknych, dorodnych drzew zyskuje na swojej atrakcyjności. Jednak podczas prac budowlanych, a w szczególności prac związanych ze zmianą poziomu gruntu nasze drzewa narażone są na trwałe uszkodzenie. Duże drzewa w odróżnieniu od młodych drzewek czy krzewów są szczególnie wrażliwe na zachwiania środowiska w którym rosną. Najczęstszą przyczyna usychania drzew podczas budowy jest zmiana poziomu gruntu oraz pozostałości materiałów budowlanych.

Podwyższenie poziomu działki

Bardzo często zdarza się sytuacja, w której ziemia z wykopanych fundamentów, rozkładana jest na pozostałej części placu. Zabieg ten podnosi poziom działki. Konsekwencja takiego działania może być utrudnienie wymiany tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy glebą, a atmosferą. Dodatkowo warstwa nowej gleby skutecznie zatrzymuje spływające wraz z wodą substancje odżywcze i niszczy mikroorganizmy żyjące w symbiozie z drzewem. Najbardziej niebezpieczne jest przysypanie korzeni warstwą ciężkiej, zbitej i słabo przepuszczalnej gleby (glina, iły). Warstwa ta całkowicie blokuje dostęp świeżego powietrza, co prowadzi do obumierania drzewa. Szczególnie narażone na ten proces są drzewa liściaste. Już kilka centymetrów nowej gleby, u niektórych gatunków może doprowadzić do usychania rośliny. Broniąc się przed tym drzewa wypuszczają nowe korzenie, w nowym podłożu ale odbywa się to kosztem obumierania starego systemu korzeniowego co potęguje problem.

 

 

Jak zabezpieczyć drzewa przy podnoszeniu poziomu działki?

Podstawowym problemem jak przed nami staje jest zapewnienie korzeniom odpowiedniego napowietrzenia. Korzenie rośliny zajmują obszar zazwyczaj o metr większy niż promień korony drzewa. Korzenie są coraz cieńsze i jest ich mniej, wraz z wzrostem odległości od pnia drzewa. Chcąc zapewnić roślinom dostęp powietrza rozplanujmy poziom nowej ziemi w ten sposób aby utworzył on formę niecki, łagodnie opadający ku podstawie pnia.
Kolejnym sposobem zabezpieczenia drzewa podczas podnoszenia poziomu gruntu na działce jest wybudowanie wokół pnia drzewa studni z cegieł lub betonu. Budując studnię nie możemy uszkodzić grubych korzeni znajdujących się przy pniu. Dookoła wybudowanej studni tworzymy na przemian warstwę ukorzeniania i napowietrzania. Do budowy warstwy napowietrzającej wykorzystujemy gruby żwir. Powietrze bez problemu dotrze przez szczeliny miedzy kamieniami do korzeni. Warstwa ta powinna zajmować ok. 35-35% powierzchni nad układem korzeniowym. Strefa ukorzeniania natomiast powinna składać się z zasobnej, lekkiej i dobrze przepuszczalnej gleby. Przy podnoszeniu poziomu pod drzewami szczególnie wrażliwymi jak np. buk możemy zainstalować system przewietrzający z plastikowych rurek drenażowych. System ten można nabyć w dobrych sklepach budowlanych.

Zabezpieczenie drzew

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: