Brązowienie igieł iglaków

Brązowienie igieł iglaków

Skomentuj artykuł

Iglaki, zwane roślinami szpilkowymi to bardzo bogata w gatunki grupa drzew i krzewów, charakteryzująca się szpilkowatymi lub łuskowatymi liśćmi. To jedne z najpiękniejszych roślin jakie możemy uprawiać w ogrodach. O ich wyjątkowej dekoracyjności decyduje przede wszystkim zimozieloność, ładny pokrój, zróżnicowane odcienie zieleni, często także dekoracyjne szyszki. Poza tym nie są trudne w uprawie, a ich pielęgnacja zazwyczaj nie jest zajmująca.

 
Dlaczego iglaki chorują ?

Rośliny iglaste tak jak wszystkie rośliny uprawiane w naszych ogrodach są narażone na wiele czynników, które wpływają na ich prawidłowy rozwój. Mogą mieć one charakter pozytywny bądź negatywny. Niestety często zdarza się, że negatywne czynniki stają się dominujące i rośliny zaczynają marnieć. Najczęstsze przyczyny negatywnych zmian w rozwoju rośliny związane są z:

  • niewłaściwym stanowiskiem;
  • błędami uprawowymi;
  • uszkodzeniami chorobowymi ( grzyby, wirusy, bakterie);
  • pojawieniem się szkodników.

Należy pamiętać, że pierwsze dwa podpunkty powodują osłabienie roślin i zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się szkodników oraz chorób o zróżnicowanym podłożu.

 

Brązowienie igieł spowodowane niedociągnięciami w zakresie pielęgnacji roślin iglastych

Niedobory w zakresie składników mineralnych

Iglaki do prawidłowej pielęgnacji wymagają odpowiedniego podłoża, zasobnego w składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu i wybarwienia igieł. Na glebach jałowych, bardzo szybko zaobserwujemy zmiany w ubarwieniu roślin iglastych. Przede wszystkim należy korzystać z nawozów, zawierających w swoim składzie także magnez. Jego brak jest częstą przyczyną pojawiających się przebarwień. Iglaki warto zasilać co roku specjalnymi nawozami do iglaków. Już wczesną wiosną warto rozpocząć nawożenie. Zastosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, sprawi że rośliny pełniej wykorzystają nawóz, w czasie, kiedy najbardziej jego potrzebują. W przypadku pojawienia się zmian na roślinie, warto skorzystać z nawozu w formie dolistnej. Unikajmy nawozów z dużą zawartością azotu, a od sierpnia, należy bezwzględnie zakończyć ich stosowanie. Wydłużony okres wegetacji wpłynie na gorsze zimowanie i większe narażenie rośliny na przemarzanie.

Przenawożenie roślin

Rośliny mogą być w złej kondycji nie tylko w wyniku braku składników odżywczych, ale także w przypadku ich nadmiaru. Bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzeń w wyniku nadmiernego stosowania nawozów mineralnych. Starajmy się korzystać z nich z umiarem, będąc jednak bardziej otwartym na organiczne sposoby nawożenia roślin. W przypadku nadmiaru soli zaobserwujemy brązowienie igieł, zwłaszcza dolnych partii roślin. Rośliny zaczynają schnąć od brzegu, nie od wewnątrz.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: