Brązowienie igieł iglaków

Brązowienie igieł iglaków

Skomentuj artykuł

Nieumiejętne podlewanie

- Bardzo często problem z zasychaniem igieł roślin iglastych wynika z niedoboru wody. Często w okresie letnim występują przeciągające się susze, podczas których należy uzupełniać niedobory wody. Jeżeli tego nie uczynimy, w okresie jesiennym będziemy mieli do czynienia z licznym zamieraniem igieł oraz całych pędów. Problem pojawia się także w okresie zimowym, dlatego tak ważne jest przed nastaniem zimy- nim ziemia zostanie skuta lodem, intensywne podlanie roślin zimozielonych. Podlewanie w tym okresie ma sens w przypadku suchej jesieni, w innym przypadku jest zbędna. Po co tak naprawdę podlewamy jesienią iglaki ? A więc w przypadku mroźnych zim, kiedy słońce cieplej zaczyna ogrzewać otaczający nas krajobraz, dochodzi do budzenia się roślin, mimo że, podłoże nadal jest zmrożone. W takiej sytuacji następuje wzmożenie transpiracji, a niedobór wody nie może zostać uzupełniony w wyniku zmrożonych korzeni, które nie są w stanie uzupełnić braków wody. Efektem będzie brązowienie i powolne zasychanie igieł czy też łusek.

- Nadmiar wody także może wpłynąć na złą kondycję rośliny. Nie sadźmy ich w zbyt wilgotnym podłożu. Zbyt mokre podłoże spowoduje gnicie korzeni co nie tylko zahamuje wzrost iglaka, ale także z czasem doprowadzi do powolnego usychania drzewka bądź krzewu.

Czworonogi a iglaki

Jeżeli posiadamy psa, koniecznie należy uważać, aby nie zechciał oznaczyć swego terytorium na jednym z naszych iglaków. Mocz psa jest zabójczy dla roślin iglastych. Często obserwujemy ciemnobrązowe plamy w dolnych partiach np. żywotników. Te z czasem zasychające plamy są sprawką czworonoga. W przypadku niewielkiej rośliny mocz spowoduje jej pełne uschnięcie. Starsze rośliny są bardziej wytrzymałe, jednak będą nieciekawie prezentować się, dlatego należy je osłaniać.

Brązowienie igieł spowodowane czynnikami chorobotwórczymi

Do najczęstszych chorób atakujących rośliny iglaste należy zaliczyć choroby grzybowe. Jak już wspomniano wcześniej, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób można znacznie obniżyć w przypadku właściwej i starannej pielęgnacji roślin. Z chorób grzybowych na które należy uważać warto wymienić:

 

  •  opadzina igieł (świerk, modrzew, sosna)- na porażonych roślinach dochodzi do obumierania igieł i ich przedwczesnego opadania;
  •  choroby grzybowe korzeni (cyprysik, żywotnik, jałowiec)- rośliny zaczynają blednąć, po czym w dość szybkim czasie następuje brązowienie całej rośliny; porażone rośliny należy spalić;
  •  zamieranie pędów i gałązek (cyprysik, żywotnik, jałowiec)- objawem choroby jest brązowienie pojedynczych wierzchołków już w okresie wiosennym, po czym obumierają; rośliny usychają od zewnątrz do środka.

W przypadku pojawienia się chorób grzybowych należy zastosować odpowiednie fungicydy. Zabiegi powtarzamy stosując zamienne środki, w celu lepszej skuteczności.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: