Brązowienie igieł iglaków

Brązowienie igieł iglaków

Skomentuj artykuł

Szkodniki

Przyczyny zmiany w ubarwieniu roślin iglastych należy doszukiwać się także w ewentualnej obecności szkodników takich jak:

 

  • zielona mszyca świerkowa ( w początkowym okresie powoduje żółte plamki, a z czasem dochodzi do brązowienia igieł i ich opadania);
  • przędziorek sosnowiec ( częsty problem w przypadku świerków; jego żerowanie objawia się pojawieniem jasnych plam na igłach, z czasem igły zaczynają brązowieć, a między igłami można zaobserwować delikatne nici oprzędu);
  • miniarki ( szkodnik często występujący na żywotnikach, jałowcach i cyprysikach; objawia się brązowieniem i obumieraniem wierzchołków pędów, wewnątrz których żerują larwy miniarki);
  • pędraki (uszkadzają system korzeniowy powodując żółknięcie i zamieranie roślin);
  • miodownica żywotnikowa (powoduje zamieranie całych, najmłodszych przyrostów jak również całych pędów, atakuje żywotniki, cyprysiki, jałowce, żerując na korze, wewnątrz korony).

 

W przypadku zaobserwowania zmian i zdiagnozowaniu obecności szkodników, należy zastosować odpowiednie insektycydy.

 

Poza wspomnianymi powyżej przyczynami brązowienia igieł warto jeszcze wspomnieć o:

- naturalnych przebarwieniach iglaków na okres zimy- w wyniku których niektóre gatunki- odmiany brunatnieją, stają się bardziej miedziane bądź przybierają barwę w odcieniach fioletu.

- uszkodzeniach mrozowych- na które narażone są np. cyprysiki Lawsona; w wyniku przemarznięcia dochodzi do przebarwień spowodowanych uschnięciem przemarzniętych części bądź w najgorszym wypadku całej rośliny.

 

Brązowienie iglaków może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, dlatego warto dokładnie przyglądać się swoim roślinom, aby na czas zareagować. Pamiętajmy, że jeżeli zapewnimy roślinom optymalne warunki do rozwoju, zdecydowanie ograniczymy możliwość ewentualnego wystąpienia zmian na danej roślinie.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: