Sadzonki pelargonii jak je zrobić?

Sadzonki pelargonii jak je zrobić?

Skomentuj artykuł

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów na naszych balkonach i tarasach. Rozmnażanie ich przez sadzonki jest bardzo prostą i często wykorzystywaną metodą. Wszystko może się wydawać skomplikowane, jednak nie trzeba znać żadnych trudnych technik, ani posiadać skomplikowanych narzędzi. Sadzonki pelargonii bardzo dobrze się ukorzeniają, tak więc przy odrobinie pracy możemy wyhodować własne rośliny.

Zimowanie roślin matecznych

Okazy pelargonii, które przez cały sezon rosły na naszym balkonie doskonale nadadzą się jako rośliny mateczne, które możemy wykorzystać do sporządzenia sadzonek. Wybieramy tylko rośliny najsilniejsze, obficie kwitnące i zdrowe, gdyż z nich otrzymamy krzepkie rośliny potomne. Wystarczy je przed nastaniem mrozów przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym będą mogły bezpiecznie przezimować. Przechowujemy je w temperaturze około 10°C, na krótko przed pobraniem sadzonek przenosimy je w cieplejsze miejsce (18-20°C) i obficie podlewamy. Przerwiemy w ten sposób spoczynek roślin i pobudzimy je do wzrostu.

Kiedy pobieramy sadzonki pelargonii?

Sadzonki można ścinać począwszy od pierwszego tygodnia stycznia. Często jednak termin ten jest przesuwany, ponieważ im później zostaną pobrane, tym krótszy jest czas ich korzenienia, a wtedy charakteryzują się lepszą jakością. Przyjmuje się, że połowa lutego, a maksymalnie połowa marca, to odpowiedni moment na pobieranie sadzonek pelargonii rabatowych i bluszczykolistnych. Bardzo rzadko sadzonkujemy je we wrześniu. Natomiast w przypadku pelargonii wielkokwiatowych najlepiej pobierać sadzonki już we wrześniu. W tym wypadku ukorzenione młode roślinki zimujemy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, postępujemy podobnie jak w przypadku roślin matecznych.


Pobieranie sadzonek

Sadzonki powinny pochodzić ze szczytowych pędów, wybieramy młode i zdrowe przyrosty. Rzadziej używa się sadzonek sporządzonych ze środkowych odcinków pędów, ponieważ ukorzeniają się one znacznie dłużej. Dobrze by łodygi były zielone i sztywne, lecz niezdrewniałe. Najlepiej do tego celu użyć ostrego noża, którym wykonamy gładkie cięcie nie miażdżąc przy tym pędów, jak w przypadku cięcia sekatorem. Odcinamy fragmenty o długości 8-10 cm tak, by każdy miał trzy węzły. Każda sadzonka powinna mieć tylko 2-3 liście. Tyle wystarczy, by rośliny mogły sprawnie przeprowadzać fotosyntezę i rosnąć. Jeśli pozostawimy zbyt dużo blaszek liściowych sadzonki będą szybko tracić wilgoć, a w konsekwencji więdnąć i zamierać. Miejsce cięcia powinno znajdować się poniżej liścia, który później usuwamy. Tak przygotowane sadzonki pozostawiamy na chwilę, by miejsce cięcia obeschło.

Sadzonki pelargonii

Sadzonki pelargonii

Ukorzenianie

Gdy rany odpowiednio przeschną, końcówki pędów zanurzamy w specjalnym fungicydzie lub w pyle węgla aktywnego. Zabieg ten służy zapobiegnięciu występowania chorób odglebowych. Doskonale sprawdzi się gotowy preparat poprawiający ukorzenianie (Ukorzeniacz A lub AB), ponieważ zawiera hormony roślinne pobudzające wyrastanie korzeni oraz środki grzybobójcze i antyseptyczne. Tak przygotowane sadzonki pelargonii sadzimy pojedynczo w doniczkach, zagłębiając w ziemi około 1/3 ich długości. Najlepsze do tego celu będą doniczki o średnicy 10-12 cm, wypełnione przepuszczalnym i przewiewnym podłożem. Odpowiednia będzie mieszanina odkwaszonego torfu z piaskiem, w proporcji 1:1. Takie podłoże dobrze chłonie wodę, a jednocześnie jest na tyle przewiewne, by zapewnić odpowiednią ilość tlenu niezbędnego do tworzenia korzeni.

Sadzonki pelargonii

Sadzonki pelargonii

Gotowe sadzonki umieszczamy w ciepłym i widnym miejscu, zapewniając im temperaturę 18-20 °C. Po upływie 2-3 tygodni powinny już się ukorzenić. W dużej mierze czas ukorzeniania zależy od terminu, w jakim przygotowywaliśmy sadzonki. Gdy robiliśmy to w marcu, to proces ten będzie trwać znacznie krócej niż w przypadku sadzonek z początku stycznia. Okres ten jest znacznie dłuższy w przypadku pelargonii o biało- lub żółtoobrzeżonych liściach lub całych żółtych blaszkach liściowych.

Sadzonki pelargonii

Sadzonki pelargonii

Uszczykiwanie pelargonii

Prawidłowo ukorzenione sadzonki zaczynają rosnąć i tworzyć w kątach liści nowe pędy. Młodym roślinom powinniśmy uszczykiwać wierzchołki. Zabieg ten ma na celu pobudzenie roślin do wytwarzania licznych pędów bocznych i ładnego zagęszczenia. Zapobiegnie również wczesnemu drewnieniu pędów. Pierwszy raz pelargonie uszczykujemy nie później niż po 10-14 dniach po ukorzenieniu się sadzonek do doniczek. Na początku usuwamy jedynie wierzchołki, po około 2 tygodniach ucinamy dłuższe kawałki pędów. Wyginanie się i konieczność podpierania pelargonii świadczy o niewłaściwym wykonaniu tej czynności. Nie powinniśmy zbytnio z tym zwlekać, gdyż skracając pędy zbyt późno możemy usunąć pąki kwiatowe.

Po około 8 tygodniach powinniśmy mieć już gotowe, kwitnące rośliny. Czas ten może się wydłużyć, jeśli użyjemy do ukorzeniania zbyt dużych doniczek. Pamiętajmy, że przed wysadzeniem roślin na zewnątrz powinniśmy je zahartować. Przez kilka kolejnych dni wietrzymy pomieszczenie, w którym je trzymamy. Możemy również wystawiać rośliny na zewnątrz na początku tylko na 2-3 godziny, stopniowo wydłużając ten czas. Pelargonie na balkony lub tarasy możemy wysadzać dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko występowania w nocy ujemnych temperatur.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: