Lantana pospolita zdradzamy tajemnice uprawy i pielęgnacji

Lantana pospolita zdradzamy tajemnice uprawy i pielęgnacji

2 komentarzy

Jednym z gatunków, który dopiero od niedawna zagościł na naszych balkonach i tarasach jest lantana. Ten interesujący rodzaj roślin wieloletnich liczy sobie aż ponad 150 gatunków i zaliczany jest do rodziny werbenowatych. Mimo tak dużej liczebności w uprawie spotyka się głównie jednego ich przedstawiciela lantanę pospolitą (Lantana camara), której ojczyzną są tropikalne rejony Ameryki Środkowej i Południowej.

Opis

W swoim naturalnym środowisku lantana pospolita jest mocno rozgałęzionym, wieczniezielonym krzewem, dorastającym do wysokości ok. 3 m., jednak w uprawie doniczkowej nie przekracza zwykle wysokości 1 m. Jej pędy początkowo są miękkie i mają zieloną barwę, jednak z czasem drewnieją i stają się sztywne oraz jasnobrązowe. U starszych egzemplarzy polecane jest odmładzanie i silne przycinanie krzewów, które z wiekiem robią się mocno rozgałęzione i słabo ulistnione, przez co tracą walory dekoracyjne. Jeśli rośliny są systematycznie przycinane, ich pędy są gęsto pokryte bardzo ładnymi, żywo zielonymi, sztywnymi, jajowatymi, zaostrzonymi na końcach, lekko ząbkowanymi i delikatnie owłosionymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Na szczytach pędów od wiosny do późnej jesieni rozwijają się niewielkie kwiaty zebrane w baldachowate, półokrągłe, lekko wypukłe kwiatostany.


Odmiany

U typowych odmian kwiaty są na ogół żółte i w czasie dojrzewania stopniowo zmieniają barwę na pomarańczową, przez co cały kwiatostan staje się wielobarwny i przybiera różne odcienie od żółtego do pomarańczowego, a nawet czerwonego (np. „Profesor Raoux”). Ta atrakcyjna roślina doczekała się jednak także wielu innych odmian o rozmiataj barwie kwiatów oraz różnej sile wzrostu. Wśród nich można znaleźć między innymi rośliny kwitnące przez cały sezon na jednolity, żółty („Goldsonne” lekko zwisający pokrój), pomarańczowy („Orthenburg Castle”) lub biały kolor („White Sun” białe z żółtym środkiem), a także wielobarwne („Tutti Frutti” – biało-pomarańczowo-różowe, „Pink Passion” – krmowo-żółto-różowa). W sprzedaży są również dostępne lantany o karłowym pokroju i niskim wzroście („Cream Carpet” ok. 30 cm. wys.).

Lantana

Lantana

Lantana

Lantana

Wymagania i uprawa

W swoim naturalnym środowisku lantana jest traktowana jak gatunek mocno inwazyjny, gdyż łatwo rozsiewa się za pomocą nasion przenoszonych przez ptaki, bez problemów kiełkuje, szybko rośnie i dobrze regeneruje się po uszkodzeniach, zajmując w ten sposób coraz większe obszary i liczniejsze siedliska. W klimacie umiarkowanym, gdzie panują zimy z niską temperaturą, bez obawy może być uprawiana jako roślina ozdobna, gdyż jest całkowicie nieodporna na mróz i jeśli nie zostanie przechowana do wiosny w pomieszczeniu, na zewnątrz nie ma szans na przeżycie. Ponieważ lantana pochodzi z klimatu tropikalnego, posiada pewne szczególne wymagania uprawowe. Oczekuje stanowiska słonecznego, ciepłego i zacisznego oraz żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. W sezonie nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza podlewaniem (kiedy ziemia lekko przeschnie), nawożeniem (niezbyt intensywnym, gdyż wtedy rozwijają się liście zamiast kwiatów) oraz uszczykiwania przekwitłych kwiatostanów.

Lantana

Lantana

Lantana

Lantana

Zimowanie

Jesienią (X) rośliny należy przenieść do jasnego pomieszczenia o temp. ok.  8–14°C, gdzie będą miały szansę przejść okres spoczynku. Przedtem jednak warto skrócić ich pędy o 1/3 lub nawet o ½, gdyż dzięki temu rośliny będą się lepiej krzewić. Wczesną wiosną w razie potrzeby ponownie przycina się pędy (ewentualne zimowe przyrosty) i po przejściu wiosennych przymrozków wystawia lantany na zewnątrz.

Lantana

Lantana

Lantana

Lantana

Rozmnażanie

Lantana może być rozmnażana zarówno za pomocą nasion jak i sadzonek pędowych. Ponieważ jednak w naszym klimacie nasiona nie zawsze zdążą dojrzeć, a poza tym odmiany mogą nie powtarzać cech roślin matecznych, najczęściej wykorzystuje się do rozmnażania metodę wegetatywną. Sadzonki pobiera się z roślin latem (zielne) lub jesienią (półzdrewniałe) przed przeniesieniem krzewów do pomieszczenia. Po ścięciu umieszcza się je w wilgotnym piasku i ustawia w ciepłym (ok. 20°C) i jasnym pomieszczeniu. Po ok. 1 miesiącu ukorzenione sadzonki przenosi się do doniczek i przetrzymuje do wiosny w bardzo jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 16-18 °C.


Choroby i szkodniki

Lantany chorują bardzo rzadko, chociaż może się zdarzyć, że zaatakuje je choroba grzybowa (np. mączniak) lub szkodnik (np. przędziorek, mączlik)

Lantana

Lantana

Lantana

Lantana

Zastosowanie

Lantany to niezwykle dekoracyjne kwiaty, które w odpowiednich warunkach mogą zdobić balkony lub tarasy przez cały sezon letni. Dobrze sprawdzają się w pojedynczych nasadzeniach lub w wieloodmianowych kompozycjach barwnych. Niższe odmiany można też sadzić z innymi roślinami, tworząc interesujące zestawienia kolorystyczne. Lantany coraz częściej można też spotkać w postaci piennej i uprawiać je jako miniaturowe, kwitnące drzewka. Sezonowo rośliny możemy także wysadzić do ogrodu, wybierając dla nich wyjątkowo ciepłą i słoneczną rabatę.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:

1.    „Działkowiec” 06/05 „Lantana” str. 21 mgr K. Goller
2.    Tabaza

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Karolina, Tytuł: są wspaniałe

    Kocham te roslinki. Chociaż są bardzo żarłoczne. Trzeba je często podlewać i nawozić. Kwitną całe lato. Dobrze jest obrywać przekwitłe kwiatostany. Niestety kochają je także ślimaki.

  2. Dodał: Ewa_k, Tytuł: doskonałe dla motyli

    mam 4 odmiany na balkonie. Są doskonałe dla motyli! zalatują nawet zawisakowate! Dzisiaj fruczak gołąbek, którego łatwo pomylić z kolibrem :) Polecam lantany wszystkim, którym bliskie jest ratowanie fruwającego piekna

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: