Lilie wodne

Lilie wodne

Skomentuj artykuł

W czasie zagospodarowywania naszego oczka wodnego, bardzo często mamy problem z doborem do niego roślin. Rośliny są konieczne, aby całość mogła wyglądać jak najbardziej naturalnie, na czym nam przecież zależy, budując swój własny zielony zakątek. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej cenionych roślin w ogrodowych zbiornikach wodnych, a mianowicie lilie wodne. Głównego uroku temu gatunkowi nadaje przede wszystkim przecudowny kwiat, które rozkwita ponad taflą wody, na której unoszą się liliowe, żywo-zielone liście.

Na początek warto zająć się samym kwiatem lilii wodnej, a właściwie to grzybienia, gdyż taką nazwę nosi właśnie ta roślina. W dzisiejszych czasach dostępnych jest przeogromna ilość kolorów tych roślin. Warto zaopatrzyć się w różne odmiany, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać ich różnorodność. Kwiaty składają się z dość długich kielichów, które otwierają się tylko w dzień, ujawniając swoje wnętrze, w którym skryte są liczne, żółte pręciki.

Kryteria doboru grzybieni są bardzo proste. Wybieramy te odmiany, które będą mogły rosnąć przy głębokości naszego oczka wodnego. Drugim kryterium dopiero jest kolor kwiatów. Lilie wodne najlepiej czują się na wodach spokojnych, dlatego też dużo ładniej będą się rozwijały w stawie lub oczku wodnym, niż w strumyku. Warto również wybrać im miejsce, gdzie promienie słoneczne nie będą zasłonięte i będą mogły docierać bezpośrednio do roślin. Tylko wtedy będziemy mogli się cieszyć długim i przepięknym kwitnieniem.

 

 

Sadzenie roślin wodnych, jak również grzybieni nie jest trudne. W przypadku tych roślin warto wyposażyć się w specjalne kosze do sadzenia roślin wodnych, gdyż lilie wodne należą do gatunków, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają poprzez liczne kłącza. Na początku pojemnik wykładamy specjalnym włóknem, które zapobiegnie wypłukiwaniu gleby. Następnie wsypujemy ziemię, w której będą rosły te rośliny (nie może być zbyt żyzna), dopiero później sadzimy młode okazy. W kolejnym etapie na wierzch pojemnika wysypujemy grubszy żwir i całość polewamy wodą, aby dobrze namokło. Powoli wnosimy do zbiornika, lecz na początek w miejsce płytkie. Dopiero po jakimś czasie, jak liście będą na tyle duże, że zaczną się wynurzać na powierzchnie, przenosimy cały pojemnik na głębszą wodę – na stanowisko docelowe. Możemy również od razu postawić donicę w miejscu przeznaczenia, ale podłożyć pod nią podwyższenie, które z czasem będziemy zmniejszać.

 

Lilie wodne

Lilie wodne

 

Lilie wodne
Lilie wodne


Lilie wodne

Po posadzeniu możemy przejść do zabiegów pielęgnacyjnych, które nie są bardzo wymagające i przeważnie przysparzają nam nawet mniej roboty, niż pielęgnacja roślin ogrodowych. Przede wszystkim zbieramy owady oraz szkodniki, które czasami na liliach mogą się pojawiać. W oczku wodnym raczej powinny być to sporadyczne przypadki, jednak warto jest czasem przyjrzeć się naszym grzybieniom, by nie zostały pogryzione przez te owady.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: